Přejít na obsah

Doporučené příspěvky

tesnenia doslova trpia, najma po citronovej terapii, aj koli tomu radsej nekupujem bronzaky z druhej ruky, pokial mam podozrenie, ze predchadzajuci majitel blbol casto a intenzivne :)

 

Podelim sa o zopar dalsich skusenosti s bronzovymi hodinkami, kedze ich pocet ktore sa u mna premleli za posledne roky dosahuje cislo takmer 100ks. Naraz nikdy nie viac ako 4-5ks, tocim to intenzivne a casto.

 

CuSn8 - najbeznejsi bronz, meradlo kvality, zrejme koli tomu, ze prvy ho pouzil Panerai, takze to nemoze byt zla volba, vsakze.... prekvapujuce je, ze nie je CuSn8 ako CuSn8, mal som snad 50 hodiniek z tohoto materialu, a skoro vzdy patinuje inak. Zrejme nehra rolu iba rozdielne zlozenie, kedze norma CuSn8 je pomerne benevolentna a siroka (obsah cinu a inych materialov kolise v dost vyraznych medziach), ale tiez zalezi vyrazne od prostredia, potu apod. Napr. uplne rovnake hodinky vyrobene v rovnaky den z rovnakeho materialu budu rozdielne patinovat, ak sa z boxu vybalia napr. v letny cas, ked je ina vlhkost, inak sa clovek poti atd... ako ked ich zacne nosit napr. v zimnom obdobi.

Tiez je prekvapujuce, ze napr. CuSn8 model napr. helson stingray, patinoval uplne inak, do cervena, na rozdiel od helson shark diver. A pritom rovnaka znacka.

 

CuSn6 - menej cinu, a teda rychlejsie patinovanie, pouziva iba par vyrobcov, zrejme skor koli nizsej cene a dostupnosti, kedze cin je nahjdrahsia zlozka v bronze. Aj preto je mosadz vyrazne lacnejsia, nie len koli lahkosti obrabania. Z mojho pohladu je prave cusn6 najlepsia volba na bronzove hodinky, je stale dost pevny, o niekolko tried viac ako mosadz, tvrdsi, a pritom patinuje ultra rychlo

 

Slana voda a more - necestujem casto, ale ku moru vzdy berem aspon dvoje bronzaky. Kto skusil, vie, ze caste macanie v morskej vode patinu nejako moc neurychli. Kto chce patinu co najskor a vyraznu tmavu, idealne vobec nenosit do vody. Slana voda skor patinu zmyva a rozpusta.

 

Alu Bronz, resp. hlinikovy, patinuje mimoriadne do cierna, je tvdy, viac ako cinovy. A neda sa lahko "resetnut" pomocov citronovej terapie.

 

Vajcova terapia - najlepsie skusenosti su, pokial vajce je vlazne az studene. Teple a horuce sposobuje silny kondenz.

 

SUper vysledky su aj s liver of sulphur, alebo siranom mednatym. S LOS nemam skusenosti, ale siran je super na rychlu patinu.

 

Firma PONTVS pouziva snad najsirsiu skalu materialov na baze medi, 4 rozne bronzy, a jeden ci dva druhy mosadze.

 

Berylium bronz, fosfor bronz.... netreba sa nechat oklamat cool nazvom, nie je to nic extra, v podstate treba sledovat iba mnozstvo cinu, pripadne hliniku....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dal jsem to tam blbě, chytlo to moc pěknou patinu - ale jenom zespoda...

 

Jsem ti říkal dát hodinky vedle toho do nafouklého igeliťáku, ne dát hodinky nad páru.... 

 

Já jel ten mix ocet, citron sůl na svých hodinkách a výsledky byly vidět. Nechal jsem páru klesat na položené hodinky, takže těsnění nepřišlo do styku se směsí.

Nejsem chemik, ale měl jsem pocit, že ty kyselé páry trochu naleptají povrch a sůl pomůže vysrážet a udržet patinu.

Pro zvýraznění patinace na lunetě, jsem opatrně nanesl směs přímo na lunetu a nechal působit celou noc.

 

Viz

20160812_081741.jpg
20160811_082117.jpg
20160809_113230.jpg
20160812_081758.jpg
20160808_093954.jpg
 
Samozřejmě nude hodně zaléžet na materiálu pouzdra...
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já jsem dával vajíčka na večer a do rána. Pak jsem exponované hrany oleštil aby hodinky dostaly ten správný look. Pak vše vypadá efektněji než jen ultra plesnivky nebo ultra leštěnky. 

 

Foto po očištění od vajíček. 

post-17158-0-91416800-1569692460_thumb.jpg

post-17158-0-83871200-1569692468_thumb.jpg

post-17158-0-41475100-1569692479_thumb.jpg

Upraveno uživatelem Jeronimo
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vajíčkovou metodou jsem dopadl podobně. přejel jsem Capecodem a byly jak nový. teď nechávám patinovat přirozenou cestou a je to asi nejlepší. Zelos má ten bronz trošku víc jakoby do červena - asi krapet jiné složení a ten patinuje trošku jinak, než ty plesnivky od Jeronima. Ale je to jen můj dohad. Nikde potvrzený to nemám. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak po víkendu v krabičce s vajíčkem: NIC! A to mě s tím žena už v sobotu vyhodila mimo barák jak to smrdělo... tak dneska na 20 minut nad ocet a sláva, povedlo se mi docílit toho, co jsem od začátku chtěl.

Takhle už to nechám, něco se setře, něco se přidá, ať to dělá co chce ...

post-13450-0-56243400-1569786361_thumb.jpg

post-13450-0-34840000-1569786369_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...