Přejít na obsah

Konec mechanických hodinek?


Doporučené příspěvky

Já sám jsem snad příklad nastupující generace. Měl jsem nějakou dobu smartwatche a sralo mě přesně to o čem se tady píše. Nabíjení obden, ztráta soukromí a v důsledku člověk využíval jenom to placení. Od koupě prvních mechanik jsem na ruce prakticky nic jiného neměl (nepočítám garmin na kolo). Známí kolem mě (věk 20-30) většinou střídají quartz a smartwatch (pokud hodinky vůbec mají). Asi jsem nepotkal mladého člověka co by mělnil mechaniky za AW nebo něco podobného. Spíš přecházejí z quartz na ty serepetičky typu xiaomi mi band. Vlastně si spíše myslím, že větší problém může mít levný quartz s nástupem fitness náramků, než mechaniky se smartwatchemi.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 188
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Já už asi dva roky nosím jak mechaniky, tak AW (kvůli práci). Zpočátku jsem si připadal jako ko*ot, ale zvykl jsem si docela rychle a okolí je úplně u prdele, kolikero mám na ruce hodinek :)

 

Vyřešil jsi to jako rakeťák Buzz  :lol2: Ale ten má navíc na pravém zápěstí dvoje mechaniky  :clap:

post-18811-0-29097200-1564654690_thumb.jpeg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přidám svůj názor. Mechaniky nekončí, ale nebudou to mít lehké. V mém okolí nosí SW převážně lidé, kteří před tím hodinky nenosily vůbec. Šíři se to jako infekce mezi masami. Jsem mladý a vim ho.no o životě, ale přijde mi, že těch SW a náramků přibývá geometrickou řadou.

 

Na druhou stranu moje mladá polovička má SW (Nokia - docela pěkné). Když se mě jednou zeptala, co to mám za hodinky, tak jsem ji v kostce vylíčil historické pozadí hodinariny a to, co se mi na tom líbí. Výsledek - už vybírá první mechaniky!

 

Spousta mladých ani neví, že existují třeba automaty. Když to ale zjistí, třeba se i to začnou zajímat a rozšíří řady chronomagorů.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

 

 

Spousta mladých ani neví, že existují třeba automaty. Když to ale zjistí, třeba se i to začnou zajímat a rozšíří řady chronomagorů.

a to je pole neorane pre nas, aby sme sirili osvetu a vieru svatu :D 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mám jinou zkušenost, než píše třeba Double, nebo Pavel87. Ještě dva roky zpět byla porada vedení paráda. Skoro každej na ruce pěkný mechaniky, bylo na co se dívat. V poslední době se mi množí jednání, kde sedím s lidma v oblecích a zjišťuji, že mechaniky mám  na ruce jen já. Zbytek má z košile boulící se AW, Garmin, nebo nějaký chytrý náramek. Věk v tom nehraje roli. A jsem si jist, že ti lidé předtím nosili nejen Omegy a IWC, ale i Rado, Tissot, Mido nebo třeba  Meistersinger...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mám jinou zkušenost, než píše třeba Double, nebo Pavel87. Ještě dva roky zpět byla porada vedení paráda. Skoro každej na ruce pěkný mechaniky, bylo na co se dívat. V poslední době se mi množí jednání, kde sedím s lidma v oblecích a zjišťuji, že mechaniky mám na ruce jen já. Zbytek má z košile boulící se AW, Garmin, nebo nějaký chytrý náramek. Věk v tom nehraje roli. A jsem si jist, že ti lidé předtím nosili nejen Omegy a IWC, ale i Rado, Tissot, Mido nebo třeba Meistersinger...

100% suhlasim. Sám by som to nenapísal lepsie. Nedávno som to školením preberal a zhodli sme sa na tom ako píšeš hore.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Samozřejmě, co s mechanikou, je to drahý, nepřesný, poruchový, těžký na ruce, pokud zrovna někdo nepraktikuje směnný obchod, tak s tím nic nezaplatíš, počet kroků z korporátu do auta a z auta do bytu nespočítáš, základní životní funkce a ostatní nezbytný data se z toho taky nedozvíš.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vše se smartizuje a tak to má být. O praktičnost SW a o tom, že jsou na vzestupu nikdo nepochybuje. Horlogerie však vůbec není o minibarevný display fungující na bázi nějakého čipu. Navíc správný gentleman a mechanické hodinky k sobě jaksi patří, tahle to vždy bylo a bude. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Možná to bude směšné, ale líbí se mi citát z Got: "What is dead may never die". Přijde mi, že mechaniky jsou už od doby quartzů prakticky mrtvé. Jsou extrémně nepřesné, stojí X krát tolik, pokud je člověk nenatahuje nebo je nenosí, tak se zastaví, mnohem snadněji se rozbijou, ... A přesto quartz krizi přežily a lidé si je stále kupují (v mém okolí stále více). Podle mě pokud se mechaniky prodávají i když je tady tak dlouho o tolik rozumnější alternativa, tak i dnešní nástup smart věcí bez problému přežijí. Co už je mrtvé, nemůže zemřít.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jen ať to lidi přestanou kupovat, třeba se na mě konečně dostanou daytony...Tohle je celý nesmysl...Hodinky jsou jediný smysluplný šperk pro muže. Už dávno to není primárně instrument na měření čehokoliv. Hodinky si dnes kupujeme prakticky výhradně pro potěšení.

