Přejít na obsah

???? (?????) - SARB035


filo-boxer

Doporučené příspěvky

Nevím čím to je. Vždycky, když vybírám nějaké hodinky, tak ať koukám jak koukám, probírám se všemi možnými značkami a výrobci, ani nevím jak a stejně mi na ruce skončí něco od Seika.

Tak jako před třemi týdny. Vlastně jsem ani žádné hodinky kupovat nechtěl. Pak se tu ale objevilo tohle blbé vlákno a znovu ve mně zažehlo jiskru, kterou už se mi x-krát úspěšně podařilo uhasit a která už zapomenuta skomírala někde v nejhlubším podvědomí. Hned jsem si taky vzpomněl na vlákno, kde se X-Bob rozhodoval jestli černé nebo krémové. Už tenkrát se mi moc líbily ty krémové. Pak už to šlo rychle.Zagůglil jsem si ?SARB035?, prohlédl pár hezkých velkých fotek a pak už si jen pamatuju, že mi přišel email od Seiya Kobayashiho kde mi děkuje za objednávku. :suicide_anim:

V úterý koupeno a zaplaceno a už v sobotu (ten samý týden) zazvonil pošťák, sbalil DPH a předal mi balíček z Tokia. Stylově vybaven svým Kuro Higonokami jsem se vrhl na balíček a po několika málo okamžicích už se na mě smály krásné nové hodinky.

post-3194-048567100 1298642290.jpg post-3194-084090100 1298642304.jpg post-3194-093425400 1298642296.jpg

Dříve, než se pustím do jejich ?kritiky?, rád bych se v několika větách zmínil o firmě SEIKO jako takové. Je to jen pár dat a zajímavostí z počátků firmy, které většina z vás jistě zná, pro mě to byly informace částečně nové.

 

Japonské slovo SEIKO (???) by se dalo volně přeložit jako dokonalost nebo úspěch. My už dnes můžeme klidně říct, že to byla správná a prozíravá volba jména. Třiatřicetiletý Kintar? Hattori si tím ale v roce 1892 jistý být nemohl. V tom roce založil firmu na výrobu nástěnných hodin Seik?sha což se dá přeložit jako ?Dům dokonalé práce?.

V té době měl Kintar? za sebou již patnáct let zkušeností z oprav a prodeje hodin všeho druhu. Ano, počítáte správně, svou první opravnu hodin podnikavý Kintar? otevřel již v osmnácti letech (1877). Jako oficiální datum vzniku firmy je uváděn rok 1881 kdy Kintar? založil své hodinářství Hattori Tokeiten.

Roku 1895 se firma Seik?sha pustila do výroby kapesních hodinek, od roku 1899 vyráběli budíky a konečně v roce 1913 zahájili jako první v Japonsku produkci náramkových hodinek ? řady LAUREL.

V roce 1923 postihlo oblast Tokia ničivé zemětřesení o síle 7,9 stupňů Richterovy škály při kterém kompletně lehla popelem i Seik?sha. Kintar? Hattori investoval veškeré své prostředky do obnovy svého podniku a během několika málo měsíců už fabrika zase vyráběla hodinky!
 

post-3194-008805400 1298642388.jpg


V této souvislosti stojí za zmínku úžasné gesto Kintar? Hattoriho. Při zemětřesení bylo zničeno i ca. 1500 náramkových hodinek, které se ve firmě v kritické době nacházely z důvodu údržby nebo opravy. Po znovuobnovení výroby byly všem ?postiženým? zákazníkům jako náhrada vydány hodinky fungl nové. Snad ani nemusím zdůrazňovat, jak pozitivní to mělo dopad na pověst a důvěru zákazníků ve firmu.
 

post-3194-093443400 1298642372.jpg


Tento inzerát vyšel v listopadu 1923 v tokijských novinách. Seiko se omlouvá za zničené hodinky a nabízí náhradu.

Rok na to (1924) se na trhu objevily první hodinky nesoucí jméno ?SEIKO?.

Kintar? Hattori zemřel v roce 1934 ve věku 75. let.

Historie Seika je až do dnešních dnů plná různých NEJ a prvenství všeho druhu. Kdo se chce dozvědět více ať si pročte oficiální stránky Seiko nebo Wikipedii. Byly to i mé dva zdroje ze kterých jsem při psaní čerpal.

Teď k hodinkám samotným.

Technická data v kostce:
 

post-3194-009646600 1298642400.jpg


Pro japonštiny neznalé, hodinky jsou vyrobené v Japonsku, pouzdro i tah je kombinace broušené a leštěné oceli. Hodinky jsou krásných 37 milimetrů široké (bez korunky), 11,2 milimetrů tlusté a váží 138 gramů. Na ruce sedí bezvadně. Zpracování je perfektní, nenašel jsem na nich zhola nic co bych jim mohl vytknout.

Sklíčko je safírové bez antireflexní vrstvy. Dýnko průhledné ? s Hardlex sklíčkem, vodotěsnost je 100 metrů, takže není problém pokud vám dítě poblije ruku, se společensky unavení svalíte do potoka nebo se budete instinktivně a bez přemýšlení snažit zachránit mobilní telefon spadlý do WC.

