Přejít na obsah

Káva


Doporučené příspěvky

Když se tu rozjelo to tamperování, co si myslíte o tomto? https://www.brevilleusa.com/collections/espresso/products/the-oracle?variant=32171296913

Přiznám se, že na klasickou páku jsem lenivý, takže mě to celkem zaujalo, protože toto udělá vlastně vše a vše se dá nastavit k libosti uživatele.

 

Líp koupit tenhle https://www.brevilleusa.com/collections/espresso/products/the-infuser?variant=32812355729 a mlejnek zvlášť. Umí to standartní kavárenskou kvalitu presa narozdíl vod umělohmetnejch nebo kapslovejch vojebávátek, ale nečekej žádný gurmánský zázraky :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tieto "vyrobky" sa v EU distribuuju pod znackou CATLER

http://www.catler.sk/priprava-kavy-kavovary/es-9010

inde po svete sa to predava pod inymy znackami, dokopy je ich asi 6... skus si najst nejake recenzie, mna to na prvy pohlad neuchvatilo.

 

To moc dobře vím a Catler dobře znám, mám doma ES8013 s mlýnkem a je fajn. Catler ovšem v provedení i s tamperem není, proto ten Breville. Líbí se mi, že je to zase o krok dále, jak si práci s pákou usnadnit. 

 

Líp koupit tenhle https://www.brevilleusa.com/collections/espresso/products/the-infuser?variant=32812355729 a mlejnek zvlášť. Umí to standartní kavárenskou kvalitu presa narozdíl vod umělohmetnejch nebo kapslovejch vojebávátek, ale nečekej žádný gurmánský zázraky :)

 

Viz i odpověď výš, já si proces chci co nejvíc usnadnit, takže už teď mám v jednom páku a mlýnek, u Brevillu by to byl tamper, takže jediné, co bych dělal je, že páku pak zacvaknu a umyju, toť vše, to se mi líbí a zamlouvá :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To moc dobře vím a Catler dobře znám, mám doma ES8013 s mlýnkem a je fajn. Catler ovšem v provedení i s tamperem není, proto ten Breville. Líbí se mi, že je to zase o krok dále, jak si práci s pákou usnadnit. 

 

 

Viz i odpověď výš, já si proces chci co nejvíc usnadnit, takže už teď mám v jednom páku a mlýnek, u Brevillu by to byl tamper, takže jediné, co bych dělal je, že páku pak zacvaknu a umyju, toť vše, to se mi líbí a zamlouvá :)

 

Jako proti gustu žádnej dišputát. Značka a integrovanej aparát s displejema je cajk. Ale za tyhle prachy už můžeš mít něco daleko o třídu vejš. PS. Neusnadníš si. Proces je furt stejnej. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Pár stránek zpět jsem se ptal na "domácí" za rozumný love. Tak se musím trochu pochlubit. Dnes mi kurýr přivezl tuhle sestavu. LELIT PL41EM + mlýnek Lelit PL43 a na snad 8 pokus se mi podařila první káva. :-)

Myslím, že mě to bude bavit.

post-33119-0-08854000-1509483929_thumb.jpg

post-33119-0-69204600-1509483944_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pánové jsem v tomto amatér a mám jen tento viz foto ne moc slizitý espresso stroj.V loni pořízen.Presso mám velmi rád obzvláště s nějakým doutníkem a vystřídal jsem par značek kávy.Illy,Lavazza,Segafredo,nějaké levnější značky co jsem kde koupil.Nejvice mi chutnala asi Illy.Ovšem u některých značek jako by to presso bylo kyselé.Obzvláště u levných značek.Potreboval poradit nějakou jemnější méně kyselou značku.Denně pijí zhruba 4 kávy.Pri nastavení síly na 2-3 z 5.

Díky za tipy

post-1779-0-28280500-1510067371_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pár stránek zpět jsem se ptal na "domácí" za rozumný love. Tak se musím trochu pochlubit. Dnes mi kurýr přivezl tuhle sestavu. LELIT PL41EM + mlýnek Lelit PL43 a na snad 8 pokus se mi podařila první káva. :-)

Myslím, že mě to bude bavit.

super volba, vítej v klubu. na takové to domácí vaření kávy je super. mě s ním příprava kávy baví moc a už mi to konečně i trochu jde :) a hlavně je z toho fakt, dalo by se říct, espresso.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Njn po týdnu už udělám pro sebe snad celkem slušný kafe. :-)

Horší je to u manželky, ta má moc ráda cappuccino a to se nám zatím vůbec nedaří, neumím to s tou tryskou.

