Přejít na obsah

Farmaření & zahradničení


Doporučené příspěvky

Máme domá záhonek, hlavně na rajčata a půda je už dost vyžilá, tak sem tam navezl kobylince a sypnul ještě granulovaným kravým hovnem, mám to zarývat teď nebo to nechat promrznout a zarýt později nebo až na jaře?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 245
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

  • po 4 týdnech...

Nevim kam jinam to dat, ale asi nejsem jedinej, kdo ted na podzim resi mysi. Narazil jsem na USA znacku (jak jinak) Victor, vcera pasticky dorazily a fungujou fakt dobre. A jako velky plus hodnotim, ze se super jednoduse natahujou. 
Koupil jsem ruzny, vcera nastrazil verzi “rychla smrt”, ktera svymu nazvu hned dostala. Mam i peknou fotku s ulovkem, ale asi neni nutny ji sem davat, stejne jako primej odkaz na web, kterej najdete bez problemu. Kazdopadne za me velky dobry.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Máte tady někdo zkušenost s výsadbou rychle rostoucích dřevin jako je japonský topol, které se pak používají jako palivové dříví?

Mám v úmyslu vysadit cca 100 ks do remízků na poli. Je tam vysoká tráva apod. Tak jsem uvažoval o výsadbě 1 - 1,5 m prutů. Nebudu z toho dělat upravenou plantáž. Na netu jsem našel v podstatě jen výsadbu do upravených plantáží. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zdravím farmáře a zahradníky. Před 2 lety jsem rekonstruoval koryto potoka, co mi protéká pozemkem. Navozili 50 tun kamení, je to moc hezky udělaný. Ale zlikvidovali mi trávník a kus živého plotu, aby se k potoku dostali bagrem a těžkou technikou. Trávník (cca 300m2) jsem si během covidu udělal sám a není poznat, že tam byl původně tankodrom.

Teď je na řadě živý plot. Zbytek toho stávajícího (cca 30m dlouhý, půlka je fuč) je směska různých přerostlých křovin. Nejradši bych to celé odstranil a založil znovu. Ale co tam dát? Tuje nechci. Máte někdo zkušenost s habrem? Bude to dost hustý? Na zimu to opadá? Nějaký jiný tip na plotodřevinu? Zvládnu to sám nebo si mám najmout zahradníka? Nějaké šikovné zahradnické ruce v okolí Říčan neznáte? Díky za tipy.  

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mám 4 ks habru kolem kompostu, roste to dobře a jestli se nepletu, tak listy opadaj až na jaře, když je začnou tlačit nový listy

GOOGLE: Habr si drží přes celou zimu uschlé listy až do té doby, kdy začnou rašit na jaře nové, pak jednorázově rychle opadne

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Habry jsou fajn. S lupením to mají, jak píše Moty. Mám jich doma 2x 20 metru.  Rostou vcelku rychle a pokud se vysadí do trojúhelníkového sponu, vytvoří krásný a až neprostupný plot. Habr je dřevina nenáročná a velice tvárná. 
Živý plot je hezky i z Ptačího zobu. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 29 minutami, organic napsal:

Super, díky za zkušenosti. Mě se tam ten habr i hodí. Tak počkám do jara a poptám zahradníky, ať to taky nějak vypadá ten plot...Sám si na to netroufám. Bude třeba vykácet tu původní džungli...

Listnáče bych doporučoval sázet na podzim a když seženeš obalovanou sadbu bude to top. Jak to kupoval v lesní školce za 20 Kč /ks. Ale už je to par let. Při dnešním nedostatku sazenic to bude asi horší. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Tak máme skoro léto, tak jsem se konečně přestěhoval do nového domku. 😎 Je to domek letní, hodlám v něm vydržet cca do října. Mám tu vše co potřebuji. Ještě řeším, jestli dát vanu s tekoucí vodou. Studenou - ze studny. Ale tu asi nechám vedle na trávníku na slunci. Zářivky budu věšet zítra. Včera jsem vyměnil WiFi za silnější, aby dosáhla až na konec zahrady, přivezli 139cm televizi, protože nový obývák má 6 metrů na délku. A mám tady všechny svoje zvířecí kamarády, jenom kočky jsem nevyfotil, protože se zrovna toulaj. Blažence se musí postel ještě obrousit a natřít, ty samolepky po sousedovic dětech jsou hrozný.

