Přejít na obsah

Osobní váha s diagnostikou


Doporučené příspěvky

  • Odpovědi 44
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Taky máme doma váhu s měřením. Omron, se senzory i pro ruce. Pro poněkud přesnější měření jsou ty váhy se senzory na ruce vhodnější - jinak je váha vlastně schopná zjistit situci jen v dolní polovině těla a horní část vůbec nezohledňuje.

Patřím taky k těm, kterým konkrétní čísla na váze pomáhají v motivaci. Před lety jsem byl skoro na stovce, teď si dlouhodobě udržuji 82-84 kg. Kombinace posilování a přerušovaných půstů mi přijde ideální.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Před hodinou, sheepeck napsal:

Taky máme doma váhu s měřením. Omron, se senzory i pro ruce. Pro poněkud přesnější měření jsou ty váhy se senzory na ruce vhodnější - jinak je váha vlastně schopná zjistit situci jen v dolní polovině těla a horní část vůbec nezohledňuje.

Patřím taky k těm, kterým konkrétní čísla na váze pomáhají v motivaci. Před lety jsem byl skoro na stovce, teď si dlouhodobě udržuji 82-84 kg. Kombinace posilování a přerušovaných půstů mi přijde ideální.

Moje váha nemá senzory na ruce. Píšeš, že taková je schopná zjistit jen situaci v dolní polovině těla. Mám štíhlé nohy i malý zadek, problém začíná v pase, na břichu a výš ale na nohách a zadku mám minimum tuku (řekl bych:-)). Ze spodní půlky těla by tedy váha těžko odhadovala, že mám tuku nadbytek, ale opravdu píše, že ho mám moc a má pravdu. Vzhledem k celkové hmotnosti by si sice mohla myslet, že spousta váhy je v horní půlce těla, ale nemohla by vědět, zda je tam hodně svalů nebo hodně tuku. Nevíš jak to funguje? 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 1 hodinou, sheepeck napsal:

Taky máme doma váhu s měřením. Omron, se senzory i pro ruce. Pro poněkud přesnější měření jsou ty váhy se senzory na ruce vhodnější - jinak je váha vlastně schopná zjistit situci jen v dolní polovině těla a horní část vůbec nezohledňuje.

Patřím taky k těm, kterým konkrétní čísla na váze pomáhají v motivaci. Před lety jsem byl skoro na stovce, teď si dlouhodobě udržuji 82-84 kg. Kombinace posilování a přerušovaných půstů mi přijde ideální.

Horní část těla to měří taky...viz viscelarni tuk. Říkám mi, že mám orgány dobře obalené :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 7 hodinami, Ivan Lelák napsal:

 

 

Co všechno a o kolik se liší? Jasně, jiné by mělo být hodnocení, jestli je něčeho málo nebo moc, ale absolutní čísla by měla být stejná. Teda aspoň myslím..

V mém případě je jiné složení těla. Konkrétně - pokud jsem zadal věkový rozdíl (váhu mám dlouho, takže to bylo něco okolo 10 let), tak váha změřila správně váhu v porovnání s  předcházejícím měření, ale určila významně jinak složení těla s tím, že podíl tuku na složení těla byl významně vyšší (minimálně procentní bod). Což nedává smysl, pokud by ta hodnota byla změřena, nemohla by se měnit. Obě měření - jak s původním, tak novým věkem byla učiněna po sobě, s minimální odchylkou váhy. Procentní bod činí v mém případě něco okolo 0,8 Kg 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A není to jen v interpretaci výsledků?

Pokud něco počítám a je tam věk, tak váha (i jiné přístroje) vezmou výsledek a porovnají ho k danému věku. Tedy často, pokud snížíme věk, nám vyjdou horší výsledky, protože například určité množství tuku je v 50 letech OK, ale ve 40 letech už je to moc. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jak přesně doplňkové údaje váha měří není tolik podstatné, jako jestli měří konzistentně. Jelikož při použití daného přístroje pro osobní použití není podstatné že mám přesně tolik a tolik toho (na takový údaj je sama váha technologicky poměrně špatná), ale ten trend vývoje je klíčový - co se s mou váhou dlouhodobě děje a jaký je vývoj v rozložení svalů, tuků a vody. Tato data nejsou úplně podstatná ze dne na den (=velké přirozené výkyvy - co máš teď ve střevech? Jsi po jídle? Kdy si pil? Nebyl si na záchodě?), jako třeba v rámci trendu týdne a pak hlavně delších horizontů. Tam je pak trend naprosto jasný i při horší konzistenci.

