Přejít na obsah

Stavba domu (rady, tipy)


Doporučené příspěvky

Přikláním se také k názoru mít to možnost ovládat apkou, nebo lépe chytrou domácností, ideálně i třeba ve spojení s meteostanicí. 
Nicméně v každé místnosti chci i klasické vypínače na žaluzie, kde pak mohu rychle ovládat žaluzie mimo plán nastavení. 
 

Člověče to si nejsem jistej jestli to jde
Alespoň nám tvrdil borec že ne,tak mám vypínače vlastně zbytečně,ale krásně to blbne návštěvy


Sent from my iPhone using Tapatalk
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Aspoň co plánuji chytrou domácnost xComfort, tam to jde. Dokonce mám podmínku vypínače ABB, žádné od chytré domácnosti. 

U tohoto systému to funguje tak, že spínací prvek - actor - se dá do krabice (hluboké) pod vypínač a buďto se spíná tím vypínačem, nebo ho spíná naprogramovaná jednotka toho xComfort + možnost dálkového ovladače. 

U jiných systému to netuším, ale paralelní připojení vypínače by snad mohlo fungovat? 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Chytra domacnost je in, cool, trendy a machrovinka jenom do te doby nez se na 20 vterin vypne v elektrarne proud a vy nejste zrovna doma.

 V ten moment si ten system zacne zit svym zivotem ale to vam pri realizaci nikdo nerekne. Podpora na dalku nefunguje a frustrace zacina.

Verte tomu ze kdyz je bourka a okno ktere je 3m nad vami nejde zavrit aplikaci, vypinacem ani manualne neni nic moc. 
 

Rikavalo se tomu “jak sezrat hada”😀

K tem cidlum ktere samozrejme take mam. Funguji spolehlive stejne jako meteostanice od Conrada. Myslim tu firmu ne mistniho clena😉

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak ono asi záleží na typu a způsobu zapojení a rozsahu. Plánuji žaluzie, topení, nějaká světla, závlaha  apod - ale vše bude zapojeno i klasicky kabelem a ovládáno vypínači. Prostě bude to jen nástavba, která když vypne, tak se tak moc nestane. Proto jsem moc nechtěl Loxone, kde je to obtížnější takto zapojit.

Jinak musím mít FVE a tedy záloha výpadku energie na několik hodin bude určitě také nápomocná. 

Jsem ve fázi projektu, tak doufám, že to tak bude nakonec i v reálu, ale dost jsme to procházel a věřím si. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ke vsemu v tomto rozsahu musi vest nejaky drat. Wifi chytra domacnost je pro kutily a testery. 
 

Dulezity je software a jeho podpora. Ja mam tebou zminovany LOXONE a stastny nejsem. Obavam se ze bych nebyl stastny ani jinde neb je tento segment stale v plenkach. Hlavni problem vidim v tom ze se to jednoduse neda urvat ze zdi a “jet po staru”.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Proto jsem zvolil xComfort, který doplní klasické dráty o bezdrátovou technologii. Nejde o WiFi, ale o frekvenční pásmo 868,3 MHz, které je vyčleněno pro automatizace budov v Evropě. 

To mi umožní dát například k žaluziím dráty a klasický žaluziový vypínač a k němu připojit paralelně ten dálkově ovládaný actor. Pak je jedno, zda dám povel sepnutím vypínačem, nebo to sepne ten actor. 

Výhodou je, že nemusím tahat navíc žádné dráty, jak je nutné u Loxone a podobných řešení. Také se dá tento způsob velmi dobře dodatečně rozšiřovat a měnit, většinou bez nutnosti něco natahovat znovu, sekat do zdí a pod.

Mým cílem bylo mít klasicky ovládaný dům (manželka moc technologiím nehoví, nechce nic ovládat z mobilu a pod), ale zároveň tam tu chytrou domácnost pro určité věci dostat. 

Třeba topení si nastavím z PC, ale ve většině místností bude i termostat, kde si manželka lehce změní teplotu dle potřeby. 