IMG_20230506_203137.jpg

IMG_20230506_202534.jpg

IMG_20230506_201553.jpg

IMG_20230506_185652.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hmm, tak na tohle bych asi náturu neměl, i když se stanu ani širáku nevyhýbám a v podstatě žiju přes léto na zahradě a čas, skoro až do tmy trávíme pod pergolou.

Přiznám, že já a zahradní práce, to nikdy nešlo k sobě, nesnáším se hrabat v hlíně. Ještě tak posekat. Ale domek se zahradou, to zase jó, terasa, grilování, výhled do přírody, klid, návštěvy sousedů a přátel.. Před 15 lety jsem postavil (teda nechal si postavit) malý domek a jsem v něm šťastný. Zahrada je ovšem velká, málokdy byla ale celá upravená a ošetřená, tak jsem se letos kousnul a denně na ní po příchodu z práce pár hodin dělám. Jde to pomalu, je toho moc, je to hlavně o stříhání květin, keřů, živých plotů, sekání trávy, teď jsme dělali kousek nového záhonu, zakládáme zvýšené zeleninové záhony v bednách (pár jich tam je už pár let a osvědčily se) atd. Je to makačka a postupně to chci předělat na bezúdržbovou, nebo jen s malým úsilím udržovatelnou zahradu. Nevadí mi sekat trávu, občas něco přistřihnout a občas vytáhnout plevílek. Máte něco takového? Poradíte hlavní zásady? Mám záhony zasypané šutrama, pod nimi fólie, ale už je to 10 let a jsme na venkově, takže co neproroste, to nahradí nálet z okolních luk. Teď jsme dělali kousek nového záhonu, viz foto, zasypaného kůrou, pod ní fólie, pod ní mělce zryto, protože pod tím je ta 10 let stará první fólie. Postupně bych chtěl i některé další záhony předělat ze šutrů na kůru, ale ne všechny. Největší výzva bude "kupa", hromada jílovité zeminy, co zbyla po stavbě domu a já se rozhodl ji využít. Bohužel údržba je i díky chybám náročná a budu kupu předělávat, ale o  tom zase jindy. V tuhle chvíli mne zajímají hlavní zásady na bezúdržbovou zahradu, protože i když je práce na ní relaxace a překvapivě mne i trochu začíná bavit, za opravdovou zábavu považuji jiné koníčky, na které se nedostává tolik, kolik bych chtěl.  Díky.

 

IMG_20230508_174347~01.jpg

IMG_20230507_211132~01~01.jpg

20180611_195924~01.jpg

IMG_20230320_171518.jpg

IMG_20211116_161847~01.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsíci...
  • po 2 týdnech...

Pánové (a dámy), moc prosím o pomoc.

Začala mi usychat asi patnáctiletá borovice, pozoruju to asi 2-3 měsíce, 2x jsem aplikoval po 14 dnech roztok proti sypavce, ale nepomohlo to vůbec. Navíc je hned v sousedství jiná borovice a té nic není (ta po aplikaci antimykotického roztoku naopak krásně obrazila). Zahradník mi poradil ji pořádně zalít (byť záchranu viděl spíše jako zázrak), tak jsem ji včera dal pořádnou dávku zálivky a čekám.

Nemáte s tím někdo zkušenost, nebo nějaký nápad? 

image.thumb.jpeg.095584c670d6b2cd6a2817ae2cd8b260.jpeg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...