Přejít na obsah

běhání


Doporučené příspěvky

Tak jsem včera konečně vyrazil v nových botkách a docela mě to překvapilo a nevím, jestli úplně příjemně. Asi jsem čekal, že to bude úplná nirvána a ono moc ne. Jednak mi trvalo skoro kilák, než jsem se nějak dostal do uspokojujícího rytmu a za druhé mi to pružení přijde skoro moc, ze začátku jsem měl pocit jako když běžím v písku. Ale nakonec jsem si nějak zvykl - a fakt je, že ty kotníky mě teda nebolely, jako z těch minulých.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

dotaz neznalého, ale bavil jsem se s kamarádkou o pití při běhání, běhá hodně a dlouho a řeší v čem tahat pití, nakonec došla k závěru, že zkusí camelbag ve "vestě" od salamonu, nemáte s tím zkušenost, eventuálně co doporučíte? Má žízeň až tak od 10km, a vyhovuje ji spíš pít po locích na každém km, takže občerstvovačky jí uplně nevyhovuji

díky

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vestičku jsem nikdy nezkusil.

Flaštičky u pásu jsem zahodil, páč po nějaké době každej uzávěr tekl, čímž pádem nešly používat na ionťák, jen na čistou vodu.

Nakonec na dlouhý tréninky nosím malej lehkej camelback na zádech. Alternativně bederní pás s bidonem vzadu našikmo, původně na běžky - pokud stačí 0,5 l. Mladej to tak dělá od samýho počátku.

 

Ale na výběh do 1,5 hod. nějakým normálním tempem bych se teda s ničím netahal, to přece stačí trochu zavodnit před tím, než člověk vyběhne. A při závodě na sobě tahat něco s pitím je myslím dost vopruz, to ať přítelkyně trénuje pití v intervalech (a la občerstvovačky), ne kontinuálně. (Asi neběhá traily, to by už picí systém měla dávno pořešenej? .-)

Upraveno uživatelem sery.vlk
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Běhám cca. 20 dní a potřeboval bych poradit. Mám nějaký jako plán, že bych rád na podzim uběhl půl a neumřel v cíli:-).

Nyní v pracovní dny ráno 5-6 km, o víkendu 10-12 km. Nikdy jsem takhle pravidelně neběhal, spíš kolo, tenis apod. Chtěl bych poradit. Před pár dny mi tak nepříjemně při běhu z kopce píchlo v levém koleni (jako z vnější strany a ze spodu). Musel jsem zastavit a při chůzi se to zlepšilo. Byl jsem u známého fyzioterapeuta a ten mě samozřejmě doporučil návštěvu ortopeda. Koleno mi zatejpoval a po běhání to mažu analgetickou chladivkou Biofreeze. Je to lepší, ale mám teď z toho obavy a pořád to tam jako cítím. Doporučil mi také střídat běh např. s kolem či plaváním, abych kolena nezatěžoval stále stejně. Trápí Vás kolena? Máte nějaké tipy? Ještě uvažuju, že bych si pořídil takové ty kompresní návleky nebo ponožky. Slyšel jsem na to chválu. Je to k něčemu? Používáte to?

Boty mám dobré, trasy: 50% asfalt, 50% lesní cesta, kopcovitý terén, neužívám žádnou kloubní výživu. Jo a koupil jsem si na to hodinky, tak nemůžu teď přestat:-).

Díky za radu a hezký víkend

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Máte nějaké tipy?

Regeneruj ... kazdy den nebeha ani kolegyna, ktora beha spicku ligy.

 

Ještě uvažuju, že bych si pořídil takové ty kompresní návleky nebo ponožky.

Kompresy mam, pouzivam na beh (obcas) a aj po behu na regeneraciu ... a daju sa pouzit aj do lietadla / auta na dlhe cesty :)

Ale da sa veselo prezit aj bez nich.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jirko, ak si predtým niečo serióznejšie nešportoval, si fakt bežecký začiatočník, tak toto si dosť vysoké dávky. Takto sa polmaratónu ani nedočkáš. Teraz koleno, o mesiac to bude achilovka, bedrák alebo iné presílené šľachy na chodidle.

 

Ja keď som začínal rekreačne, no seriózne behávať, minimálne mesiac a pol som neodbehol viac ako 3.5km. Potom som si to zvýšil na 5.5km a zase celý mesiac krúžil len túto dávku. Telo si musíš na záťaž pripravovať postupne. Inak je to cesta k zraneniam a znechutí ťa to. Prvé zranenie kĺbu chodidla som mal už po asi 17 dňoch neprimeraného tréningu a rýchlo poučený som si to skresal na uvedené objemy.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Těžko radit takhle na dálku. Když něco bolí, je to signál, který bys měl respektovat. Kolik Ti je roků, kolik měříš/vážíš, nohy jinak dobré, klouby jinak dobré? U toho doktora jsi byl? - Není jasné, jestli tejp a chladivka jsou na doporučení doktora nebo fyzioterapeuta.

 

Až to nebude bolet, začni s větší trpělivostí, postupuj od těch distancí, které kolena vydrží, 5-6 km, různá tempa, různé profily, různé povrchy, pomalu přidávej, pouč se z toho, že na zdvojnásobení vzdálenosti kolena protestovala. Kolo, plavání jsou OK jako kompenzační sport, všeobecnou vytrvalost jimi určitě zlepšíš. (V bazénu pozor na prsa, pokud plaveš správně, kolena to mohou cítit - raději kraula.)

