Přejít na obsah

Stavba domu (rady, tipy)


Doporučené příspěvky

Kolik realizace rekuperace od Altrei výjde (nějaký funkční základ)? Taky se rozhoduji do patrového domu 5+kk (122 m2), samozřejmě mám omezený budget. Moje představa je 150-200 kKč, mám správné tušení? 🙂

Další věc, kterou bych chtěl změnit od původního zámyslu projektu (dům na klíč), je vyjmout z projektu tepelné čerpadlo a za peníze, které by spolknulo TČ chci pořídit klasický elektrokotel + fotovoltaiku + krbová vložka.

Nevím ale, jak je náročné propojit krb s podlahovým topením, původně jsem to neřešil, ale rád bych to měl vše propojené a vytápěl bych dle dostupné energie. 

Upraveno uživatelem moco
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Musíš pořídit krb s výměníkem, ale tím se samozřejmě odkazuješ na to, že v zimě budeš topit pouze krbem, protože sluneční energie nebude stačit na vytopení domu. Tím Tě od toho nechci odrazovat, pokud máš prostor na to umístit někde dostatečně velkou akumulační nádrž, tak aby to umělo být i dostatečně pohodlné a nemusel jsi být každý den vrchním kotelníkem je to cajk.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 12 hodinami, P_P napsal:

Tak koukám, že ta Atrea má také dost nízkou hlučnost, přidávám na seznam. 

Pokud budu mít jen přízemní bungalov, je lepší mít přívod v podlaze a odvod ve stropě, nebo oboje ve stropě?  Bude tam podlahové topení, tak nevím, jak ty rozvody - nebo se dávají hned na základovku? 

Ale to asi uvidím, až dostanu projekt a protože to budu řešit před zahájením stavby, tak tam si žádné omezení nebude. 

 

Rozvody v podlaze se dávají hned na základovku. Já tam mám 25 cm izolace, takže je to schované v tom.

Aby jsi se nemusel jebat s řezáním podlahového polystyrenu kolem trubek rekuperace na základovce tak to můžeš nechat zaizolovat litým polystyrenen. Je to pecka.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Super to máte, naštěstí já to plánuji celé dodavatelsky, takže se v to patlat sám nebudu. Spíš jen sbírám názory a inspiraci, abych byl v obraze a mohl to i trochu kontrolovat. 

Sice jsem stavěl v 1990 svépomocí celkem velký dům, ale to už je víc jak 30 let a dnes koukám, že je vše jinak.

Začínám hledat různá fóra, kde bych se aspoň trochu vzdělal, takže uvítám, pokud nějaké zajímavé zdroje zde uvedete. 

Díky. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 3 hodinami, shewcza napsal:

Musíš pořídit krb s výměníkem, ale tím se samozřejmě odkazuješ na to, že v zimě budeš topit pouze krbem, protože sluneční energie nebude stačit na vytopení domu. Tím Tě od toho nechci odrazovat, pokud máš prostor na to umístit někde dostatečně velkou akumulační nádrž, tak aby to umělo být i dostatečně pohodlné a nemusel jsi být každý den vrchním kotelníkem je to cajk.

Přes zimu (chladné počasí) by to v ranních/dopoledních hodinách dotoval el. kotel/fotovoltaika, až dojde rodina z práce a škol, tak by se zatopilo v krbu... zkrátka by vytápění zajišťovala energie, která by v tu chvíli byla dostupná.  

Taková je ovšem jen představa :)

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 1 hodinou, Hasňa napsal:

Já jsem řezal. Ve třech lidech obě patra za pomocí horké struny na polystyrén jsme to dali za jeden den. Malé mezery jsme dosypávali nějakou granulovanou izolací. Ale jebačka to byla, ne, že ne. 

Nechal jsem to udělat z litého polystyrenu - výsledek:

IMG_20210706_194618_9.thumb.jpg.9e58bb98efc0e22a9b444ee65106f66a.jpgIMG_20210706_194615_8.thumb.jpg.3824019de30140082996d55609725996.jpgIMG_20210706_194519_3.thumb.jpg.9e8e7f4f6081817fdbbafa204e138731.jpgIMG_20210706_194638_0.thumb.jpg.ec069813d0c14f5d29ef7bf590eab050.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 3 hodinami, moco napsal:

 

Další věc, kterou bych chtěl změnit od původního zámyslu projektu (dům na klíč), je vyjmout z projektu tepelné čerpadlo a za peníze, které by spolknulo TČ chci pořídit klasický elektrokotel + fotovoltaiku + krbová vložka.