Současně bych připomněl že je velmi klíčové tu váhu správně používat. Váha není žádný všemocný kouzelný přístroj, ale prostě nástroj který je nutné správně a obezřetně používat jako jakoukoliv jinou měřící techniku. To spočívá hlavně v:

  • Pozor na pevný a rovný podklad. Moderní nízké váhy měří podle nožiček, tak pokud ty nejsou na rovném a pevném podkladě, tak neměří konzistentně - uvidíte i na kg, třeba když s váhou pohnete o 1 cm a dostanete jinou hodnotu, tak je to tento problém. Proto pozor ve starých domech, na kobercích a dřevěných podlahách. Tam může být problém. Já osobně mám raději váhu na rovné tvrdé podložce, abych se na měření mohl 100% spolehnout. Současně se váha nesmí z boku ničeho dotékat, ale to je asi už úplně jasné.
  • Vždy měřit za stejných podmínek. Nejlépe si vytvořit návyk že hned jak ráno vstanu z postele (nejdu na záchod, nejdu se napít, nejdu se obléct, nic!).
  • Pro blázny stojí za zmínku i více měření za sebou. Dělám ráno třeba 3-6 měření a po týdnu data očistím aby byly co nejkonzistentnější k trendu.
  • Dodatečná data pouze bez ponožek a se suchýma nohama.

Jako ex-fat-fuk na tohle nedám dopustit, abych se udržel v přijatelné kondici. Osobně mám nejraději váhy Withings, jelikož ty odesílají data přes WIFI a po zvážení je tak hned máte v cloudu, kde s nimi pracujete. U obyčejných Bluetooth vah totiž musí nejprve probíhat synchronizace s jiným zařízením, tak je potřeba to hlídat nebo dělat ručně a ta kapacita paměti vah také není moc velká. To může být otravné a hlavně problémové pokud ty aplikace tolik nepoužíváte a přistupujete k datům až zpětně. Proto osobně na těch smart zařízeních preferuji předávání dat přes internet skrz WIFI. Současně ten software mi velmi vyhovuje (hlavně ten přes web), je tam velmi volné nakládání s daty jako import a hlavně csv export (to bývá docela problém) či ruční zadávání dat. Jediné co mě štve že Withings je spíše ekosystém, tak pokud chcete Withings používat jako svůj základ (třeba místo Health na iOS) a máte sběr dat i z jiných zařízeních než Withings, tak si aplikace prostě tahle třetí data z Health nevezme.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Prominte mi uplne pitomou otazku vyhorele nemocnicni krysy. Ale nebylo by lepsi, nez travit cas na opakovani vazeni, vynasenim trendu, atp. ten cas investovat do fyzicke aktivity?

Telesna hmotnost sama o sobe je dost kolisava velicina i v prubehu dne, natoz dni. Napr. pokud si nalozim fest trenink na kole a vlezu vecer na vahu, tak mam o 1-2kg vic, protoze svaly do sebe “natahuji” vodu.
Nyni je treba v odbornych spolecnostech debata o pouzivani BMI, protoze kdyz vedle sebe postavim vicebojare s BMI 29 a bucka z kanclu s BMI 29, tak oba jsou na tom podle cisla stejne. Jen ten prvni bude mit podkozniho a hlavne nejvice rizikoveho visceralniho tuku minimum, zatim co ten druhy na rozdavani.

