Přejít na obsah

Doporučené příspěvky

Ty jsi vtipný kocourku. Tak si nech svý pokroucený vnímání dobra a zla. A udavačstvím máš asi praktické zkušenosti, já je nechci a nepotřebuju mít. Tak se neser do mé rady vůči Danovi a jdi hájit svobodu zase jinam. Tady jsi to už zachránil...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mám dotaz, pač si s tím nevím rady. U revolveru jsem začal používat subsonic střelivo, ponechme důvody stranou :), je možné ho střílet bez sluchátek celkem komfortně. SB na svých stránkách uvádí, že V(5m) je u .22 lr 325 m/s, tedy podzvuková za přepokladu sonického třesku ve 340 m/s, a to ze 60 cm hlavně. Já ho střílím z revolveru a přísahal bych, že je patrný slyšitelný rozdíl, i když je více než pravděpodobné, že jak nomální i subsonické střelivo je z mého revolveru podzvukové, mám 3 palcovou hlaveň. Je tedy ten rozdíl v hluku dán jen nižší prachovou náplní?

 

Sháněm jsem subsonic střelivo na .380 auto (9 mm br.). SB uvádí z 90 mm hlavně V(0m) 291 m/s, tedy podzvukové, mám Glock 42. Tam je tedy 100% jasné, že pokud jsem v normálních podmínkách hustoty vzduchu, je .380 auto vždy podzvuková, je to tak? Nebo v tom hraje roli ještě něco.

 

Díky za případné vysvětlení

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Georgeisin: Garantuju ti, že sellier bellot Standard .22 LR je podzvuková i z dlouhého laufu jako má třeba CZ452... Z krátkejch laufů je všechno hlasitější a jde i o amplitudu zvuku, ne jenom o samotné decibely. Když jsem používal klasické subsoniky, taky mi přišly tišší.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Cítím ironii, ale nerozumím, jako, že jsem to měl vědět, že je .22lr i z dlouhýho laufu podzvuková? Zatím jsem to nepotřeboval řešit, všechen volný čas strávím čuměním na hodinky, že mi na zbraně ani nezbude čas :). To, že je výstřel tišší v dlouhé zbraně je mi známo. Obě ráže jsou tedy v mých podmínkách podzvukové. Udivil mě ten subjektivní rozdíl z revolveru mezi .22 standard a .22 subsonic. Proč tedy SB prodává .22lr subsonic, když i z dlouhého podle stránek SB je podzvuková?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

se na fóru přiznává, že si pořizuje zbraň, aby ji mohl v budoucnu předělat na nelegální ... No, jen podotknu, že pokud nejsi terorista, tak je samonabijeci funkce vhodnější než dávka. Pochybuju, že budeš kdy muset kropit rojnici ...

 

Tady někdo nepochopil nadsázku. Nebo to od tebe je taky nadsázka? :)

Jinak máš pravdu, dnes jsem si z ní byl zastřílet na střelnici a uznávám, že po jedné ráně je to fakt dostatečné a alespoň déle vydrží náboje. Ale jak jsem psal, v případě války se vyplatí být připraven na nejhorší a v dnešní době mám opravdu celkem obavy o budoucnost. Snad se mýlím. Ale až tady budou magoři ve jménu víry úmyslně najíždět nákladním autem do davu lidí, jen aby jich co nejvíce zabili, tak se prostě dávka hodí... vyprázdněnej zásobník by ten náklaďák zastavil.  Ale je to jen takové plácání, rozhodně nic v plánu předělávat nemám, chci s tím normálně chodit střílet na střelnici a rozhodně tam nebudu vytahovat a střílet z full auta, magor fakt nejsem... to jsou jen takový kecy co by kdyby, takže bát se nemusíš :)

 

Tak vám nevím. Já mám plně vybavenou dílnu a za 20 minut bych to nedal. Nedal bych to ani za delší dobu, pokud bych neměl nové součástky.