Nevím ale, jak je náročné propojit krb s podlahovým topením, původně jsem to neřešil, ale rád bych to měl vše propojené a vytápěl bych dle dostupné energie. 

krb s teplovodní vložkou lze samozřejmě propojit do systému s podlahovým topením. ujasni si ale, co chceš, protože buď budeš krbem v zimě nahrazovat kotel, a v tom případě budeš mít v místnosti s krbem horko, nebo budeš jen přitápět do systému s pohodovou teplotou v místnosti s krbem. bandaska (nádrž na teplou vodu) pro vodu z krbu je dle mne nezbytností. bandaska může stát někde ve sklepě. okolo krbu pak budeš potřebovat trochu víc prostoru pro armaturu.

rozhodně bych to nechal spočítat Projektanta (velké P úmyslně) a neměl by to skládat dohromady Franta Topenář. ale Ty máš myslím generálního dodavatele ? pak sis tím budeš pár týdnů hrát, než odladíš výkon jednotlivých smyček. Výhoda tohoto řešení (alespoň pro mne) je v tom, že v přechodných obdobích - podzim, jaro -temperuji podlahovku jen z krbu, takže nájezd do sezóny je potom plynulý a i finančně mírnější a kotel vypínám dřív, než ostatní.

Za zamyšlení určitě stojí u způsob přikládání do krbu (např. zadní), protože nebudeš věřit, jak to palivové dřevo dokáže zasrat právě uklizenou místnost.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@nickie díky za postřehy - píšu si. Tohle řešení mě napadlo včera, takže to bude mít nějaký vývoj a určitě si pohlídám, aby to bylo odladěné.

Záměrem je vyhnout se, dle mě, předraženému a snad i již překonanému systému TČ a zařídit v domě za ty prachy sofistikovanější systém. Ptal jsem se na názor pár kamarádů, co TČ mají několik let a potvrdili mi, že kdyby stavěli dům teď, tak už by použili jiné zdroje, že dne už jsou možnosti lepší. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

je třeba ale taky upozornit, že budeš potřebovat nějaké míchání, teplou vodu z krbu nebo z natopené nádrže do podlahy dát nemůžeš, max. teplota vody do podlahy je někde kolem 30°C, jinak to bude fyzicky nepříjemné. A taky je potřeba na oběhové čerpadlo dát záložní zdroj elektřiny, aby se v případě výpadku el.proudu voda stále točila. 

A další věc je u novostavby si nechat spočítat PENB, zda to vůbec projde na stavební povolení.  

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 53 minutami, moco napsal:

Přes zimu (chladné počasí) by to v ranních/dopoledních hodinách dotoval el. kotel/fotovoltaika, až dojde rodina z práce a škol, tak by se zatopilo v krbu... zkrátka by vytápění zajišťovala energie, která by v tu chvíli byla dostupná.  

Taková je ovšem jen představa :)

Záleží i jaké budeš mít tepelné ztráty, ale vzhledem k tomu že stavíš nový dům tak předpokládám že nízké, takže i když koupíš krb s malým výkonem budeš přetápět tu místnost s krbem. Přes zimu budeš topit odpoledne a večer co když je venku 0 a méně až tak nevadí a naakumulovaná podlaha ti udrží teplotu i zbytek noci a dne bez el kotle. Horší je podzim, jaro a teplá zima když máš třeba 5-10, FVE to ještě neutáhne a krbem bo budeš přetápět hodně takže pojedeš na ten el kotel.

Z hlediska vstupných nákladu je určitě levnější TČ + krb/kamna pro atmosféru bez výměníku než FVE + krb s výměníkem + El kotel + AKU nádrž

Případně jestli chceš topit dřevem protože máš levný zdroj, tak lepší varianta mi přijde moderní kotel na dřevo + AKU nádrž s topnou patronou kterou napájíš z FVE nebo v případě potřeby ze sítě a máš to všechno schované v technické místnosti.

