Přejít na obsah

Doporučené příspěvky

Trocha osvěty /je to trochu delší/ http://guns.cz/clanky/novela-smernice.a-co-dal

Reakce na nepravdivá tvrzení pořadu Reportéři ČT /dávám to sem celé/

V pořadu Reportéři ČT 5. června 2017 zaznělo několik nepravdivých, nepřesných či zavádějících informací ke směrnici Evropské komise o zbraních i k novele ústavního zákona o bezpečnosti ČR. Na tato tvrzení redaktora Jiřího Leschtiny musíme fakticky reagovat: 

1) Směrnice dle Leschtiny vznikla jako obranná reakce na teroristické útoky v Paříži. Poloautomatickými zbraněmi stříleli teroristé v redakci Charlie Hebdo a Bataclanu.

NEPRAVDA!

V obou případech teroristé použili plně automatické zbraně, byť např. v případě útoku na klub Bataclan v Paříži v listopadu 2015 později přepnuli své nelegálně získané plně automatické útočné pušky AKM do poloautomatického režimu střelby. Od tohoto prostého faktu se však následně odvíjela technicky nesmyslná vyjádření některých zástupců Evropské komise, kteří v určité době tvrdili, že při útoku byly použity poloautomatické zbraně. 

2) Redaktor Leschtina tvrdí, že odpůrci dokument nazývají odzbrojovací směrnicí bez ohledu na to, že žádné zbraně lidem nebere s jedinou výjimkou pušek se skládací nebo teleskopickou pažbou.

NEPRAVDA!

Patrně nejpočetnější skupinou samonabíjecích zbraní, jichž se směrnice v ČR dotkne, jsou zbraně, které byly na poloautomatické nevratně upraveny z původně automatických zbraní. Jedná se právě např. o civilní varianty pušek vycházejících ze samopalu vzor 58. U těchto zbraní přitom směrnice nezkoumá ani kapacitu zásobníku, ani konstrukci pažby. Tyto zbraně se stanou automaticky zakázanými. V ČR jde cca o 40 tisíc kusů.

Směrnice rovněž výrazně zpřísňuje např. nakládání se zbraněmi, které byly v souladu s evropskou legislativou nevratně znehodnoceny, anebo též nově vyrobenými reprodukcemi historických zbraní, s nimiž není spojeno žádné empiricky doložitelné zvýšené bezpečnostní riziko.

3) Nelegálními se stanou dlouhé střelné zbraně, které mají skládací nebo teleskopickou pažbu a lze je snadno ukrýt. Shrnuto dle Leschtiny: Kromě těchto zbraní nejde o zákaz zbraní, ale o omezení kapacity zásobníku. Směrnice není odzbrojovací, protože omezuje jen kapacitu zásobníků poloautomatických zbraní, včetně samonabíjecích pušek a samopalů.

ZAVÁDĚJÍCÍ!

Směrnice nezakazuje držení zásobníků a kdokoli s výjimkou držitelů povolení na zbraň kategorie B může bez obav z postihu vysokokapacitní zásobníky nadále držet. Návrh zakázat držení samotných zásobníků s vyšší kapacitou, který v rámci projednávání směrnice přímo navrhla Rada, byl naopak výslovně odmítnut a z návrhu směrnice vypuštěn.

Směrnice zakazuje ?kombinaci? samonabíjecí zbraně a zásobníku s vyšší kapacitou. To je však z hlediska praktického uplatňování směrnice zcela nevymahatelné, neboť vyjmutí či výměna zásobníku trvá několik vteřin. Komise rovněž už v souvislosti s přijetím této směrnice opakovaně veřejně deklarovala přesvědčení, že kapacita zásobníku by se měla plošně omezit na maximálně 10 nábojů. Právě Komise bude v budoucnu periodicky předkládat návrhy na další úpravy a doplnění směrnice o zbraních.

Jen pro doplnění uvádíme, že držení ?samopalů? je v ČR zakázáno již desítky let a samonabíjecí zbraň není samopalem.  

4) Redaktor Wollner pak tvrdí, že poslanci diskutují o tom, zda se má do ústavy ukotvit právo občanů držet zbraň a použít ji při obraně státu. V novele ústavního zákona to navrhuje skupina poslanců v čela s ministrem vnitra.

NEPŘESNÉ!

Návrh změny ústavního zákona o bezpečnosti ČR počítá s tím, že občané budou mít právo nabývat a držet zbraň za účelem plnění úkolů, které jim v rámci zajišťování bezpečnosti ČR ukládá sám stát. Toto právo může být zákonem omezeno a zákonem mohou být stanoveny další podmínky jeho výkonu, je-li to nezbytné pro ochranu práv a svobod druhých, veřejného pořádku a bezpečnosti, životů a zdraví nebo pro předcházení trestným činům. Návrh nic neříká o tom, že by mohli ozbrojení občané brát obranu státu sami do svých rukou.

edit: doplnění

 

