Jump to content

Recommended Posts

Po krátké těžké nemoci jménem Glashütte Original Seventies nyní ?přišel den? na doplnění přírůstkové sekce o přírůstek z německé strany Krušných hor (+ peripetie s ním spojené)...

post-18308-0-86841100-1560547111_thumb.jpg

Obrázek výše budiž brán jako reference na stránky manufaktury, abych místní znalce neurazil nějakým chybně ocitovaným parametrem. 

 
Evoluce vedoucí k tomuhle modrému podkladu nebyla rozhodně přímočará ? předběžný nával chronobundusu se dostavil při jednom zimním pohledu do hodinkovnice, ve které mi vedle dokonalých a úžasných kousků od Breitling, PANERAI a Grand Seiko ?prostě chybělo něco modrého?. Ne že by se za pár kaček nedalo koupit nějaké vkusné solárko nebo smartwatch obarvitelné softwarově, ale na podobné kraviny už hardware mám a v případě ?příruční tikající sbírky? jsem se (podobně jako vloni u Snowflake GS) zařekl, že s ?machrindexem?, čitelností ani parametrama nemá smysl chodit dolů (tj. žádná muzejní ETA/Sellita/Miyota). 
První volba padla na obligátní modré Datejust 41 s fluted lunetou ? jenže při vzpomínce na to jak šíleně mě svého času (kvůli 11 šroubům v levém rameně) štval kyklop u GMT2, šel Rolex z kola ven. Přitom kdyby nenažranci za ty šílené prachy místo recyklace 50 let starých pidistrojků použili větší datový věnec a nebo BigDate, nemusel být na skle žádný vulgární flusanec, přes který to datum na 95% zdejších fotek vůbec nepřečtete! 
Takže zpátky na stromy a jen tak pro zajímavost si profrčet Chrono24, co s BigDate (resp. ?Panorama Date?) je vůbec na trhu, ať mám konzervám Rolexu za co nadávat. Z nalezených věcí šlo v 90% o různé chrono jebky s quartzovou Rondou (jen v tatíkových Edoxkách už chcípla 2x!), zbývajících 9% tvořily kreace atakující HH. Zaujalo mě ovšem že modely s mimořádně hezky zpracovaným dvouciferným datem ?na správné = prázdné straně ciferníku? kromě Švýcarů umějí i Němci, navíc v běžně nevídaných provedeních a s logem, které mi bylo odkudsi povědomé (detaily viz spoiler)...

Vím že oficiální dienstreglamá pro tuto sekci zapovídá matoucí odkazy na jiné modely, nicméně pro vysvětlené své afinity ke značce Glashütte si dovolím přiložit fotku se svými úplně prvními hodinkami, které mi dal tatík někdy před 37 lety (?bez krabice a papírů, jen tak na lítačku?):
post-18308-0-38431000-1559919895_thumb.jpg
Šlo o poctivý lidový tříručkový model s datumkou a automatickým nátahem od tehdejšího východoněmeckého koncernu GUB, označený Glashütte Spezimatic a vyráběný spolu s Trabanty a Wartburgy v různých variantách pouzder a ciferníků od druhé půlky šedesátých do začátku osmdesátých let. Klasické 35mm pouzdro s vypouklým ciferníkem a plexisklem je zlacené 20 mikrony a je poznat, že už má něco za sebou. Podle vyrytého věnování je dostal ?za věrné služby? už můj děda při odchodu do důchodu 31.3.1970, aby se pak přes tatíka dostaly až ke mně. 
Na jednu stranu u nich bylo fajn, že díky lehoučkému a kompaktnímu provedení vydržely i kruté zacházení (minimálně jednou jsem je připravil o sklíčko při průjezdu na kole kolem futer) a že při každodenním nošení nebylo nutné trapně vrtět korunkou (tak jako brácha u ještě starších Junghansů), ani je krmit tehdy nedostatkovýma knoflíkovýma baterkama. Ale na rovinu: kdo v půlce osmdesátých let neměl svítící digitálky se 7 melodiema a stopkama, ten byl beznadějně ?Out?. Výdobytek východoněmecké hodinkové tradice tak jednoho dne bez milosti, sentimentu a řemínku putoval na odpočinek do plechové pixly, kde mezi jim podobným harampádím spokojeně tlel dalších 33 let, až do archeologického objevu uskutečněného předminulý čtvrtek...
 