Ciferník má na první pohled obyčejnou světlou krémovou barvu, ve skutečnosti má jemňoulinkoučkou, jako by broušenou paprskovitou strukturu od středu k okrajům. Hodinová a minutová ručička je vyplněna luminiscenčním materiálem lumi bright, navíc jsou obě zvýrazněny tenkou černou linkou což přispívá k odčitatelnosti času. Kapičku lumi bright najdeme i u každého z indexů. Čitelnost v noci jsem nezkoušel, protože hodinky v noci odpočívají v obýváku a já v ložnici. Za zmínku stojí i fajnová sekundovka a orámované datové okénko, maličkosti za pár Yenů, ale hodinky o dost zvednou. Jako maličké mínus vnímám barvu datového věnce. Je bílý a maličko kontrastuje s krémovým ciferníkem.
 

post-3194-029674400 1298642336.jpg


post-3194-015292700 1298642345.jpg


Korunka není šroubovací, velikost je akorát, ovládá se bezproblémově = znatelně a precizně přecvakává do jednotlivých pozicí. V nulté pozici (zacvaknutá) se dá strojek manuálně natáhnout. Jde to lehce, strojek jen jemně cvrliká. V první vytažené pozici se otáčením proti směru hodinových ruček nastavuje datum, po vytažení do druhé pozice se strojek zastaví a je možné nastavit čas. Korunka je ozdobená gravurou písmena S.



post-3194-071287900 1298642355.jpg


Tah je masivní a poctivý, včetně signované spony a koncových článků u pouzdra hodinek. Nejsou to žádné zohýbané plíšky a perfektně přilínají k pouzdru. Pouze některé vnitřní části spony nesou stopy z výroby, podle mě je to zanedbatelná maličkost.



post-3194-006130000 1298642394.jpg


Zkrácení tahu je klasika ? z jedné strany vytlouct kolíček, pozor na malý dutý váleček ukrývající se v prostřední části dílku - neztratit!
 

post-3194-007115200 1298642360.jpg


Konec povrchností, podívejme se pod pokličku. Život hodinkám dává známý automatický Seiko kalibr 6R15 poprvé uvedený na trh v roce 2005 právě ve Spiritech, tenkrát ještě pod označením SCVS. Strojek je poskládán ze 168. dílů, z toho je 23 rubínů. Umožňuje ruční natahování, rychlé překlápění data, hacking a rezervu chodu má 50 hodin. Přesnost udávaná výrobcem je -15 až +25 sekund za den. Jaké jsou moje zkušenosti?

Hodinky nosím 2 týdny v režimu 14 hodin na ruce/10 hodin na hodinkovnici. Celou tu dobu mají naprosto stabilní chod v jednotlivých pozicích. Přes den, při nošení na ruce, udělají 1 sekundu do plusu. V noci je to o něco složitější a v každé z šesti pozic trochu jiné:
 

post-3194-007446300 1298642381.jpg


Z tabulky vyplývá, že při režimu nošení ?ve dne na ruce, v noci na dvanáctce? se předběhnou o 2,5 sekundy za 24 hodin. Když je o víkendu nechám přespat na devítce jsem zase na nule. Tolik teorie, uvidíme, jestli a jak se hodnoty změní až si strojek sedne.

Konec. Všem čtenářům děkuji za pozornost!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 84
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Návštěvník YPO

Dobry clanek. Jinak s tim Seikem to mam stejne, uz dlouho jsem nekoupil nic od jine znacky (momentalne 4x Seiko doma) a dalsi nakup bude zrejme take S. Holt vynikajici pomer vykon/cena.

 

Damsko vole, Damsko :D

 

 

Super čtení-díky

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dobry clanek. Jinak s tim Seikem to mam stejne, uz dlouho jsem nekoupil nic od jine znacky (momentalne 4x Seiko doma) a dalsi nakup bude zrejme take S. Holt vynikajici pomer vykon/cena.

 

Jojo, poměr výkon-cena je TOP. Jen mi zatím nic od Seika doma moc dlouho nezůstalo. Uvidíme co tyhle :P

 

Super čtení-díky

 

Za málo.

 

Gratulace a díky za článek. Najdeš prosím čas na foto na ruce? Předem díky :)

 

Už jsem našel. ;)

 

post-3194-091150900 1298644766.jpg

 

post-3194-049565500 1298644803.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Úplně se stydím, že jsem v tom svém blbém vlákně zůstal tak stručný. Tyto úžasné hodinky si zaslouží trochu víc pozornost, přesně, jako v tomto vlákně. Gratuluji, ty světlé jsou moc krásné.

Rád bych je viděl s černými vedle sebe, jak působí velikostně. Tipuji, že tyto budou působit větším dojmem.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky za skvělej článek! Jsem na tom prakticky stejně.. vybírám a vybírám a nakonec skončím u Seika.. kdybych začal rovnou u něj, ušetřil bych hodně času ... ( ale přišel o spoustu zábavy :-) )

Ať ti slouží!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Úplně se stydím, že jsem v tom svém blbém vlákně zůstal tak stručný. Tyto úžasné hodinky si zaslouží trochu víc pozornost, přesně, jako v tomto vlákně. Gratuluji, ty světlé jsou moc krásné.

Rád bych je viděl s černými vedle sebe, jak působí velikostně. Tipuji, že tyto budou působit větším dojmem.

 

Co by ses styděl, můžeš to kdykoliv napravit :smile_anim:

A to "blbé vlákno" bylo myšleno v dobrém :cheers:

 

 

filo-boxer, moc diky, uz jsem doufal, ze jsem na spirity zapomnel (martzovo vlakno o SARB033) a ted tohle. no ale gratuluji. ja si je stejne brzo koupim, at mam klid.

 

Jo, nic jiného ti nezbyde.

 

no tak to si treba obstarat nieco z vyssich kategorii Seiko, potom to uz funguje.. to uz len tak lahko nepredas :D pekne citanie aj hodinky

 

Když já mám pořád strach si koupit drahé hodinky :crying_anim02: Upraveno uživatelem filo-boxer
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...