 

Upraveno uživatelem viders
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@moco @pebe

 no, samozřejmě voda z bandasky jde do systému přes směšovač/rozdělovač, ale to jsem bral jako součást podlahového topení. poznámka o zálohování oběhového čerpadla je velmi správná. ten projektatnt je tam fakt nutný, protože já mám ve finále v systému 3 čepadla-jedno dodávané s (plynovým) kotlem) jedno samostatné na směšovači a třetí samostatné na bandasce. projekce tvrdila, že stačí alespo%n jedno z těch tří, aby bylo funkční. pravidelně kontroluji to na bandasce, protože kdyby došlo k přehřátí/propálení teplovodního výměníku v krbu, tak by to bylo na rekonstrukci obýváku

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

jo a taky si již teď začni ujasňovat, jakou podlahovou krytinu na to použiješ. koberce  nejsou ideální, plovoučku jsem nechtěl, dlažbu už vůbec ne a než mi řekli, že masiv na podlahovku  umí Brezovar, tak to chvíli trvalo

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 1 hodinou, moco napsal:

@nickie díky za postřehy - píšu si. Tohle řešení mě napadlo včera, takže to bude mít nějaký vývoj a určitě si pohlídám, aby to bylo odladěné.

Záměrem je vyhnout se, dle mě, předraženému a snad i již překonanému systému TČ a zařídit v domě za ty prachy sofistikovanější systém. Ptal jsem se na názor pár kamarádů, co TČ mají několik let a potvrdili mi, že kdyby stavěli dům teď, tak už by použili jiné zdroje, že dne už jsou možnosti lepší. 

Len do výpočtu ceny treba zahrnúť aj miesto pre nádrž a ostatné príslušenstvo. TČ je vo veľkosti chladničky. Akumulačka a potrubia k tomu zaberajú min. 2x toľko. Ďalej niekde treba skladovať drevo a aj si ho narobiť. 

Treba sa na celý návrh tzb (kúrenie, TÚV, rekuperácia prip. Fve) pozrieť komplexne. Neexistuje univerzálne riešenie 

Upraveno uživatelem Diablo1st
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To fakt tu píšete o pasívnej novostavbe ? Ved tam sa nekúri a ak náhodou aj hej, tak je to v cene pár € za rok . 
Peniaze čo chcete vraziť do kúrenia nízkoenergetického domu radšej využiť na stavbu pasívneho domu . 
Keď som staval dom v okoli riešili čím budú kúriť ja som pri otázke aké kurenie dám , odpovedal že staviam tak aby som kúriť v novom dome nemusel . 
Kurenie sa riešilo v starých domoch v novom dome  je to o dobrej rekuperácii.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Super to máte, naštěstí já to plánuji celé dodavatelsky, takže se v to patlat sám nebudu. Spíš jen sbírám názory a inspiraci, abych byl v obraze a mohl to i trochu kontrolovat. 
Sice jsem stavěl v 1990 svépomocí celkem velký dům, ale to už je víc jak 30 let a dnes koukám, že je vše jinak.
Začínám hledat různá fóra, kde bych se aspoň trochu vzdělal, takže uvítám, pokud nějaké zajímavé zdroje zde uvedete. 
Díky. 
tzb-info.cz
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

krb s teplovodní vložkou lze samozřejmě propojit do systému s podlahovým topením. ujasni si ale, co chceš, protože buď budeš krbem v zimě nahrazovat kotel, a v tom případě budeš mít v místnosti s krbem horko, nebo budeš jen přitápět do systému s pohodovou teplotou v místnosti s krbem. bandaska (nádrž na teplou vodu) pro vodu z krbu je dle mne nezbytností. bandaska může stát někde ve sklepě. okolo krbu pak budeš potřebovat trochu víc prostoru pro armaturu.
rozhodně bych to nechal spočítat Projektanta (velké P úmyslně) a neměl by to skládat dohromady Franta Topenář. ale Ty máš myslím generálního dodavatele ? pak sis tím budeš pár týdnů hrát, než odladíš výkon jednotlivých smyček. Výhoda tohoto řešení (alespoň pro mne) je v tom, že v přechodných obdobích - podzim, jaro -temperuji podlahovku jen z krbu, takže nájezd do sezóny je potom plynulý a i finančně mírnější a kotel vypínám dřív, než ostatní.
Za zamyšlení určitě stojí u způsob přikládání do krbu (např. zadní), protože nebudeš věřit, jak to palivové dřevo dokáže zasrat právě uklizenou místnost.
A jemný bílý prach je po čase stejně na všech plochách, ať dáváš pozor, jak chceš.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 1 hodinou, Leopold napsal:

To fakt tu píšete o pasívnej novostavbe ? Ved tam sa nekúri a ak náhodou aj hej, tak je to v cene pár € za rok . 
Peniaze čo chcete vraziť do kúrenia nízkoenergetického domu radšej využiť na stavbu pasívneho domu . 
Keď som staval dom v okoli riešili čím budú kúriť ja som pri otázke aké kurenie dám , odpovedal že staviam tak aby som kúriť v novom dome nemusel . 
Kurenie sa riešilo v starých domoch v novom dome  je to o dobrej rekuperácii.

A čo TUV a keď tak klimatizácia? Je pravda, že v pasívnom dome je kúrenie menšia časť spotreby energie, ale aj tak to treba riešiť. Ale treba to riešiť komplexne a pozrieť sa aj na potrebu miesta, lebo zvyčajne sa toto zanedbáva a pritom za 1m2 podlahovej plochy sa pri dome platí aj 2-3k€.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

[mention=34136]nickie[/mention] díky za postřehy - píšu si. Tohle řešení mě napadlo včera, takže to bude mít nějaký vývoj a určitě si pohlídám, aby to bylo odladěné.
Záměrem je vyhnout se, dle mě, předraženému a snad i již překonanému systému TČ a zařídit v domě za ty prachy sofistikovanější systém. Ptal jsem se na názor pár kamarádů, co TČ mají několik let a potvrdili mi, že kdyby stavěli dům teď, tak už by použili jiné zdroje, že dne už jsou možnosti lepší. 
Mám přesně opačný názor. Překonaný je krb, TČ je pohoda za třetinu až čtvrtinu jinak potřebné elektrické energie. Zcela určitě bych už nikdy nešel do krbu. Bydlel jsem s ním 10 let a stalo to za hovno. Vysává to neustále teplý vzduch z baráku, zabere to půl obýváku, kolem nemůže nic být, všude bordel ze dřeva, všude jemný prach, furt robota, buď na zdechnutí horko, nebo zima, měl jsem i pár let krb s výměníkem do topení a aby to utáhlo topení, tak by v obýváku muselo být 50 stupňů, když to bylo akorát, tak bylo topení studené. A kromě toho potřeba záložního zdroje pro případ vypnuté elektřiny a stojícího oběhového čerpadla. Ten jsem neměl, takže jsme jednou vynášeli oheň z krbu v plechovém kýblu ven, aby ten vyměník neprasknul tlakem, nebo horkem. Krb je kvůli pár romantickým večerům jen nekonečná pruda a zabírač místa se kterým nehneš. Jen další nekonečná komplikace a ušetřeno v konečném důsledku nula. Nový dům bych s topením dřevem v obýváku už nikdy nechtěl. Tepelné čerpadlo, velká vyrovnávací bandaska a příprava na fotovoltaiku další generace. Tedy průchodky z technické až pod střešní krytinu, husí krky z garáže do technické místnosti, připravené topné hady v bandasce. A jen si užívat pořádku, prostoru, konstantní tepelné pohody. Raději mám, když chytré vynálezy dneška slouží mě, než abych já sloužil pravěkým způsobům. A to nemluvím o tom, že dnes se staví téměř vyhradně pasivní, nebo nízkoenergetické stavby, protože dělat to jinak, je pro dnešních materiálech a technologiích kravina. A tam je mega složitý systém s krbem napojeným na vodu a k tomu bandaska a k tomu kotel, úplná blbost. Jedině snad nějaká mikro krbová kamínka, někde v v rohu velkého obýváku spojeného s kuchyní, vnější komín a ohýnek jen malý, sem, tam na náladu a malé přitopení, když přijde na návštěvu zimomřivá tchýně. A stejně tam bude horko.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...