Takže střih a návrat do letošního Března/Dubna, bude se tedy ?masochisticky trpět, toužit a prokrastinovat? po modrých TV Glashütte, které už v tříručkovém provedení stojí ranec, ale i božský ROLEX je před nima Tááákhle malinkej, jak soused aus Boleslau. Poptávka na na Chronomagu skončila ujištěním, že jediný putovní exemplář z této stáje opustil republiku před 3 lety a že žádný další toho času není mimo AD ve Vídni a Drážďanech nablízku. 
Další dilema nastalo při řešení obligátního problému, jestli je co ušetřit na tříručce a galanterii. Po sjetí pár videí z trubky bylo bohužel jasné, že bez tahu to nepůjde.
Evropská nabídka ?žlutých teček? na Chrono24 se ze 100% ukázala být tvořená zaprděnýma překupníčkama, co ty hodinky nikdy neviděli a pokud se vůbec namáhali odpovědět, tak ve stylu ?Sorry jako, ale za inzerovanou cenu nám výrobce nic nedodá?, tj. ?ověření prodejci? jak noha. Zbyli mi tak jen 2(!) soukromí majitelé skutečných modrásků - Bavorák z Mnichova s chronama a Maďar z Šoproně s tříručkou, obojí za cenu která mi přišla slušně řečeno urážlivá.
 
V tom okamžiku následuje další rychlý zvrat a střih na Slovensko, kde se kolega StefanM rozhodl pustit (dle fotek poměrně podobně působící) titanové modrásky Zenith Defy, s machrindexem evokujícím div ne Royal Oak, s poloviční cenovkou a generálním ambassadorem v podobě slovutného kolegy Africana ? tož co dělat, chronobunus zapracoval a během 20 hodin bylo upečeno.
Problém je že ?výhodné alternativy? u téhle choroby vedou jen k tomu, že na náhradníkovi začnete podvědomě hledat mouchy, kterýma si chce mozek ověřit že impulzivní odklon od původního plánu nebyl pitomost ? no a světe div se, i přes spoustu krásných Zeniťáckých detailů (ručky, hvězdičky, přesný strojek Elite s výdrží bezmála 60 hodin) teď už vím, že jestli kromě Rolex-flusance na ruce něco nemusím, tak je to lacině působící hranatá placka-s-poklicí á la AP RO.
post-18308-0-68782000-1557307648_thumb.jpg
Navrch ty hodinky nebyly modré ale tyrkysové ? no a bohovsky vypadající titanovej tah se ukázal být efektivní i jako epilátor, Grrr? V hodinkách se moc často nesekám, ale než mít utopeného kiliána v něčem na co se líp kouká než nosí, radši připustit chybu, nafotit a pustit sloníka někomu komu udělá větší radost a strpět další krok zpět?
 
Co ale čert nechtěl, rychlý pohled do nabídek GO přinesl překvapení z korekce že bavorské cenovky ? a o pár hodin později zděšení, když mi ten ?modrej sen? během sepisování inzerátu na Defíky (které si svého majitele našly opět během dalších 20 hodin) najednou zmizel z nabídky. 
Ale co, s vědomím že aspoň nezruinuju rodinu jsem večer v posteli otevřel tablet ? a z něj na mě svítila z dřívějška předvyplněná poptávka na Chrona, ke které už se z počítače nedalo proklikat. OK, zkusíme nějaký podlézavý blábol jestli už jsou hodinky prodané a jde se chrápat, kilo v kapse lepší nežli kdovíjak hamatné, těžké a poruchové GO v luftě...

 
Střih na konci Května: Nejen že se germán ozval že hodinky má, ale po překonání prvotního odporu k untermensch außlanderovi (v jednu chvíli jsem mu schválně poslal mail z pracovního účtu, aby pochopil kdo že se ho chystá rozpárat a oloupit) už byly hodinky na palubě u tak ?ozbrojeného a nebezpečného kurýra? Galle Werttransporte, že i Jasoň Statham by si vedle něj možná pustil do gatí. O dva dny později mě od pokecu u Sibiře ruší rybízek z Geisu, že prý mi veze balíček a jestli prý mi ho má nechat u sousedů a nebo za domovníma dveřma. O 25 minut později mu volám sakra kde je - dodávka i s balíkama stojí ze dvou stran otevřená na ulici ve městě a maník v pohodě odbavuje balík v blízké hospodě. Po příchodu identifikace proběhla stylem ?jste mi volal kvůli tomu balíku z Německa že??, na terminál jsem mu prstem naškrábal křížek a bednu zabalenou jak na cestu do válečné zóny jsem bezpečně držel v pařátech?
 