 

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Chytra domacnost je in, cool, trendy a machrovinka jenom do te doby nez se na 20 vterin vypne v elektrarne proud a vy nejste zrovna doma.
 V ten moment si ten system zacne zit svym zivotem ale to vam pri realizaci nikdo nerekne. Podpora na dalku nefunguje a frustrace zacina.
Verte tomu ze kdyz je bourka a okno ktere je 3m nad vami nejde zavrit aplikaci, vypinacem ani manualne neni nic moc. 
 
Rikavalo se tomu “jak sezrat hada”
K tem cidlum ktere samozrejme take mam. Funguji spolehlive stejne jako meteostanice od Conrada. Myslim tu firmu ne mistniho clena

Právě proto máme jen chytré žaluzie
Je fakt,že když se vypne proud,tak neotevres ,nezatahnes nic a než se nastartuje WiFi,tak je tam ovladač a ten funguje spolehlivě
Máme 5ti kanál-ovladani 4 oken,včetně fixu a portálu (ten vůbec nezatahujeme ) a pak všechny žaluzie v domě.

To co píše kolega výše,že to jde napojit blbustkou v hlubší krabici,o tom vím.
Ale už se nám nechtělo vrazet do toho další peníze.Navíc jsme s tím moc nepočítali při výstavbě a měnit krabičky už se mi taky nechtělo.

Co se týče aplikace,za mě plus,že to můžeš nainstalovat do několika zařízení,tak může mít ovládání každý člen v domácnosti v mobilu,nebo třeba tabletu.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 28. 7. 2024 v 14:58, moco napsal:

Mám velmi dobré reference od kamarádů na místní firmu, která montuje venkovní žaluzie. Jen jsem počítal s cenou pod 200k. Je to klasická cena dnes - řešili jste to teď někdo? 

 

Snímek obrazovky 2024-07-28 v 14.39.03.png

Já mám taky Somfy motor + Somfy Tahoma appka/hub. Máme v každé místnosti i ovladač pro dané okno + obývák je multi ovladač na 3-4 okna. Dodoručuju.

Nevím jaké výhody má dálkový ovladač Nina Timer, ale mi více vyhovuje od Somfy toto: SITUO 5 Variation A/M io Iron II. Kolečkem se dobře nastavuje sklon žaluziíí. Máme ho v obýváku na 3 okna.

c62c31e2-11cb-4ac9-b2a9-1c43c0566808_Situo_Variation_5_io_Iron.jpg

 

 

  • Like 3
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mám velmi dobré reference od kamarádů na místní firmu, která montuje venkovní žaluzie. Jen jsem počítal s cenou pod 200k. Je to klasická cena dnes - řešili jste to teď někdo? 
 
Snimekobrazovky2024-07-28v14_39_03.thumb.png.2d020a57ae78c3ff0b105473633b49d8.png

Zkus ještě poptat u https://www.zaluzie-renesun.cz/, montují i v Olomouci a okolí. Mám od nich venkovní žaluzie v RD a 2 bytech a spokojenost. Cena byla velmi dobrá.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 14 hodinami, Šťovík napsal:

Chytra domacnost je in, cool, trendy a machrovinka jenom do te doby nez se na 20 vterin vypne v elektrarne proud a vy nejste zrovna doma.

 V ten moment si ten system zacne zit svym zivotem ale to vam pri realizaci nikdo nerekne. Podpora na dalku nefunguje a frustrace zacina.

Verte tomu ze kdyz je bourka a okno ktere je 3m nad vami nejde zavrit aplikaci, vypinacem ani manualne neni nic moc. 
 

Rikavalo se tomu “jak sezrat hada”😀

K tem cidlum ktere samozrejme take mam. Funguji spolehlive stejne jako meteostanice od Conrada. Myslim tu firmu ne mistniho clena😉