 

Fyzioterapeut Ti doporučí cviky na posílení vazů v koleně, vůbec strečink.

 

Jedním z cílů běžeckého tréninku je také vybudovat odolnost pohybového aparátu vůči běhu - na tohle není substitut (ani kolo, ani běžky, ani bazén). Pokud máš problém s kolenem, možná bude třeba univerzální rozpisy upravit, přidávat distance pomaleji. Ještě jednou, trpělivost a respekt, i když si budeš myslet, že bys mohl postupovat rychleji - v end efektu se Ti ten pomalejší rozjezd vyplatí.

 

Hodně pohodových km .-)

Upraveno uživatelem sery.vlk
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Běhám cca. 20 dní a potřeboval bych poradit....

Těch příčin může být strašně hodně, některé bolesti jsou pouze díky tomu, že na to tělo není zvyklé a časem to přejde, ale co bych doporučil je řádně se protahovat před i po běhu. Mě bolela jednu dobu kyčel a dopadlo to tak, že po běhu jsem kulhal a cítil to, tak jsem tomu dal na chvilku klid a pak začal dělat různé cviky na kyčel a pořádně se protahovat a přešlo to, doporučil bych mrknout na youtube na nějaké cviky pro koleno. Kompresní návleky mám na stehna a mám v plánu si pořídit i na lýtka a je to fajn, ale problém to asi nevyřeší.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jirko, nakládáš si moc, podle mě je jedno, jaké jsi konstituce a kondice - pokud se musíš ptát, tak je to prostě moc. Ostatní to už napsali - přiměřeně a radši pomaleji, než to uspěchat. Netrpělivost se v běhu dokáže škaredě vymstít. Radši pomalejší začátek, zintenzivnit trénink bude pak stačit krátce před závodem - a půjde to o to líp, pokud se do té doby udržíš zdravý, v pohodě a bez problémů z přetížení a přetrénování.

Konkrétně, běhal bych 3x týdně (2x kratší + 1x delší trénink), ne víc, pokud se budeš po pár týdnech cítit opravdu hodně dobře a plný síly, tak 4x týdně, ale ne víc, jinak nebudeš stačit regenerovat a výkonnost ti začne padat. Na půlmaraton tímhle stylem do podzimu v pohodě natrénuješ, žádný strach. Naopak při současném režimu se budeš na podzim horko těžko vzpamatovávat z přetrénování, pokud si rovnou neuděláš něco, co ti zabrání běhat úplně.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky všem moc. Je pravda, že jsem se do toho moc asi zakous. Začalo mne to bavit a měl jsem pocit, že si musím přidávat atd. Zkusím to od zítřka s rozumem. Dám vědět, co kolena a kondice

Ještě jednou díky za rady.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vykašli sa teraz na rýchlosť a kopce, toto budeš riešiť až neskôr v rámci objemového a aero/anaeróbneho cyklu. To že to udýchaš, ešte neznamená, že aj telo to fyzicky zvládne. Skutočne, najprv ho priprav na záťaž. To je najväčšia chyba začiatočníkov s métou pretekov, že dajú na dobrý pocit z behu a fuk zajtra 10km, alebo kopce. 

 

Terén - ak máš v okolí možnosť roviny, resp. nejakého mierne zvlneného terénu, využij ho. Pomaly, trpezlivo. Vôbec nebež tie 10-12km objemy.

 

Rýchlosť - ja som začínal pocitovo = udýcham, nefučím ako lokomotíva, nie som na druhý deň "zbitý" . Niekto odporúča kontrolu podľa tepovej frekvencie, ale myslím, že to až pri pokročilejšej fáze.  2 - max 4km, ale poctivo aspoń mesiac. Až potom navyšovať. 

 

Takže napríklad:

1. 2.5km voľne,

2. volno,

3. 3km voľne,

4. 2.5km voľne,

5. volno,

6. 1km rýchlejšie, ale stále to udýcham, 1km do uvolnenia.  

7. volno

 

No a toto praktikuj celý mesiac. Po ňom to zvýšiš na 3.5 až 4.5km - a zase celý mesiac. Iste, je plno bežeckých plánov, ja som vychádzal v začiatkoch od Pavla Baběráda. Teraz je to myslím nová stránka sportsite.cz.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ještě mne napadlo, nohy běží, udýchám to. Mám zkusit tedy běžet rychleji nebo více kopcovitý terén? Dá se mluvit o nějaké doporučené rychlosti pro začátečníka? 33let, 175cm, 74kg.

Zkus dychat jen nosem. Uvidime, co vlastne udychas a jak jsi na tom...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Tak jsem včera s hrůzou zjistil, že v mých starých křuskoteniskách, které jsou spíš něco jako lehké trekingové boty, se mi běhá líp než v nových suprdupr Mizunech. V těch mě bolely svaly na nohách, nejdřív jsem si říkal že to je nedostatečnou regenerací, tak jsem si dal týden pauzu a v úterý nemlich to stejný. Včera jsem vytáhl ty původní a běží se mi v nich jakoby lehčeji. Ale furt mě z nich bolejí kotníky. Jenže na druhou stranu mám pocit, že se v nich taky mnohem míň nadřu a míň mě bolejí svaly na nohách. Tak teď babo raď. Jestli bych neměl podle Cimrmana běhat v polobotkách.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...