Prvotní překvapení nastalo u dovnitř vložené cestovní krabičky, která se při zuřivém prvním páčení hodinek ven dezintegrovala následujícím způsobem, přičemž odhalila originálně skrytou ?šperkovničku? uvnitř polštářku na hodinky... 
post-18308-0-20659800-1559325283_thumb.jpg
Druhé překvapení nastalo po připnutí (od servisu ještě stále zafoliovaných) hodinek na ruku:
post-18308-0-42159900-1559149139_thumb.jpg
post-18308-0-02391500-1559513867_thumb.jpg

Díky Chronomagu a vyhlášeným Sibiřanovým + Tomovým srazům jsem měl na pracce už kdejaký Swiss Made poklad, ale z toho co jsem viděl jsem poprvé po dlouhé době doslova padnul na zadek. 

Originální ?televizní? tvar, dokonale sedící napojení tahu na pouzdro, neskutečně modrý ciferník provedením srovnatelný s GS, parádně sladěná datumovka, rezerva tahu a hlavně úleva z toho že i přes velký počet komplikací to celkově nepůsobí jako ?námořní mina? mi prostě vzaly dech ? a opulentní průhled na strojek chronografu se 65 šutrama, zlatým rotorem a modřenýma šroufkama kde se podíváš ten kulturní šok z ?Německých Pateků? spolehlivě dokonal ? takhle si odteď představuju chronomagorovo porno:
post-18308-0-30239800-1559147430_thumb.jpg
post-18308-0-81921200-1559146801_thumb.jpg
 

Co se funkčnosti týče, jde o hodinky se 70-hodinovou rezervou tahu (pro jistotu osobně ověřeno,  hodinky byly přece jen hodně dlouho odložené) a ?column wheel? flyback chronografem. Čudle jdou mačkat dost ztuha, ale všecko šlape naprosto dokonale. Odchylka hodinek seřízených dle NTP 3.6 ráno a od té doby buď nošených a nebo točených ve winderu je ke 14.6. rovných 0 sekund, bez znatelných odchylek během celé doby, přesností srovnatelné jsou jenom ?Snowflake? SBGA0211, modrá je prostě dobrá?

post-18308-0-88016700-1560511760_thumb.jpg
 
Ať tu máme i ?inhouse porovnání?, výše zmíněný veterán se v okamžiku vylovení ze šuflete rozešel a od nastavení času jde, s rezervou chodu ?přes 30 hodin? (dýl mě je trápit nebavilo) a zpožděním kolem 25 sekund denně. Od roku 1970 nejspíš bez jakéhokoliv servisu - jako by mi chtěl vynadat za těch 33 let v plechovým kriminále...  -_-

post-18308-0-18987100-1560549334_thumb.jpg

 

Z hlediska fyziologie je hodně ošementou záležitostí klasifikace, jestli jde při nominálním rozměru 40x40mm o velké nebo malé hodinky. V kontextu všudypřítomných 40mm tříruček od rolexu s dětským ciferníčkem (zde nahrazeno trošku dospělejšími 40mm Traser) je potřeba vzít v úvahu, že úhlopříčně má ta germánská obrazovka 46 mm, takže už samotný ciferník působí větším dojmem než jinde celé hodinky (omlouvám se za upatlané fotky)...

post-18308-0-55368300-1560548151_thumb.jpg

 

Další věc je kombinovaná hmotnost plného tahu a pancéřového těla, dosahující znatelných 192 gramů - nic pro slabé a neduživé kancldivery. Nejvíc to asi vynikne v porovnání s ocelovými 42mm Apple Watch 3 na hadru, které jsou proti GO jako z papíru...

post-18308-0-01392000-1560548152_thumb.jpg

 

Široký tah na druhou stranu vůbec(!) neepiluje, dá se snadno zkracovat a propracovaná spona umožňuje mikroregulaci stiskem tlačítka, maskovaného jako logo výrobce (obrázek zapůjčen z Ablogtowatch).