 

Přesně jak píšeš... pokud bys neměl součástky... součástka 53 se ale dá koupit, pokud by sis to chtěl někdy teoreticky předělat, ale bacha, aby tě někdo nenaprášil...   :rifle:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mám dotaz, pač si s tím nevím rady. U revolveru jsem začal používat subsonic střelivo, ponechme důvody stranou :), je možné ho střílet bez sluchátek celkem komfortně. SB na svých stránkách uvádí, že V(5m) je u .22 lr 325 m/s, tedy podzvuková za přepokladu sonického třesku ve 340 m/s, a to ze 60 cm hlavně. Já ho střílím z revolveru a přísahal bych, že je patrný slyšitelný rozdíl, i když je více než pravděpodobné, že jak nomální i subsonické střelivo je z mého revolveru podzvukové, mám 3 palcovou hlaveň. Je tedy ten rozdíl v hluku dán jen nižší prachovou náplní?

 

Sháněm jsem subsonic střelivo na .380 auto (9 mm br.). SB uvádí z 90 mm hlavně V(0m) 291 m/s, tedy podzvukové, mám Glock 42. Tam je tedy 100% jasné, že pokud jsem v normálních podmínkách hustoty vzduchu, je .380 auto vždy podzvuková, je to tak? Nebo v tom hraje roli ještě něco.

 

Díky za případné vysvětlení

Okrajově- co se týče střílení bez sluchátek, tak to je pěkná kravina, tak bacha na to. Zdraví máme jen jedno. 22lr subsonic je skutečně řešena jen slabší prachovou náplní, protože střela je stejně těžká jak subsonic, tak klasika. A neboj, z dlouhé jsou i ty "blbé" s&b nad zvukové, stačí si to zkusit s tlumičem.

G42 bude podzvuková tak jako tak. Dokonce i G43/G26 je s většinou nábojů podzvuková.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Okrajově- co se týče střílení bez sluchátek, tak to je pěkná kravina, tak bacha na to. Zdraví máme jen jedno...

Potvrzuju, kamarád se zakoukal do zbraní před 5 lety, dneska jich má přes 20. Střílel zásadně bez sluchátek, protože je "chlap". pak dal poslední ránu .308 pod plechovou střechou. Drobet se mu zatočila hlava a už se mu dál nějak střílet nechtělo - a druhej den skro neslyšel. Vyšetření, zkoušení naslouchátek.. Výsledek: přišel o 90% sluchu, naslouchátka obden nabíjí a skončil s poslechem hudby, protože různý frekvence slyší najednou úplně jinak a bolí ho z toho hlava. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tohle bych taky neriskoval a náhodou zrovna dnes jsem si v Canisu koupil tyhle 3Mka  http://www.canis.cz/muslove-chranice-sluchu-3m-peltor-h540a-411-sv-g12710.html a ještě jsem na ně po zeptání dostal slevu na 600 Kč. :)

 

Jako občas si to chce bouchnout bez sluchátek, ale určitě jen na venkovní střelnici a otevřeném prostoru (aby se to nedorazilo třeba od plechové střechy) a jen pár ran - jde o to, aby člověk věděl, jakou ránu to udělá, aby se pak sám nelekl, až bude muset někde střílet v sebeobraně a sluchátka fakt nebudou po ruce... :)

 

Nicméně otec společníka je bývalý šéf kriminálky v důchodu a ten střílí všechno bez sluchátek, klidně i v uzavřené střelnici z brokačky nebo z Deserta. Fakt magor a říká, že v akci taky neměl sluchátka a když bude válka, tak je taky mít nebude... blázen no :) A to střílí pořád a celej život a slyší normálně. Ale každý je taky stavěný jinak a já bych to neriskoval ani náhodou.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Sice na to nevěřím, ale osud má občas smysl pro humor  :evil:

 

Dnes jsem dělal na ministerstvu zkoušky před odbornou komisí. No a co jsem dostal jako jednu z otázek? No jistě - terminální balistika a ranivost  :lol2:

 

Dívali se na mne trochu podezřele, když jsem vyprsknul smíchy... To se běžně nestává, na potítku lidi spíš omdlívaj...