 

To je jako kdyby někdo po vynálezu fotografie řekl, že zaniknou obrazy. Nebo že po digitální fotografii zaniknou ty klasické, e-booky nahradí knihy a já nevím co všechno...prostě to koexistuje.  

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Podle meho SW dojedou na to, ze starsi lide udaje na nich neprectou bez bryli, a na to, ze je ma skoro kazdy. Ta stadnost zacne casem vadit.

 

Predstavim si treba dnesni particku manazeru u obeda, kteri maji na ruce to same, resp. podobne vypadajici SW. Dnes in. Zitra, pozitri, popozitri :-) si nenapadne zacnou stahovat rukav, nebo sako, aby nebylo videt, ze je nosi.

 

Troufnu si odhadnout, ze je casem odlozi i ti, kteri jejich funkce nutne nepotrebuji a bude jim vadit dobijeni, a pozitivni vztah k nim nebudou mit ani ti, kteri je vyfasovali ve firme k telefonu, aby byli na prijmu a sledovatelni fakt porad.

 

Urcite ale dnesni chytre hodinky neco velmi brzy nahradi, tedy pokud nejsem v uvahach o SW uplne mimo misu, a take pokud nebude jejich noseni povinne. Vidim to na neco, co se bezbolestne vpravi pod kuzi s obrazovkou treba na nehtu, plus zvetsovaci plast navrch. Zajemci se jen pohrnou

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Podle meho SW dojedou na to, ze starsi lide udaje na nich neprectou bez bryli, a na to, ze je ma skoro kazdy.

 

Sorry, ale tohle jsou argumenty hodné popíračů evoluce a kulatosti země, co ze svého suterénního kamrlíku vidí akorát chodník - a protože je furt stejně placatej, víc nepotřebují.

  • co se týče rizika společenské frustrace z přehnané stádnosti, vřele doporučuji studium argumentů a vzájemných lajků ve vlákně ROLEX  :lol2:
  • I ty nejblbější smartwatch (snad kromě čínských "fitness náramků", což ovšem primárně ani nejsou hodinky) dnes svítí a čas umějí zobrazovat většíma bukvama než je délka mercedes-rafik na zmíněných Roládách, nemluvě o možnosti hlasového předčítání času (perverznosti typu Mickey/Minie nevyjímaje) pro ty úplně slepé. Brejlovci dnes mívají problém spíš s nevhodnými/nekontrastními/"stealth taktickými" analogovými ciferníky+datumkami mechanik/quartzek - a i když jde primárně o jejich vlastní ignorantství že při výběru nepoužívají mozek, u Smartwatch by za příslušnou rekonfiguraci aspoň nemuseli platit  :whistling:
  • Čím dál tím víc lidí je tak civilizačně chcíplých a otupělých k vnímání vlastního těla (možná si to neuvědomuješ, ale jsou mezi námi i důchodci, cukrovkáři, kardiaci...), že bez pomůcek pro hlídání zátěže/tepu/tlaku/cukru (a v blízké budoucnu i pro adaptivní řízení podpůrných implantátů a dávkovačů umělých hormonů) budou dotyční riskovat vážné zdravotní komplikace. Vyřešit to nasazením "smartwatch" pro ně bude 100x svobodnější a levnější volba, než upoutání na lůžko s trvalou péčí, vláčení příslušných gadgetů/baterií/nabíječek v batohu/kriplkáře, nebo nedej bůh jejich zašívání pod kůži. Fasování tedy nebude povinnost ale smutná nutnost, Pateky na druhé/správné pracce doufám žádné společenské konvence zakazovat nebudou - viz rakeťák Buzz  B)
  • Když pomineme stále hypotetické "mozkové obrazové implantáty" tak dekádu od notebooku/tabletu z přelomu tisíciletí následoval přesun ke srovnatelně výkonnému mobilu v kapse, v současné dekádě vylepšenému o extenzi ve formě prťavých "chytrých hodinek". Posledním "audiovizuální evoluce schopným" předmětem přitom není prsten nebo zmiňovaný umělý nehet, ale brýle s průhledovým displejem a rozšířenou realitou - což dobře vědí i takové těžké váhy jako Google. Ti kdo nemají sklerózu/Alzheimera si ovšem taky moc dobře pamatují, o jak unikátně obtruzivní a společensky nepřijatelné řešení šlo z hlediska soukromí, že i přes mnohaletou placenou palebnou přípravu pisálků a slintání frikulínů do trubky došlo k řadě plošných zákazů zařízení typu "Google Glass" ještě před jejich fyzickým uvedením na trh...  :thumbsdown_anim:

To že nás pár troglodytů na marginálním fóru držkuje nad roztahováním smartwatch do anatomické domény zdánlivě vyhrazené pro naše tikající poklady (uvědomujeme si vůbec že řádově víc lidí na zápěstí místo "solidních hodinek" tahá různé štrykované nesmysly, řetízky, cingrlátka, mušličky, potítka, kožky a další nehygienické nesmysly?) je z hlediska evoluce IMHO stejně nicotné, jako aktuální tulipománie kolem pořadníků na plechové Daytony...  :speak_cool:

Upraveno uživatelem Radek124
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mechanické hodinky samozřejmě přežijí, ale s jinou funkcí, a to primárně jako pánský šperk coby symbol statusové identity. Stejně jako v dávné minulosti budou tedy luxusním zbožím. Samotné mechanické hodinky se staly symbolem průmyslové, zejména sériové velkovýroby, kdy zavládl diktát času. V tradiční společnosti bylo jedno zda se člověk zpozdí o den či dva, natož tak o hodinu nebo o nějakou minutu. Moderní společnost to ale proměnila a být někde včas a něco stíhat se stalo základním kánonem jejího fungování. Quartz přišel s levnější technologií, která logicky odsunula mechaniky na vedlejší kolej. Chytré hodinky postupně nahradí klasické quartzky a mechaniky se posunou do vyšší cenové úrovně. Dělat mechanické hodinky pro běžnou masu se stane nerentabilní a tedy zbytečné. To, co je dnes v mechanikách střední třídou, tak bude základem: ten nynější pak bude nahrazen právě chytrými hodinkami, chytrými náramky apod. Zlatá kreditka při nošení není vidět a rozdíly v oblečení apod. nemusí být tak patrné, takže ani status dotyčného nemusí být na první pohled zjevný. Mechanické hodinky se tak pro samičky a samečky všeho druhu stanou jedním z nástrojů selekce, zjevným signálem, že je vhodné se o dotyčného nositele zajímat, protože evidentně má na to, aby se od té elektronické šedi odlišoval. Bonusem samozřejmě bude, když budou hodinky (plus mínus) ukazovat i přesný čas. Nicméně kdo by si mechaniky z tohoto důvodu kupoval i dnes, že? 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Myslel jsem si, že je to záležitost mladých, na síti závislých jedinců. Koupil jsem synovi chytrolíny od Samsungu /neodolatelná nabídka k telefonu/ a on, zarytý mechanikář, najednou nosí skoro nejčastěji chytrolíny.

Chápu to, má tam okamžitou interakci s přáteli a zprávy od jeho cucu. Moje drahá ho sledovala a ač do té doby striktně mechanická /2xOmega,1xRolex/ vyjevila přání, jestli by to nemohla vyzkoušet, když jsem jí po dvaceti minutách vysvětlil, že si Jablko s Androidem fakt neporozumí a že to nedělám naschvál, zavládl smutek a smutné pohledy, což já měkota nevydržel a pořídil jí jablečné chytrolíny. A co se stalo, mechaniky leží v trezoru a AW jedou, už máme asi 20 pásků v různých barvách :frusty:.    Původně si alespoň do společnosti a jednání brala HODINKY, ale když zjistila, že všichni okolo nosí chytrolíny, tak už jí to přijde OK.

Já tomu nepřišel na chuť a to jsem se asi 14 dní snažil, prostě mám rád mechaniku a hlavně svůj klid, nemusím furt čumět do mobilu a být pořád online, nebo studovat, proč mi brní zápěstí a okamžitě odpovídat atd.

 

Obecně to beru, jako v 80 létech nástup digitálek, to mechanika skoro chcípla a nakonec to dopadlo dobře. Jasně nebude to nikdy mainstream, ale byli jsme a budem.

 

Nicméně se za mé temné skutky budu smažit v chronopekle s chytrolínama na ruce.  

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...