Glashutte-Original-Senator-Observer-aBlo

 

Každopádně za mě jde o asi nejlepší hodinky na které jsem kdy narazil a už druhý týden rozpačitě zjišťuju, že v běžné mechanické konfekci s rozpočtem do miliónu už nejspíš na nic lepšího nenarazím (teda vyjma keců o "resale value"). Cartman ze Southparku tenhle stav jednou nazval "rupnutou pojistkou", kvůli které se už nemohl škodolibě smát cizímu neštěstí a ztratil tak svou osobnost. Tak uvidíme jestli i pro mě je tohle konec chronobundové cesty ke "sbírce definitivních"...  :whistling:

msg-18308-0-77982800-1559230801_thumb.jpg

 

Všem kdo jste vydrželi až sem gratuluju k trpělivosti a přeju fajn víkend...   :cool02:

Edited by Radek124

Share this post


Link to post
Share on other sites

@instant: Taková modrá hranatá tikající alternativa Tvých bílých GS, navíc bez GMT  :speak_cool:

 

post-18308-0-25340600-1560553431_thumb.jpg

Edited by Radek124

Share this post


Link to post
Share on other sites

Radku díky za obsáhlou a skvěle napsanou recenzi. GO jsou obecně super, ty Tvé jsou moc krásné a technicky (téměř :P) dokonalé. Nepřemýšlel jsi v rámci výběru i nad GO Senator s panorama date nebo byly tyhle jasná první volba? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moc příjemné čtení i foto.

Děkuju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moc pěkný hodinky a fajne povídání, taky děkuju, pane! A když už jsem tady, maličko si, s dovolením, přihřeju i svoji polívčičku. Tuhle barvu ciferníku nemám rád (modří už vědí) a tahy (na hodinkách) taky nee. Ale jak jsem koukl na odkaz, srdíčko mi poskočilo. Tohle provedení by bylo jak dělaný pro mě...  :wub:

post-53456-0-28864200-1560584551_thumb.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

2colombo: Kdybych v tomhle "rhodiovém" provedení neměl už keramické RADO, taky bych o té šedé na kožce přemýšlel. Ani bílá nevypadá blbě, akorát už je na ní vidět předěl mezi věnci na té  datumovce.

Seventies_Chronograph_Panorama_Date_slid

 

Každopádně tohle jsem od začátku chtěl spíš jako "jarní/letní" kousek s modrým cifrem - a jestli můžu svým kolorimetrickým okem posoudit, tak použité barvě je nejblíž modrá právě na (sibiřanových - ten chlap má taky všechno B) ) DJ41. 

 

Mimochodem, pro kancldivery kteří nezkousnou "hranatý" tvar, archetyp dokonalých hodinek je pro Vás Submariner" a tvrdíte že "bez flusance datum nefunguje", co říkáte na "Spezialist Collection"? (...už to slyším: "Štajnhááárt!!!"  :tomato: )

00_Header_Spezialist_Collection.jpg?itok

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neskutečně krásné hodinky, gratulace a užívej si je plnými doušky.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nádherný hodinky. Jsem zastáncem názoru, že každý pořádný blázen do hodinek musí znát před jejich nákupem každičký zjistitelný detail toho svého vybraného kousku. A opravdu. V tomto směru jsi nezklamal, mimo popisu, odkazů a pocitů čtenář zachytí i předěl věnců na datumce. Koukám, porovnávám a je to tam. 

Pohled do tvé hodinkovnice Ti dává zapravdu i v dalším bodu tvého výběru. Nový kousek tam zapadá a teď se na mne nezlobte, jako prdel na hrnec. Značkově, typově i barevně a já mohu pouze tleskat a přivřít oko v němž se na chvilinku bleskne jiskra závisti. Ale jsem už na fóru dost dlouho na to, abych si s ní rychle neporadil.

 

Závěr pěkně zpracovaného vlákna byl jistě myšlen s nadsázkou, neboť tam nemělo být slovo Steinhart, ale Rolex. Možná si se toho sám zalekl, možná si sáhl po výrobci, který je už na kritiku od nás zvyklý. Nicméně, nádherný kousek diverů a mne nejvíce okouzlily také s Big Date. Jen jsem se zase nedočetl z čeho je luneta. Nevadí mi to, je to jiná cenová kategorie. 

 

Závěrem zase jen stručně: ,,Velká gratulace Pane kolego.  :clap: ."