Presne mereni tuku je celkem komplikovana antropometricka zalezitost. Potrebujete kaliper, nekolik mist na mereni tloustky podkozni rasy a antropometricke tabulky. Ruzne “chytre” i chytre vahy, ktere meri podkozni tuk, svalovou hmotu, atp jsme zkouseli z hecu u nas na klinice a v nejlepsim pripade to slo pouzit s obema zavrenyma ocima k nejakemu trendu. Od skutecne zjistenych hodnot se to lisilo obcas o parnik. I Proto se celkem ujala hodnota mereni pasu, pomer obvod pasu a kycli, jako velmi dobry prediktor. Napr. zde https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6994756/

Takze na miste Ivana bych si poridil tonometr na mereni tlaku, krejcovsky metr, obycejnou vahu, stopky a nejake hodinky, ktere mi jsou s to merit tepovku a mozna pocet kroku. Je tu nekolik clenu, s nimiz jsme spolecnymi silami dokazali snizit vahu do rekneme akceptovatelnych hodnot s vyse uvedenymi pomuckami. Hlavne zakladni poucka, ze kaloricky prijem musi byt nizsi nez kaloricky vydej a clovek nesmi mit hlad, plati furt.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jako někdo komu kolega @paro opravdu pomohl si dovolím přihodit osvědčené sedlácké rčení  "zvážením prase neztloustne" (...a ani nezhubne) 🐷

Salonním expertům na cloudovou metrologii si dovolím přihodit týdenní přehled z mých hodinek - ne kvůli hezkému počtu nachozených kroků nebo kilometrů, ale kvůli poslednímu číslu dole. Protože to je skutečná cena kterou "bůček" zaplatí za zhubnutí a udržení hmotnosti, ne nesmysl který utratí za free-cool-in-Wifi-Bluetooth-cloudovou váhu...

image.png.a20071f1d62f0cf88314b9954e7ec788.png

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak jsem teda taky asi salónní expert 🙂 Mám  S2 od Garmina a uznávám, že jsem jí asi dva roky zpět kupoval i jakožto novou hračku.

Na druhou stranu asi nikdo nečeká, že koupí váhy jako takové rovnou něco zhubne a tak se předpokládá, že jsou k tomu potřeba i ty nachozené kroky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 28. 7. 2023 v 14:14, Ivan Lelák napsal:

Moje váha nemá senzory na ruce. Píšeš, že taková je schopná zjistit jen situaci v dolní polovině těla. Mám štíhlé nohy i malý zadek, problém začíná v pase, na břichu a výš ale na nohách a zadku mám minimum tuku (řekl bych:-)). Ze spodní půlky těla by tedy váha těžko odhadovala, že mám tuku nadbytek, ale opravdu píše, že ho mám moc a má pravdu. Vzhledem k celkové hmotnosti by si sice mohla myslet, že spousta váhy je v horní půlce těla, ale nemohla by vědět, zda je tam hodně svalů nebo hodně tuku. Nevíš jak to funguje? 

Tyhle váhy fungují tak, že posílají slabé elektrické impulzy a v závislosti na odporu těla měří/odhadují jeho složení. Pokud tedy váha nemá senzory na ruce, bude posílat impulz jednou nohou nahoru a druhou to půjde dolů - horní část těla to tedy nezměří. Ale určitě mají nějaký software, který je schopen podle nějakých algoritmů ten hořejšek odhadnout, takže nějaká čísla to dá.

Další věci, které se objevily v dalších odpovědích, to hodně doplnily - třeba že úplně základní je sledování trendu, a měření se za stejných podmínek, apod.

Hlavní je srovnat si stravování, přidat cvičení, a vydržet. Tady bych chtěl jen doplnit, že to cvičení je ale spíš než nástroj pro zvýšení kalorického výdeje potřeba brát jako nástroj pro trénink svalové hmoty, kterou potřebuješ, protože právě ta hodně pomáhá spalování tuku. Bez cvičení člověk sice zhubne, ale bohužel i svalstvo, a to prostě dobře není.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@sheepeck

Více než souhlasím s posledním odstavcem. Ale jsem holt staromódní. Už jsem to psal do vlákna o hubnutí, ale nemám náladu se s nikým dohadovat, proto tam už nechodím.

Základním mottem budiž, že neexistují rychlé, bezpracné (dobře, pomineme bariatrickou chirurgii) a zaručené postupy. Resp. existují, ale jejich dlouhodobý přínos je v nejlepším případě nulový. Různými dietami (ketogenní, přerušovaný půst, atp.) se odmítám zaobírat. Dlouhodobá redukce hmotnosti a její udržení je založené na několika velmi jednoduchých pilířích.

