Přejít na obsah

Doporučené příspěvky

9mm Luger není až tak vhodný, protože má poměrně vysokou "průraznost" - což znamená, že když trefíte chlapa, tak to proletí a letí vesele dál. A ze svých 500J odevzdá v cíli pouze něco přes 200J... Narozdíl od .38 Special, která, když trefíte chlapa, v něm zůstane... A všech 300J odvede svou práci.

:D :D

Tak tohle je proti všem fyzikálním zákonům. Těžká střela má víc hybnosti=větší setrvačnost, tj. v měkkém cíli se naopak má mnohem menší ochotu zastavit. Nejen že je to fyzika na papíře, ale v reálu jsem si vyzkoušel, že do měkkého cíle, kde se střela nedeformuje subsonic leze dost hlouběji než 100gr, oboje 9mm Luger.

A co se týče krátkého laufu, tak víc ztrácí 38special, páč je střela tlačena menším tlakem(1500 vs 2350bar).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ok, není to poprvé, takže už bych asi měl reagovat...

 

Měl bych vyjasnit, že neprodávám zbraně. Ano, s prodejcem a dovozcem úzce spolupracuju - dovážím zbraně i střelivo, převážím, střílím z nich a testuju je. Ale neprodávám je. Neumím to. Takže ani nevychvaluju to či ono, v závislosti na tom, co je na krámě (ano, občas vypomůžu i tam, když se jednou týdně zastavím a je takový nával, že se na to nemůžu dívat a pomůžu, to je fakt)...

 

Tohle prostě nedělám, už i proto, že tímhle směrem se moje práce neubírá... Živím se střelbou, testováním, upravováním zbraní a hlavně tím, že jiné lidi učím a trénuju. Když něco komentuju, tak z hlediska střeleckého, ne jako prodejce. Je to sice trochu blbý vůči mému "spřátelenému prodejci", ale věřím že ocení upřímnost - ostatně proto mu spoustu zbraní a střeliva testuju než toho koupí palety... A za ty roky praxe jsem se naučil několik věcí:

 

A) snažím se používat přirovnání. Ano, občas to není úplně akademický, ale za akademika se rozhodně nepovažuju. Používám často různé přirovnání k věcem, které lidi běžně znají a používají - auta, bycikly, různé nářadí ("tahle pistole je lopata". "Ééé"? "No tahle je zase skalpel"... "Aha"... "chcete kydat hnůj, nebo odstraňovat mozkový nádory"?).

 

Vím že to není zrovna akademický, ale za ty roky jsem pochopil, že většina lidí to tak pochopí líp ("tato pistole je určena k vojenskému použití a má tedy větší tolerance, následkem čehož je i menší výsledná přesnost při mířené střelbě, která je i daná typem mířidel, které bohužel nelze nastavovat, a také služebním charakterem spouště, který není vhodný pro jemné spouštění. Výhodou ovšem naopak je menší náchylnost na znečištění i nižší potřeba adekvátní údržby, která - jak jistě uznáte - se v bojových podmínkách obtížně provádí. Na druhou stranu tato zbraň je určena k přesné sportovní střelbě, je vyrobena s menšími tolerancemi a to jak pohyblivých částí, tak i co se týče nábojové komory a přechodu do vývrtu, má přesně obrobené ústí hlavně, které se na výsledné přesnosti podílí nemalou měrou. Také spoušťový mechanismus je vyroben s větší přesností tak, aby umožnil dosažení vyšší přesnosti, i tím, že je uživatelsky nastavitelný pro potřeby jednotlivých střelců. Mířidla jsou také plně stavitelná, dle potřeb jednotlivých uživatelů..... bla bla bla... :suicide_anim: ").

 

Bé) snažím se vysvětlovat věci jednoduše. Což vždycky není úplně přesné, nebo správné, nebo dokonce ideální. Spousta věcí nemá jednoduché vysvětlení. Co se týče balistiky (ať už vnitřní, přechodové, vnější, nebo terminální), je ve hře tolik proměnných, že to někdy zabere opravdu spoustu času, práce a skutečně vědeckých postupů, že na to většinou nepokrytě seru...

 

Jistě, na kurzech přesné střelby se jde podstatně více do hloubky, ale ani tam neprobíráme všechny detaily. Kdo chce, jistě si najde dostatek odborné literatury na toto téma...