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čte se to moc hezky a fotky jsou taky parádní, gratuluju k super hodinkám a dobrého vkusu! Poté co jsem skoro všechno prodal, mám takový malý hodinkový restart a začínám pokukovat po verzi bez chrona. Jedny jsou na prodej Polsku, asi si tam naplánuju v nejbližší době výlet

Edited by patprom

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

.... Ani bílá nevypadá blbě, akorát už je na ní vidět předěl mezi věnci na té  datumovce.

 

......

 

Toto je dobrá poznámka, to mě nikdy nenapadlo.

Ta tmavá datumovka je asi nejčistěší řešení.

Já měl například Na Oriskách Big date v kastlovém okně a taky to nebylo špatné - VIZ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ty detaily jsou neuveritelny. proste glashutte

Edited by Kid_A

Share this post


Link to post
Share on other sites

Víte, ty máš samé zajímavé kousky. Škoda že Ti to letos nevyšlo do Brniska, těšil jsem se že konečně uvidím naživo tvoje drsňácké M8 - ty Orisky jsou jak jejich krajkovej protiklad, ale bílý domeček s BigDate na bílém podkladu u nich vypadá překvapivě dobře

 

@Patprom: Jestli chceš ušetřit, tak za ty prachy si radši udělej výlet do Šoproně a kromě tahu (za který bys časem beztak uvalil majlant) k té tříručce dostaneš jako bonus i kaučuk, který sám o sobě vyjde na tu dvacku. Nebýt Štefana a jeho Defíků, jel bych místo do Bratislavy o pár dní později do Maďarska - no a teď by mě možná žralo že jsem si nepřiplatil za Chrona  :speak_cool:

 

@Funthom95: O senátorech jsem věděl, ale přišly mi tak nějak "nudně konfekční" -  zato tyhle "Patek aus DDR" u mě byly "láska na první pohled"...  :blush02:

4fff1e21c686d786b4c1f03ca2d38055.jpgfca0c2352d670635840c38cde679c804.jpg

Mimochodem, na obrázku je jedna ze dvou variant modrých tříruček (se stejným modelovým číslem) - tahle "se světlejším středem" svého času proletěla i Chronomagem, druhá je o něco tmavější (viz Chrona) a datum na ní barevně splývá s ciferníkem  :rolleyes:

 

@Daemonutlimate: Díky za uznání - jestli se jeden na fóru za ty leta něco naučil, tak že tisíc lidí má tisíc chutí a ty se ještě časem mění. Steinhart byl samozřejmě jenom popíchnutí, jsou to taky Němci a dovedou za pár kaček poskládat i vlastní zajímavé kousky - jenže zákaznicky úspěšnější=známější u nich holt vždycky budou notorické vykrádačky "my víme koho". Spezialist (jedno jestli s černou nebo modrou keramickou lunetou) jsou samozřejmě jiná liga, vedle které by pro znalého chronomagora Suby (s dnes pomalu stejně absurdní překupnickou cenovkou) vypadaly jako "tuctovky" - jenže pro "běžného Kočku investora" to prostě není ROLEX a přes to nejede vlak. Škoda že i na fóru už k téhle "jednorozměrné totalitě" sklouzává čím dál tím víc lidí, mizí "diverzita" a mimo občasných výstřelků typu GS, AP nebo PP nám někdejší "machrindex" degraduje na investiční stupnici "Wow ROLEX ? No Rolex, No Resale Value, No Sex"...  :thumbsdown_anim:

Glashutte-Original-Spezialist-SeaQ-Panor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Libi se mi, jakej jsi rebel.. :flex:  Jdes si za svym a to se ceni!  Je pravda, ze tu driv nebo pozdeji vsichni konci u Rolad.. Stve me to taky, ale ty pohnutky chapu.. Ty vintage potapky v modre jsou krasny, ale pres  12 000 euro? :mummy:  :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Však já ty chrona taky nekupoval za ?13700 - a 300m potápky bych si mi s mýma ušima (přes 5 metrů utrum) užil fakt leda na kancldiving... :cool02:

Akorát mě děsí že do pekla podobně nesmyslných cen táhne Rolex spoustu "lepších" firem, které kvůli uměle udržovanému nedostatku "ocelových sportovních modelů" získávají falešný pocit, že těch pár papírově povedenějších kousků co produkují by mělo (aspoň na pultě) stát ještě víc. Výsledek je že se za ten nesmysl ve finále prodá 5 kusů ročně, kunčafti budou lamentovat nad katastrofální "resale value" a pisálci budou psát elaboráty o druhé quartzové krizi...  -_-

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...