  Upraveno uživatelem gandalf
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pan Wollner se na FB LEXu krásně vztekal, jak je komunita střelců paranoidní, když za vším hned vidí lež a podraz, vyhrožoval právníkama, když se LEX neomluví za to prohlášení, že lhal, a pak samotné Ministerstvo vnitra zveřejní reakci, že ČT lže. Na to už jsem od p. Wollnera reakci nenašel :devil:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Žaloba nemá odkladný účinek! Ta změna ústavního zákona se stejně nebude týkat t.zv. historických zbraní. Jestli je tam i nějaké zmocňovací nařízení /v tom zákoně/, tak v prováděčce může být ukryt ne háček, ale hák. Ministr vnitra nám už delší dobu cosi podsouvá - uvidíme.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Na střelnici jsem taky jen občas, ale na blbnutí s děckama na chatě jsme pořídili luky a přišlo velké překvapení. Řekl bych, že mi to lítá podobně jak z malýho glocka. Toto je soustřel na 20 kroků po 2 víkendech intenzivnějšího střílení. Baví mě to :-)

post-19610-0-43045100-1497545859_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nedavno jsem si poridil na noseni todleto a je to sikovny. Mel jsem veliky spekulovani nad G43, ale tohle je proste jeste o hodne mensi.. zase 9 Browning, no. I strili se z toho celkem prima, na 15m uplne v pohode. Ne, ze by to bylo dulezity:) Zpracovany je to hezky. Ta pojistka by tam bejt nemusela, ale neprekazi..

post-6006-0-50693600-1497623045_thumb.jpg

Upraveno uživatelem Micey
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ggrand: jo, ty vrchní jsou lehké dřevo, ty modrý dole dural o fous těžší. s těmi duralovými jsem začal a už jsou 2 fuč, jeden ve vysokých kopřivách a z druhého strhnutá letka, ale to neřeším :-)

hlavně si člověk s rodinou zablbne o víkendu u sebe na louce, což s glock/cz/alfa/sw... jaksi nemůžem. no a ty dva šípy jsou 250,- kč za dva víkendy na střelivu, což je k smíchu (právě jsem vybouchal za půl hodiny za litr).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

 

ty body na závěr.....

3. Čím více zbraní ? tím méně všech vražd. JE PRAVDA. Nevím sice o bohužel statistikách, které by evidovaly kolika zločinům se podařilo ozbrojeným civilistům zabránit třeba jen pouhou pohrůžkou zbraní, nebo kolik zločinů se nestane, protože pachatel se obává ozbrojeného odporu, každopádně i tato statistika jasně ukazuje, že se to děje

von sice říká, že k tomu nemá žádný podklady, ale musí to bejt pravda....

 

je těžký si na tyhle věci udělat názor když v ofiko sdělovacích prostředcích dělaj ze střelecký veřejnosti kkty, a pak se tady objeví tydle články který na mě působí jako psaní pro střelce. Něco jako když se tady někdo pochlubí novejma hodinkama a všichni mu je chválej a nikdo nesmí říct nic negativního. 

Upraveno uživatelem MJ.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Micey - tohohle S&W jsem měl v ruce, když jsem sháněl něco fakt malého. Tehdy na pult vyrovnali všechno, co měli v téhle velikosti a jako po prvním jsem sáhnul po smiťákovi, líbil se mi nejvíc.. Ale bohužel mi nesedl do ruky, takže nakonec šel na opasek Ruger LCP, který byl navíc plochý, zaoblený a ať jsem ho už na prodejně strkal do jakékoliv kapsy (v oblečení či brašně) a pouzdra, vždy šel tasit rychle a bez zadrhnutí, navíc jsem ani o něm skoro nevěděl ani v kapse džínsů. LCP byl sňatek z rozumu, bylo to po dlouhé době, kdy jsem srdci zakázal kecat do výběru. Takže jsem nakonec koupil zbraň, která se mi tehdy ani moc nelíbila...:-). 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ivane, jo, o LCP jsem měl taky přemýšlení.. je ještě o fous menší a mám dojem že i skladnější, tim, že je takovej.. zaoblenej. Ale jak píšeš - nelíbí se mi, plus už se mi blbě držel. Ten Bodyguard má taky trochu použitelnější mířidla, mi přišlo. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pochopitelně je to jeho subjektivní názor, já tam těch věcí vidím taky několik, ale šoupl jsem to sem, aby si každý udělal závěry sám pro sebe.

Mám sice nějaký kvalifikovaný rozbor dopadů směrnice i po přjetí změny ústavního zákona č. 110/1998 Sb. o bezpečnosti ČR, ale byl jsem požádán, abych to nešířil. Tato změna neřeší přesun zbraní kategorie C do D + další omezení plynoucí ze směrnice. Důležité je, jaké bude nakonec v zákoně zmocňovací ustanovení /z návrhu jak ho mám, to není vidět/ - např. že ten kdo bude chtí spadat pod "zákon" bude muset složit nějaký slib, bude se muset kamsi organizovat a pod. Já osobně bych i souhlasil, aby to bylo přímo MV, nikoli PČR jak to zatím vypadá.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@MJ tak ono zase srovnávat něčí blog a hlavní sdělovací prostředky je trošku jabka/hrušky, ne?

dyť já je nesrovnávam. Jenom řikam že tu nevidim žádnej zdroj kterej by byl tak nějak vyváženej. Sdělovací kanály dělaj ze střelců pitomce když ukazujou že jde vlastně jen o velikost zásobníku a sklopnou pažbu. Střelci histerčej, jak jim chtěl všichni všechno zakázat...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...