Akoze...ja mam obycajny inels, teda ceskeho vyrobcu. Pouzivame ich system presne 10 rokov. Takze ak si uvedomis este cas projektu, instalacie a spojazdnenia, je to necelych 12 rokov.
Nikdy v zivote sa neudiala ziadna z veci, ktore popisujes. "Najväcsi problem" je aktualne vymena jednej z jednotiek, ktore riadia prave zaluzie, ktora pravdepodobne "odisla" po tych desiatich rokoch. Napriek tomu, viem zaluzie priamo z tejto pokazenej jednotky manualne ovladat.
Ano (aspon v tej dobe) to nebolo lacne riesenie, ale bolo zo vsetkych vtedy ponukanych najlacnejsie. A ano, ku vsetkemu a vsade su tahane komunikacne kable (ftp), ktorych mam v dome peknych par kilometrov (obyc ftp, 1GB priechodnost, co na tieto ucely staci asi tak tisic nasobne).
Z ich nativnej aplikacie vyuzivam realne len cast. Svetla, brany, vetranie. Nenachadzam nic, co dalsie by som potreboval. Pracku, susicku, ruru od Miele si viem pustit z ich aplikacie (a naco by som to robil?). 

Predsa len ano, raz bol problem, ked u nas v dedine menili kompletne elektricke rozvody a po tyzdni ked vkuse vypinali prud sa centralna jednotka "zblaznila" z neustalych restartov a bolo do nej potrebne znova nahrat povodne udaje. Robi to kamos "odvedla" a trvalo to asi tak minutu.

Mam to odlistovane prave kvoli tej poruche, tak posielam nahlad asi tak jednej desatiny instalacie.

 

IMG_0164.jpeg

  • Like 1
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Akoze...ja mam obycajny inels, teda ceskeho vyrobcu. Pouzivame ich system presne 10 rokov. Takze ak si uvedomis este cas projektu, instalacie a spojazdnenia, je to necelych 12 rokov.
Nikdy v zivote sa neudiala ziadna z veci, ktore popisujes. "Najväcsi problem" je aktualne vymena jednej z jednotiek, ktore riadia prave zaluzie, ktora pravdepodobne "odisla" po tych desiatich rokoch. Napriek tomu, viem zaluzie priamo z tejto pokazenej jednotky manualne ovladat.
Ano (aspon v tej dobe) to nebolo lacne riesenie, ale bolo zo vsetkych vtedy ponukanych najlacnejsie. A ano, ku vsetkemu a vsade su tahane komunikacne kable (ftp), ktorych mam v dome peknych par kilometrov (obyc ftp, 1GB priechodnost, co na tieto ucely staci asi tak tisic nasobne).
Z ich nativnej aplikacie vyuzivam realne len cast. Svetla, brany, vetranie. Nenachadzam nic, co dalsie by som potreboval. Pracku, susicku, ruru od Miele si viem pustit z ich aplikacie (a naco by som to robil?). 
Predsa len ano, raz bol problem, ked u nas v dedine menili kompletne elektricke rozvody a po tyzdni ked vkuse vypinali prud sa centralna jednotka "zblaznila" z neustalych restartov a bolo do nej potrebne znova nahrat povodne udaje. Robi to kamos "odvedla" a trvalo to asi tak minutu.
Mam to odlistovane prave kvoli tej poruche, tak posielam nahlad asi tak jednej desatiny instalacie.
 
IMG_0164.jpeg.f6c8c69d020082cd16937efe1d831cf4.jpeg

Když jsme začínali stavět,tak jsem o chytré domácnosti také přemýšlel,nakonec jsem jí zavrhl k vůli sobě.
Žena technickým věcem moc nerozumí a stačilo mi když třeba na bytě dokázala rozje..t komlet wifi
Ovládání žaluzií má v telefonu a také přísný zákaz rypani se v jakém koli nastavení.

Jediné co jsem ještě dokoupil jsou chytré žárovky přes WiFi a dal je holkám do lampicek v pokojiccich. Nastavil večerku a už ví,že jak se zhasne mají být v klidu.

Další výhoda je,že ve spojení s žaluziemi blbnu sousedy když nejsme delší dobu doma.Občas upravím sklon žaluzií nebo rosvitim/zhasnu a pak nám píšou,že se ani nestavíme na pokec jak bylo


Sent from my iPhone using Tapatalk
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Upřímně nějak nerozumím, k čemu mají dálkově ovládané venkovní žaluzie být. Máme je po celém bytě (máme dvě okna přes celou stěnu pokoje) a potřebuji s nimi operovat akorát když sedím doma? Pokud tam nejsem, je mi přece vcelku jedno, jestli je v pokojích 17 nebo 24 stupňů, optimální teplotu navrátím 30 minut po návratu... Tedy v letních vedrech před odjezdem z bytu sesunu žaluzie dolů (ne úplně na zakrytí), nic dalšího bych beztak nevyužil. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Asi je pravda, že ovládání žaluzií, pokud jsem mimo domov, mě taky moc nebere. 

