Přejít na obsah

50.výročí nejlepšího strojku !


Snow

Doporučené příspěvky

Tedy pro mě, kolega YPO bude jiného názoru. Pokud mě paměť nešálí a řekl bych, že vůbec ne, má k tomuto nesprávně řečeno, kalibru, výhrady. Já bych zase řekl, že je to ten nejlepší strojek, který se zatím vyvinul, pominu-li různé krkolomnosti kusových "sérií". Navíc vypadá náramně.

 

Takhle to začalo, konec 60 tých let. Spolupráce Zenitu s Movadem vyvrcholila. Dodnes se vedou spory, jestli bylo první konsorcium Zenith + Movado nebo Breitling + Heuer. V duchu doufám, že Zenith + Movado  :smile_anim:   :) . Názor je to značně subjektivní neb mi jsou druhé dvě značky tak trochu nesympatické. Obzvlášť tedy dnes, kde ty loňské sněhy jsou. Ty loňské jsou z přelomu 60 70 let a o fous dál.

 

 

 

A takhle to začalo.

 

1960-cover-1.png

 

 

Vždycky mě bude úžasně štvát, že nemám ten senzační Rainbow Flyback z let 90 tých.

 

1990-watch-2.png

 

 
 
 
 
edit - malinká grafická úprava
Upraveno uživatelem Snow
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Fakt ? Není možná, vždycky jenom všechno okopírují a zmenší.

 

Avšak vzhledem k tomu, že o japonské produkci nemám ani zdání, rád se nechám poučit. Alespoň si rozšířím obzor.

 

Díky moc.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kdyz jsem byl v NYC na prednasce o Seiko a jeho historii, tak nam k tomu ve zjednosusene forme rekli nasledujici:

- Zenith zacatkem roku 1969 ohlasil, ze maji prvni automatickej chronograf a ze brzo prijde na trh. Realne neukazali nic, ale jelikoz ty zavody o to, kdo ho udela prvni byly tak napjate, tak to proste vyhlasili prvni a meli El Primero.

- Japoncik v Seiko nepindal a radsi makal a nekdy tusim v kvetnu ukazal realne hodinky s automatickych chronem a zacal je prodavat.

- Zenith pak predstavil konkretni hodinky nekdy na podzim.

- Jak do toho zapada Breitling - Heuer bohuzel nevim, to jsem nestudoval.

 

Takze rozhodnout o tom, kdo byl prvni, je asi na posouzeni kazdeho jednotlivce.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Setík je to moc pěknej, cenovka taky...líbí se mi ale to volný místo pro 1/1000sec model, ten bude taky za hubičku :D ...škoda, že ty A386 nedělaj sólo, ty by se mi moc líbily

 

El-Primero-50-Anniversary-Set-1.jpg

 

03.A386.400.69.C815.jpg

 

03.3001.3600.69.C816.jpg

 

95.9012.9004.69.R582.jpg

 

Zdroj: https://elprimero50.zenith-watches.com/en/anniversaryboxset +  https://www.fratellowatches.com/zenith-50-years-of-el-primero-anniversary-set-and-live-pics/

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je vidět, že ten strojek byl konstruovanej do hodinek jako jsou ty vintážky na tom reklamním letáku. Do hodinek dnešních obrovskejch rozměrů je prostě malej, a  vymýšlí se různá maskování jako všelijaké okružní stupnice a už to prostě není ono.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mám A384 z roku 69, potažmo konkrétně ze 71. roku, ty z prospektu výše. :) Škoda, že neudělali reedici i těchto, které byly dříve než a386. Je pravdou, že ikonou bohužel nebyly, ale i tak mám radost. :) Nejlepší je stejně ten žebříkový tah od Gay Freres. Škoda, že ty anniversary jsou na kůži.

 

BTW něco ke čtení k těm prvním automatickým chronografům. Od JLC přes Seiko, Buren a El primero...

http://www.onthedash.com/docs/Project99.html

post-21738-0-53386400-1548404450_thumb.jpg

post-21738-0-83954700-1548404456_thumb.jpg

post-21738-0-17452600-1548404581_thumb.jpg

Upraveno uživatelem VintageLover
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Diky za clanek, pekny cteni.

 

Bez ohledu na to kdo byl skutecne prvni, je neuveritelny ze relativne malej Zenith dokazal udelat integrovany chrono merici na 1/10s oproti velkymu uskupeni co vyprodukovalo "jen" modularni chrono s kterym ze vlastne neda poradne merit "presne".

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...
  • po měsíci...
  • po měsících...

zajímavé in-house strojky(el-primero mezi nimi):

https://www.tovys.cz/clanky/vse-o-hodinkach/in-house-strojky.html

Seiko se tam nějak nedostalo. Rolex nakupoval od Zenith, ne od Seiko :-)

 

Jsem lajk a elprimero se mi jeví též jako super stroj. V relativně ještě běžných hodinkách(el-primero) je kalibr s 326 komponnenty, přijde mi neuvěřitelné. Navíc vymyšlené v době, kdy do toho ještě nekecaly počítače, ale vše se počítalo na papíře.

Rád bych byl poučen, zda Seiko něco podobného dokázalo. Přijde mi, že se soustředí především na masu. Precizní hodinařina je až na nějakém dalším místě. Grand Seikaři asi budou nesouhlasit, ale takovéto strojky prostě nemají.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...