 

 

C) říkám lidem věci, za kterými si můžu stát a obhájit je. Učím lidi věci, které dokážu obhájit a předvést. To jsem se za ty roky prostě tvrdě naučil a cokoliv jinýho by bylo hloupý a nezodpovědný.

 

Před lety na kurzu nikdo na 330m z kopřiv ve vysokém kleku s oporou o trojnožku netrefil terč. Když se všichni pokusili bez úspěchu, bylo mi to divný. Požádal jsem jednoho, ať mi půjčí zbraň, jen abych zkontroloval, jestli to z té pozice je vůbec možné. Zaujmu pozici, zkontroluju dráhu střely a úhly. Říkám "to by mělo jít, nevidím důvod proč ne (z technického hlediska. Bylo to jen otázka dovedností. A taky moje velká chyba...)". Ve vteřině mi jeden podává náboj a říká "ukaž!". No krve by se ve mne nedořezal, bylo to obtížný pro ně - a to byli rozstřílení, já jen mrznul s píšťalkou v puse, pro mne to bylo skoro nemožný. Ale už nešlo ustoupit. To trefil jsem to, ale byl to asi nejlepší výstřel mýho života  :eek: ...

 

Od tý doby si dávám velkej pozor, co od lidí chci a požaduju. Někdy i před kurzama radši trénuju, do takhle blbý situace se už nikdy dostat nechci. Jistě, spousta z mých studentů už je lepší než já, ale o to nejde (respektive jde mi o to, aby byli!)...

 

 

D) nemám nejmenší problém upravit, nebo změnit názor, pokud mne někdo přesvědčí o tom, že není správný. To platí především o různých úpravách technik a stylu používaných při střelbě. Ono se to totiž dost vyvíjí. A neustále se snažím hledat nové věci, nebo i techniku jako takovou a tak. Pořád se vzdělávám, učím se nový věci a přizpůsobuju. Vlastně svůj volný čas už ani jinak netrávím...

 

 

 

Abych to uzavřel,

 

stojím si například za tím, že když je u nabité zbraně kohout na bezpečnostním ozubu (bezpečnostní pozice), tak je to bezpečnější, než kdyby byl vypuštěný až na úderník...

 

Stojím si za tím, že u pistolových střel (rychlost okolo rychlosti zvuku) má těžší a pomalejší střela (obzvlášť když má plochou špičku) lepší účinek na cíl, než rychlejší a lehčí střela...

 

Sorry všem, kdo to přečetli...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

:D :D

Tak tohle je proti všem fyzikálním zákonům. Těžká střela má víc hybnosti=větší setrvačnost, tj. v měkkém cíli se naopak má mnohem menší ochotu zastavit. Nejen že je to fyzika na papíře, ale v reálu jsem si vyzkoušel, že do měkkého cíle, kde se střela nedeformuje subsonic leze dost hlouběji než 100gr, oboje 9mm Luger.

A co se týče krátkého laufu, tak víc ztrácí 38special, páč je střela tlačena menším tlakem(1500 vs 2350bar).

Nejsem odborník jako někteří místní členové, ale mám dotaz - podle toho, co jsem našel, jsou průměrné střely 9 mm Luger a .38 Special podobně těžké. Luger má mnohem větší rychlost i úsťovou energii, na rozdíl od nízkotlakého .38 Spec.. Ovšem během svého letu rychlejší střela více brzdí a rychleji klesá její energie, po nějaké době letu se tedy obě energie srovnají a pak obě střely "pracují" stejně, jen v různých vzdálenostech od střelce. Pro čistě energetické srovnání teď uvažuju o střelách podobně těžkých, o podobném průměru i tvaru. Pak mi přijde, že tedy asi záleží na tom, v jaké vzdálenosti která střela zasáhne cíl a jaký je to cíl. Takže ano - v určité situaci stejným cílem, na stejnou vzdálenost, Luger proletí a zbytek energie ztrácí dalším letem, popř. v dalším cíli, zatímco .38 Special se v cíli zastaví a veškerou svou zbytkovou energii mu předá. V jiné situaci (vzdálenější cíl, jiné složení "materiálů" cíle) se může stát, že Luger se v cíli zastaví, stejně jako .38, ovšem .38 už bude mít méně energie a tolik škody nezpůsobí, protože prostě neproletí tkáněmi tak hluboko...  Mám pocit, že oba náboje jsou určeny pro určité použítí, ale to se může odehrávat za tak rozdílných podmínek, že někdy může být účinnější jeden a jindy druhý. Nebo plácím blbosti?