I. výdej musí být vyšší, než příjem. Nejlepšího efektu na lipolýzu se dosahuje někde kolem 70% max. srdeční frekvence. Pro začátek stačí jednoduchá kalkulace 220- věk = max., krát 0.7. Důležitý a trochu opomíjený faktor je ale délka aktivity, která by měla být někde kolem 40 minut. Ponechme stranou HIT tréninky, které na začátku bůčky akorát znechutí (o nich věděl už Zátopek, ačkoli je nenazýval nikterak vědecky a vycházel ze své empirie). K udržení tepovky není nutné neustále civět na displej chytrých hodinek, stačí poslouchat tělo - pokud je člověk schopen při fyzické aktivitě mluvit v celých větách, pohybuje se někde na cca. 60-70% max. tepovky.

II. hlad není žádoucí. Naopak je potřeba organismus přesvědčit, že je v období hojnosti a tím pádem bude mít menší snahu energii ukládat. Tzn. úprava jídelníčku a hlavně četnosti jídla. Krátce - jíst po malých porcích, často, vynechat jídla s "rychlou energií". Dělají se kolem toho hrozné tance, ale je to vcelku jednoduché. Žádný fastfood, bagety, chipsy, atp. Naopak čím víc zeleniny, ovoce, tím lépe.

III. farmaka dlouhodobě nefungují. Současný hit užívání antidiabetik zasahujících do inkretinového systému pro redukci hmotnosti nemá zatím dlouhodobá data. V podstatě jen potlačují chuť k jídlu (podobného pocitu sytosti jde dosáhnout rychlým vypitím půlitru vody před jídlem).

IV. zásadní je změna životního stylu. Lidský organismus celkem dobře umí nakládat s epizodami nedostatku (in extremis přežití zajatců v japonských zajateckých táborech za WW2), ale není stavený na dlouhá období blahobytu a nadbytku.

V. redukce hmotnosti je důležitá pozvolná, řekněme 2kg měsíčně, ale trvalá.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ad 1.

S tou tepovkou to není tak, jak si většina lidí myslí a jak se všude opakuje. Pro spalování energie je opravdu lepší jít s tepovkou daleko výš, ale souhlasím, že to není hned na začátek a člověka to může odradit. Je obecně lepší dělat to, v čem je člověk schopen pokračovat. (Obsáhlejší vysvětlení mohu v případě zájmu poslat separátně mailem)

Ad. 2

Lidi se obecně hladu bojí zbytečně. Jíst pětkrát až šestkrát denně není vůbec nutné. Pokud to ale někomu vyhovuje, ať tak činí. On ten hlad má i jiné zdravotní benefity než jenom pálení kalorií. (opět mohu poskytnout podklady)

Ad. 3 a 4

Souhlas.  🙂

 

Ale tohle vlákno je o váhách, proto bych se tu už o hubnutí víc nerozepisoval.  🙂 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No, nechci Ti do Tvých vyjadřovacích schopnosti nějak kopat, ale vzhledem k tomu, že kalorie je jednotka energie (byť poněkud zastaralá), tak jsme se v té debatě moc neposunuli 🙂 To víš, já už mám dnes odcvičeno, sedím ve vlaku, a trápím členy Chronomagu 🙂

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já mám tuhle - a musím říct, že jsem spokojenej.
Samozřejmě, některá data je nutné brát s rezervou. Třeba to složení těla je trochu věštění z kávový sedliny.
Ale komfort aplikace, 6svodové EKG a schopnost měřit třeba zdraví nervovejch zakončení v nohou (detekce neuropatie) jsou podle mě na topu.
Můžu srdečně doporučit.

A jinak platí, co tu psal kolega - je dobré nepoužívat váhu jako indikátor momentálního stavu, ale spíš si udělat z vážení každodenní rituál (s ohledem na EKG nedoporučuju měření "hned po probuzení", kdy je srdeční činnost zvýšená, ale spíš něco jako "ráno vstanu, dojdu se vyčůrat, vypiju sklenici vody, zvážím se") a sledovat trendy v čase. Protože i tam, kde jsou nominální naměřené hodnoty třeba lehce nepřesné, Ti napoví změna trendu v čase...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...