Přejít na obsah

Káva


Doporučené příspěvky

  • po měsíci...

Zdravím, rád bych se podělil o čerstvou zkušenost se servisem u Buna Cafe. Minulý týden se má milá rozhodla, že si na naší pákovce udělá cappuccino a nevím co přesně s mašinou udělala, ale výsledek byl ten, že mašina přestala tlačit vodu do páky. Respektive čerpadlo jelo jak o život a z páky sotva pár kapek. Tryska na mlíko ale tlak měla. No co mašina má do konce záruky ještě cca. čtvrt roku tak jsem ze sklepa donesl krabici a nechal milou ať si to vyřídí. Mašinu zabalila a poslala na reklamaci. Jakmile mašinu v servisu rozdělali přišel od nich email že je pákovka silně zavápněná, což není na reklamaci, ale na servis a jestli to teda chceme vyčistit. Tak to tedy má milá nechala udělat a nakonec si za celou tuto srandu naúčtovaly 2300 kč (včetně poštovného). No a proč o tom vlastně píšu, přijde mě totiž jako hodně zavádějící že by mašina byla v tak tragickém stavu jak popisovali. Mám ve zvyku se o věci starat jak jen dovedu a proto do kávovaru kupuju pouze balenou vodu a preventivně ho jednou za měsíc odvápňuju. Pravda je teda ta že trysku na páru téměř nepoužíváme, tak jedině že by se něco mohlo stát v důsledku toho. Ale i tak 2300 mě ve světle výše popsaného přijde jako raketa.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 7 minutami, zceyee napsal:

Balenou vodu? Kdysi jsem zkoušel dělat kafe z Evianu na filtr. Čistá (odvápněná) konvice měla po jednom převaření evianu dole stopy usazenin. Za mě docela dobře možný.

Balená voda - nic nedeklaruje, pouze že splňuje parametry pitné vody (rozmezí pro obsah minerálů je velke. Eliminovat lze jen používáním kojenecké, kde je deklarován minimální obsah minerálů. Případně si zjistit tvrdost vody v místě, z kohoutku. Většina vody v republice, je ale tvrdá. Namátkou kvalitě kojenecké, odpovídá voda distribuovaná v Jindřichově Hradci.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Někteří výrobci kávovarů odvápňování nedoporučují vůbec. Ale používání vody s definovanými parametry ano. Profi kavárny mají před kávovarem filtrační systém. Já jsem v domácích podmínkách napřed používal konvici Brita. Ta ale snižuje pH. Změřil jsem si pak parametry vody z kohoutku (ty mám celkem slušný, např. rychlovarka se vůbec nezanáší). Abych dosáhl hodnot používané vody, které uvádí např. La Marzocco, na přípravu kávy používám kohoutkovou vodu a laboratorní destilku v poměru 3:1. 

Upraveno uživatelem redd
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@Jackie Treehorn ahoj, je to jak píše Vaba. To, že je voda balená, ještě neznamená že budě měkká. opravdu je potřeba se podívat na její parametry, potažmo si sám udělat test. Já třeba už cca 5 let používám balenou Lupillu, ale i u takto prověřené vody ještě sem tam (2-3 krát do roka) udělám test.

No a k Buna Cafe: Můj Rocket právě u nich na desetiletém servisu byl, zcela nezavápněn. Ceny mi připadají OK.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je mi jasný že v balených vodách budou značné rozdíly, ale kohoutkovici máme doma hodně tvrdou, takže i s tou nejsprostší balenou bych na tom měl být snad o něco líp. Ale jak píšu odvápňuju možná až zbytečně často a i tak se mi přihodilo co se mi přihodilo. No nic asi zkusím dávat tu kojeneckou na kterou už by měla být nějaká ta norma. A nebo máte někdo ověřené jak reálně funguje Brita? Díky

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Používám přefiltrovanou vodu /velký filtr/ z výdejníku lednice Samsung a v nádrži kávovaru mám Brita Aquagusto 100 a když jsem odvápňoval, tak tekla jen lehce zakalená voda, což přisuzuji čistě chemii.

V práci máme Nivonu a v  ní opět Brita Aquagusto, ale to největší 250, páč je ta banda velká a průtok také. Výsledky odvápňování stejné jako doma a to bereme Pražskou kohoutkovou.

S kvalitou pressa jsem spokojen, huba si už zvykla a nechce jinak.

např.https://www.brita-filtry.cz/search?search=aquagusto&search_in_category=

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Používám doma v Nivoně také Brita Aquagusto a musím říct, že při pohledu na průhlednou nádržku na vodu bez usazenin a zaschlých kapek bych řekl, že funguje. Zvlášť při porovnání nádržky kávovaru rodičů a bráchy.

Byla mi doporučena přímo majitelem pražírny, který ji používá ve svých mnoha kávovarech a nedá na ni dopustit.

Změnu chuti kávy nedokážu úplně posoudit. Mě káva buď chutná nebo ne, nejsem až takový expert. Ale když to používá člověk, který kávě rozumí a je to jeho život, tak asi to nebude špatné.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vie niekto ako dlho trva tomu Aquagusto kym prefiltruje cca 1.5-2 litre vody? Nalejem vodu a mozem rovno robit kavu? Teraz pouzivam vodu prefiltrovanu cez Brita Maxtra kanvicu. Len rano trva kym mi ostane voda do kavovaru, zena porobi litre caju a ja cakam neschopny pohybu... :)
Vylievate vodu co vecer ostane v zasobniku a rano lejete novu? Ja ano a zasobnik davam odkvapkat aby to tam neplesnivelo.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 4 týdnech...

Jako nováček sem se konečně rozhoupal, že bych koupil “slušnej” kávovar. Díval jsme se na kombinaci třeba Rancilio Silvia BC PID + mlýnek Ascaso I. Dost Silvií je i na bazaru, vyplatí se to? Nebo lepší nový? (Chápu, že záleží na zacházení a vytížení a nelze jednoduše odpovědět) Měl by někdo lepší nápad nebo třeba radu? 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Silvia BC PID je na začátek dobrá volba. Single boiler ale pouze v případě, že neděláš často nápoje s mlékem. Mlýnek je úplný základ, ale na chvilku ti asi vydrží. Pokud tě to chytne, ani u jednoho neskončíš. Já bych se Silvie z druhé ruky nebál, ale musela by být zajímavá cena a důvěryhodný prodávající (musel bych si být jistý, že kávovar dostal náležitou péči - "you buy the seller"). Ušetřené peníze bych dal na nákup lepšího mlýnku a pak na kvalitní surovinu.

Upraveno uživatelem redd
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...