Ale programové ovládání, to už je jiná. Ráno před probuzením se trochu pootevřou a pustí dovnitř světlo, protože do tmy se dost blbě vstává. Žaluzie na terasu abych tam mohl projít se ráno vytáhnout automaticky, přece u toho nebudu stát. A večer se samy pěkně stáhnout dolů. 

Během dne se naklápí podle sluníčka - proto to spojení s meteostanicí co má sluneční čidlo, nebo se to dá aplikovat i podle polohy programově. 

Ale chytrá domácnost není jen o žaluziích, jak jsem psal, je tam k ovládání klima, rekuperace, závlaha, napojení na alarm, únik vody, řízení FVE například pro bazén a pod. 

Nicméně chytrý systém musí fungovat paralelně s možností ručního ovládání, jinak bych do toho asi nešel. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 13 hodinami, P_P napsal:

Žaluzie na terasu abych tam mohl projít se ráno vytáhnout automaticky, přece u toho nebudu stát

V tom je tak nějak všechno: vytáhnutí žaluzií je zmáčknutí jednoho knoflíku a proces trvá asi 30s, což se dá přežít, nebo se člověk mezitím může jít třeba vychcat. Na druhou stranu nerozumím, proč by se mi měly žaluzie samy od sebe vytahovat  každý den, i když třeba na terasu jít nechci.

Rozumím užitečnosti automatizace nebo dálkového ovládání, někde dává smysl a reálně přispívá k šetření práce: závlaha, robot na luxování, vytopení chaty před příjezdem atd. U většiny věcí jde však IMHO o píčovinu, kterou pak člověk používá, jen proto že ji za drahé peníze koupil, nebo fičuru po vyzkoušení nikdy nepoužije. 

Ale každý ať si samozřejmě koupí, co uzná za vhodné 🍻

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 33 minutami, Bobisek napsal:

V tom je tak nějak všechno: vytáhnutí žaluzií je zmáčknutí jednoho knoflíku a proces trvá asi 30s, což se dá přežít, nebo se člověk mezitím může jít třeba vychcat. Na druhou stranu nerozumím, proč by se mi měly žaluzie samy od sebe vytahovat  každý den, i když třeba na terasu jít nechci.

Rozumím užitečnosti automatizace nebo dálkového ovládání, někde dává smysl a reálně přispívá k šetření práce: závlaha, robot na luxování, vytopení chaty před příjezdem atd. U většiny věcí jde však IMHO o píčovinu, kterou pak člověk používá, jen proto že ji za drahé peníze koupil, nebo fičuru po vyzkoušení nikdy nepoužije. 

Ale každý ať si samozřejmě koupí, co uzná za vhodné 🍻

Dálková správa je jen nádstavba v apce, ale to hlavní je programovatelnost a automatizace. 

Pro mě jsou hlavní 2 věci:

1) Využití slunečního svitu k ohřevu, nebo naopak jeho zamezení v přední části domu s velkými fix okny na jih. 

Jaro, podzim zima vytažené žaluzie přes den = změna teploty až + 3°C od slunce. 

Léto, stažené žaluzie, už druhé léto se nedostávám přes 26 °C v domě při největších vedrech v kombinaci s noční venkovní teplotou přes 22°C.

Pokud je venkovní teplota do 30°C a v noci do 22 °C, tak máme v domě 23-24°C přes den a v noci to srazím rekuperací o 1-2 °C.

Pokud necháváš vyhřát interiér od slunce v létě, tak to chlazení klimou je jen vzduch, ale teplo máš už naakumulované v podlaze a zdech. 

2) Automatizace/časování zavírání a otevírání zejména během školního roku.

Jak píše @P_P, ráno se podle toho jak vstáváme pootevřou žaluzie a při odchodu se zavřou, nebo vytáhnout dle ročního obchobí. S přípravou snídaně, svačiny, oblékání dítěte a dalších přidružených úkolů během školního roku je super nemyslet na to, že musím oběhnout 5 oken a zkontrolovat, jestli je tam vše jak má být.