 

A ještě související dotaz na Harryho - píšeš "...9mm Luger není až tak vhodný, protože má poměrně vysokou "průraznost" - což znamená, že když trefíte chlapa, tak to proletí a letí vesele dál. A ze svých 500J odevzdá v cíli pouze něco přes 200J... Narozdíl od .38 Special, která, když trefíte chlapa, v něm zůstane... A všech 300J odvede svou práci." Našel jsem (Wikipedia), že průměrná úsťová energie střely 9 mm Luger je 450 J, zatímco .38 Special 290 J. To je ovšem úsťová a ta po opuštění hlavně klesá. Když střela narazí do cíle, Luger už nemá 500 J a .38 nemá 300 J. Chtěl jsem se zeptat, z čeho vycházíš, když píšeš, že 9 mm odevzdá cíli 200 j. Je to výsledek nějakých testů, kdy bylo zjištěno, že střela 9 mm Luger odevzdá průměrnému lidskému cíli 200 J? Čili bude-li mít v okamžiku nárazu do cíle větší energii, odevzdá cíli  200 J a ze zbytkem energie vyletí na druhé straně, zatímco bude-li mít v okamžiku nárazu méně než 200 J, v cíli zůstane? Stejně se ale bude chovat střela .38 Special, pokud to zjednoduším a budu uvažovat, že je stejně těžká, má stejný tvar a průměr. Nebo ne? 

 

Je možné, že to zjednodušuju na fyziku a ve skutečnosti je to složitější, možná jsem některé argumenty pochopil jinak než je myslíte, Pak se omlouvám a prosím o upřesnění... Díky.

Upraveno uživatelem Ivan Lelák
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Doporučuju přestat řešit pokles rychlosti od ústí. Do 25m není co řešit. Dál taky doporučuju přestat řešit nějaké energie. To se hodí tak v případě dutých špiček střel, případně loveckých poloplášťů. U pistolí je v ČR tento údaj naprosto zavádějící. Navíc energie neříká nic o schopnosti střely pronikat prostředím. 100gr. luger o velké energii se zastaví v měkkém cíli rychleji než 158gr subsonic stejné ráže ač je mezi nima rozdíl 200J ve prospěch 100gr (samozřejmě v případě 150mm hlavně). Smiřte se s tím, že ve FMJ jsou u nás běžné pistolové ráže prostě jen děrovadla a jejich účinnost je odvislá prakticky jen od průměru.

Upraveno uživatelem ggrand
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mít jí zavřenou doma v trezoru s těmi pěti zásobníky, co k tomu za tisícovku jsou (samozřejmě plnými), občas si z ní prásknout tréninkově na střelnici a kdyby se to tady náhodou nějak zvrtlo, tak aby bylo doma po ruce něco, co člověk za 20 minut předělá na samočinnou a může jít hájit naši republiku před nájezdem nějakých nežádoucích osob nebo alespoň ochránit svoji rodinu :)

Upraveno uživatelem dan010
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hustý... Borec z Liberce, u kterého jde dohledat vcelku snadno identitu,se na fóru přiznává, že si pořizuje zbraň, aby ji mohl v budoucnu předělat na nelegální ... No, jen podotknu, že pokud nejsi terorista, tak je samonabijeci funkce vhodnější než dávka. Pochybuju, že budeš kdy muset kropit rojnici ...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vnitřek hlavně se chromuje?

Mám doma stařičkou ruskou dvojku v návodu bylo napsáno Po skončení sezony se doporučuje vyčistit a laufy jsou jak ropovod daly by se použít i jako hever v nouzi. A hlavně netknuté a že  toho zažila

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hustý... Borec z Liberce, u kterého jde dohledat vcelku snadno identitu,se na fóru přiznává, že si pořizuje zbraň, aby ji mohl v budoucnu předělat na nelegální ... No, jen podotknu, že pokud nejsi terorista, tak je samonabijeci funkce vhodnější než dávka. Pochybuju, že budeš kdy muset kropit rojnici ...

Normálně ho udej! 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...