Ale mám doma ruční pěnič mléka a tím to jde taky, ale žádný velký zdobení se zatím nekoná.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zatím to zkouším v malé keramické konvičce, spodní část širší horní užší. Zkoušel jsem jak 1 cm mléka tak i 5 cm to už ale bylo asi moc. Mléko se mi vždy jen ohřeje a nemá vůbec pěnu, nebo když ano tak pouze cca centimetr. Zkoušel jsem napěňovat svisle i pod úhlem 45' bez úspěchu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vůbec netvrdím , že je to tak správně ,ale lepších výsledků jsem dosáhl s nerez konvičkou Mota ,kterou mám v mrazáku a vytáhnu ji až před pěněním , mléko plnotučné (myslím ,že s ním to jde lépe)

-ze začátku se snažím jak někde popisujou agresivně dělat pěnu,tak že konec trysky mám co nejblíž hladině,ale zároveň tak ,že mléko zůstane v konvičce icon_e_smile.gif-dělají se velké bubliny
-když je teplota cca 40st. nebo už jsou bubliny dost vysoko,tak konvičku nakloním šikmo,trysku ponořím hlouběji aby mléko (pěna ) v konvičce rotovala - to lze pozorovat na hladině

-když teplota vystoupá na cca 55 stupňů tak páru vypnu,tuším že by neměla překročit 60 stupňů

Ne vždy se mi podaří mikropěna v celém objemu ,ale trénuju málo ,mléčné nápoje už moc doma nepijeme.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hmm tak to vyzkouším, zajdu koupit kovovou konvičku a uvidíme. Takže při začátku, trisku lehce pod hladinu a pohybovat krouživým pohybem nebo nahoru a dolů? Kolik dl +- napěnuješ? Díky za každou radu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

S kovovou konvičkou jsou minimálně začátky určitě jednodušší. Zejména kvůli odhadu teploty. Konvička nemusí být zrovna Motta, stačí úplně obyčejná (IKEA, MAKRO,...). Cokoliv dražšího je sice hezčí, kvalitnější, trvanlivější, přesnější při lití apod. Ale z hlediska vlastního pěnění to není důležité.

Důležitá je velikost - pokud běžně děláš mléko na jeden nápoj, tak vem velikost 350ml. Konvička by se vždy měla plnit cca do poloviny (obvykle je to v místech, kde začíná zobáček konvičky). Méně se hůře pění, více může v poslední fázi přetéct. Takže do 350ml konvičky dáš 130ml mléka, což je tak akorát na jedno cappuccino.

První fáze by měla probíhat do cca 40°C (konvička začne být teplá), druhá cca do 70°C (na konvičce neudržíš ruku). V první fázi by měla být tryska těsně pod hladinou vody a nakloněná tak, aby se v mléce vytvářel vír. Tryska přisává vzduch a zapracovává ho do mléka. Nemělo by to prskat, cákat a mělo by to znít jako když se trhá papír. Když je mléko teplé, trysku ponoříš téměř ke dnu a mléko už jen promícháváš a ohříváš. Cílem je co nejagresivnější pohyb mléka v konvičce. Přesná poloha trysky se liší dle síly páry, koncovky trysky a tvaru konvičky. Na závěr s konvičkou párkrát klepneš o linku, aby praskly větší bubliny a zatočíš s mlékem, aby se promíchaly jednotlivé vrstvy. Mléko by mělo vypadat jako lesklá bílá barva.

Teorie zní celkem jednoduše, ale docela dlouho trvá, než to člověk dostane spolehlivě do ruky. Můžeš trénovat s mýdlovou vodou nebo prostě počkat, až to přijde.

Drobný tip pro práci s Lelitem (a malými single-bojlery obecně) - po přepnutí na páru se do šlehání nepouštět hned jak se rozsvítí kontrolka, že je pára ready. Ideální je počkat až bojler trochu zchladne a termostat opět sepne spirálu. A před tím odpustit dost páry, aby z trysky šla skutečně "suchá" pára a neprskalo to horkou vodu. V tomhle režimu má i malý bojler dost síly na to, aby mléko pořádně vyšlehal a proběhly v něm procesy, které v něm proběhnout mají. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mám 25cl konvičku Mota , liju tam po tu spodní část ,než se začne zužovat , nevím kolik mléka ,ale je to na jedno kapučíno .

Příště bych si vzal 35 cl . Měl jsem i nějaké noname z Ikea apod. ale není to ono.

Mám Gaggiu Classic s tryskou z Rancilia Silvia .

Zkusím ti tu dát návod ze Silvia school , který už mezitím z netu zmizel , možná ti to pomůže.

 

steaming.docx

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...