 

"No, to jsem rád, že se ptáte zrovna na tohle". Udivené výrazy a nepochopení...

"Mám zrovna rozjetou debatu na tohle téma a chtěl bych slyšet i názor odborné komise". Naprosté nepochopení... Nakonec jsme se domluvili, že mají zkoušet oni mne a tak to bude i pokračovat...

I tedy, vyjevil jsem svoji "teorii" a zkoušku nakonec úspěšně absolvoval. Po skončení jsem se s odborníkem z kriminalistického ústavu více zanořil do problematiky a vyšlo z toho následující:

 

Měřením a pokusy s balistickou gelatinou se ukazuje, že rozdíly v účinnosti FMJ střel, používaných v konkrétně: 9x19 / 115grs, 9x19 / 150grs, .38 Spl / 158grs jsou malé. Vyšší hmotnost střely sice má za následek vyšší průchodnost, ale ne zase tak výrazně. Co ovšem výrazně ovlivňuje průchodnost materiálem (v tomto případě právě balistická gelatina), je rychlost střely. Čím rychlejší, tím hlouběji pronikne. A pokud je dopadová energie 9x19 podobná u 115grs a 150grs, je logicky rozdíl v rychlosti, kdy lehčí střela je rychlejší a těžší pomalejší.

 

A protože jsem už uvedl, že vyšší rychlost znamená vyšší průchodnost, lze z toho vyvodit obecný závěr (který ale nelze brát exaktně, protože je ve hře spousta dalších, obtížně hodnotitelných a měřitelných faktorů), že je větší pravděpodobnost, že tělo rychlá a lehká střela pronikne a pokračuje dál, kdežto těžká a pomalá méně. No a pokud má nižší dopadovou energii, tak třeba vůbec...

 

S tím korespondují i praktické zkušenosti jak kriminalistů, tak i záchranářů. Byl jsem na několika seminářích amerických i našich záchranářů, které byly o bojových traumatických zraněních. Z těchto přednášek ohledně praktických poznatků, jsem zhruba odvodil právě to, že velmi často (v reálných případech a samozřejmě v závislosti na tom, kde byl zásah) běžná služební 9x19 proletí cílem a zbývá jí více než polovina původní energie...

 

Tedy vše dohromady obecně znamená, jak jsem už psal - střela FMJ, vystřelená z revolveru s krátkou hlavní (.38 Spl / 158grs) má stejný, nebo i vyšší ranivý účinek, než střela FMJ vystřelená ze služební pistole (9x19 / 115grs nebo i 124grs). Když si k tomu připočteme ohrožení dalších osob střelou, která může proniknout cílem a pokračovat dál, a také (shodou okolností) zmíněnou skutečnost, že při reálném použití zbraně na obranu, nebude mít pravděpodobně střelec sluchátka, je jasné, že na sebeobranné účely je podzvuková těžká střela vhodnější, než nadzvuková lehká střela. Jistě, ideální by byla střela se zvýšeným ranivým účinkem, které ovšem nejsou povolené - takže to nemusíme řešit...

 

No, a teď na to mám i razítko...  :whistling:

 

 

Dále - náboje s vyššími komorovými tlaky nejsou vhodné pro střelbu z krátkých hlavní. U krátké hlavně je lepší používat ráže s nižšími tlaky. Například pro revolvery s dvoupalcovými hlavněmi je výhodnější, z více důvodů, použití .38 Special, než .357 Magnum...

 

Pokles energie střely vlivem prostředí, je u pistolových ráží a reálných vzdáleností, na kterou se používají, poměrně zanedbatelný.

 

Střílet bez sluchátek je nerozum...

 

A psát na internetu krávoviny na téma nedovoleného ozbrojování je vyloženě duševní porucha...

 

 

Pro dnešek jsem toho naplácal už dost, beztak musím jet na střelnici...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...