Dálkové ovládání je spíše pro kontrolu, jestli jsem na něco nezapomněl když se něnilo nastavení. Plus ho používám když jsem na terase a při sečení křovinořezem.

  • Like 1
  • Dát hlas 1
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Za mě má dálkové ještě jednu výhodu.
Nejsi doma a má přijít nějaké inferno(vítr,kroupy) a máš je zatazene,nebo v nějaké polootevrene poloze. Není nic snazsiho než je na dálku vytáhnout,než dojet domů a zjistit,že je máš na cucky


Sent from my iPhone using Tapatalk

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Prosím o radu. Potřeboval bych nová stropní svítidla. Dokázali byste mi poradit nějaké kvalitní LED osvětlení? Nejde mi o nějaké super designovky, jen bych chtěl něco kvalitního za rozumnou cenu. Něco, co chvíli (ideálně delší chvíli) vydrží a co mi za rok neodejde. Případně třeba co si mám při výběru světel pohlídat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 29. 7. 2024 v 20:55, Šťovík napsal:

Ke vsemu v tomto rozsahu musi vest nejaky drat. Wifi chytra domacnost je pro kutily a testery. 
 

Dulezity je software a jeho podpora. Ja mam tebou zminovany LOXONE a stastny nejsem. Obavam se ze bych nebyl stastny ani jinde neb je tento segment stale v plenkach. Hlavni problem vidim v tom ze se to jednoduse neda urvat ze zdi a “jet po staru”.

Hele já mám Loxone, nemám ho nakonec zapojený (myslím rozvody po baráku), jak jsem původně chtěl, ale to proto, že jsem v závěru už rezignoval a hlavně ten barák chtěl dotáhnout, příště bych projektování věnoval ještě výrazně víc času i za cenu průtahů s povolením a hlavně si fakt zaplatil "oponenturu" nebo dohled už na úrovni projektu, protože projektantni, se kterýma jsem se potkal, sou fakt ve většinou teoretici a ještě nezodpovědní.

Několik známých (a vodníci, přes které jsem se k tomu dostal) to mají zapojený do hvězdy a v rozvaděči udělaný přes relátka, takže když budou chtít, můžou vyhodit loxone a pojede jim to jako obyč hloupá instalace. Jen nemáš klasické vypínače (přepínače), ale spínače (tlačítka) impulzních relé, to je asi jedinej rozdíl, každopádně je to blbuvzdorný a jde to zapojit v pohodě. U světel bohužel nevím jak, pokud chceš zachovat možnost stmívání - to bych řekl, že zrovna u nás je dost zásadní benefit po celým baráku, mám navíc všude dual-white světla od minaloxu, který jsou 24V dělaný přímo pro loxone a mám tak trafo v rozvaděči nikoliv přímo ve světlech...

Požadavek, že všechno bude na drátu jsem měl taky a kromě požárního čidla, který musí být bezdrát, to tak doma opravdu mám a spokojenost. Tlačítka jsou na sběrnici (to je ta část, kterou jsem chtěl zvažoval jinak).

Upřímně při další rekonstrukci/stavbě to tak plánuju udělat nejspíš taky. Loxone mi po 3/4 roce používání (a to ho ještě nevyužívám na plno) přijde fakt dobrý a do budoucna rozumný. Obavu z životnosti mám taky, ale tak to je vždycky u nových technologií, kdyby to ale člověk poslouhal, tak do dnes žijeme v jeskyních. Černých scénářů se úplně nebojím, dveře i okna máme klasicky bez elektroniky a když vypadne proud, tak si nerozsvítím ať to bude instalace hloupá nebo chytrá, stejně tak žaluzie, leda bych je měl po staru na ruční ovládání špagátem...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 4 týdnech...

Ahoj. Stavat nejdem, ale rozmyslam nad kupou domu. V hre je aj zrekonstruovana klasicka "kocka". Oplati sa zaplatit si technicku inspekciu (odborne posudenie stavu)? Dokaze taka inspekcia odhalit realny stav a prevedenu kvalitu rekonstrukcie, ci su to len vyhodene peniaze?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...