Přejít na obsah

Fotovoltaika


Doporučené příspěvky

Ahoj!

 

Myslím že je tu dost lidí (včetně mě), koho zajímá problém domácích solárních panelů (tedy myšleno fotovoltaických, ne na ohřev vody). Stát totiž garantuje velmi zajímavé výkupní ceny a slyšel jsem, že počáteční investice se díky zlevnění některých technologií dostává do cenově docela zajímavých relací. Proto bych se rád zeptal, zda by tu byl někdo ochoten podělit se o své zkušenosti, popřípadě doporučit nějakou společnost, se kterou má dobré zkušenosti. Díky moc.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 100
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

No jde o to co chces vedet, na webu je toho celkem tuny, co se tyka dlouhodobych zkusenosti z praxe toho asi moc nebude. Skus se zeptat na neco konkretnejsiho a uvidime kdo a co povi. Kolega prave jednu dostavel a ja se chystam v nejblizsi dobe, obavam se ale ze urednicky siml mi nedovoli ji udelat letos a pristi rok se jeste nevi za kolik bude vykup. Otazkou je co povazujes za cenove zajimave relace ? jestli navratnost v radu 10 a vice let tak potom jo. Ale to mozna byla i kdyz stala dvojnasobek (davali dotaci a byla vetsi vykupni cena), slo jen o to jak ji budes mit velkou.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Bracha dela ve firme, ktera stavi fotovoltaicke elektrarny. Co potrebujes vedet? Dela sice trochu vetsi meritko, nez par panelu na strechu, ale neco o tom vi. Nejvetsi problem dneska je, zda se, ziskat vhodny pozemek, u ktereho je blizko volna prenosova kapacita v siti. Navratnost je stale +- 10 let.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Maximální pokles meziroční ceny povinného výkupu může být max 5 % (zákon 180/2005 Sb.) - pro nová zařízení. Ta, která už stojí, mají rostoucí ceny povinného výkupu o 2 - 4 % ročně v závislosti na PPI (index cen průmyslových výrobců)...

 

O FVE vim celkem dost, zejmena z pohledu legislativy, pohledu PDS a PPS, cen atd...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Maximální pokles meziroční ceny povinného výkupu může být max 5 % (zákon 180/2005 Sb.) - pro nová zařízení. Ta, která už stojí, mají rostoucí ceny povinného výkupu o 2 - 4 % ročně v závislosti na PPI (index cen průmyslových výrobců)...

 

O FVE vim celkem dost, zejmena z pohledu legislativy, pohledu PDS a PPS, cen atd...

 

 

Jo, nicmene se uvazuje o novele tohodle zakona -> hledaji se cesty, jak to zrusit. V zasade to vypada, ze zakon bude platny v tehle podobe jen pro elektrarny postavene do novelizace; pro elektrarny postavene po novelizaci budou platit jina pravidla.

Je to celkem logicky, protoze FVE je dost protezovana na ukor ostatnich zdroju energie (i tech ekologickych) a pribyva spekulantu, kteri stavi FV elektrarny pro investicni hry ve velkem namisto "prosteho" pokryti nakladu na vlastni spotrebu + pripadne ziskani neceho malo navic, o coz jde predpokladam v prve rade Alessiovi - vzhledem k tomu, ze se pta na domaci zarizeni.

To je dost neudrzitelna situace, hlavne proto, ze vykupni cena tehle energie je dotovana mj. lehce zvysenou prodejni cenou "standardni" energie, protoze zelena energie je sice drazsi nez obyc, ale porad neni cena tak vysoka jako vykup FVE, navic odberatelu zelene energie je dost malo...

(Pro jistotu: tohle neni snaha vyvolat flame ani hodnoceni cehokoliv, proste popis situace ;) )

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nevím, zda jste se dívali včera na televizi, ve zprávách uvedli, že vláda připravuje změnu v částkách za odkup el. energie, protože se z prodeje energie stal velký kšeft. Mělo jít o ekologickou výrobu el. energie pro vlastní potřebu a odkup případného přebytku energie, ale lidé si z toho udělali způsob podnikání. Tak to bude asi časem s odkupem trochu jinak.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já si myslím, že je naivní se domnívat, že takovéhle nesmyslně velké výkupní ceny (výkup za 13,- prodej za 2,-) budou furt. Vzhledem k tomu kolik se takových elektráren nastavělo, tomu dávám max. rok. Stát ani ČEZ nejsou charita.

No zaplatí to vždy konečný zákazník v ceně elektřiny (příspěvek oze, distribuce, přenos, systémové služby)

 

Jo, nicmene se uvazuje o novele tohodle zakona -> hledaji se cesty, jak to zrusit. V zasade to vypada, ze zakon bude platny v tehle podobe jen pro elektrarny postavene do novelizace; pro elektrarny postavene po novelizaci budou platit jina pravidla.

Je to celkem logicky, protoze FVE je dost protezovana na ukor ostatnich zdroju energie (i tech ekologickych) a pribyva spekulantu, kteri stavi FV elektrarny pro investicni hry ve velkem namisto "prosteho" pokryti nakladu na vlastni spotrebu + pripadne ziskani neceho malo navic, o coz jde predpokladam v prve rade Alessiovi - vzhledem k tomu, ze se pta na domaci zarizeni.

To je dost neudrzitelna situace, hlavne proto, ze vykupni cena tehle energie je dotovana mj. lehce zvysenou prodejni cenou "standardni" energie, protoze zelena energie je sice drazsi nez obyc, ale porad neni cena tak vysoka jako vykup FVE, navic odberatelu zelene energie je dost malo...

(Pro jistotu: tohle neni snaha vyvolat flame ani hodnoceni cehokoliv, proste popis situace ;) )

Jo, vim o tom, je to samozřejmý vývoj situace, ale 2010 je passe... nejdrive od 2011.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jo, nicmene se uvazuje o novele tohodle zakona -> hledaji se cesty, jak to zrusit. V zasade to vypada, ze zakon bude platny v tehle podobe jen pro elektrarny postavene do novelizace; pro elektrarny postavene po novelizaci budou platit jina pravidla.

Je to celkem logicky, protoze FVE je dost protezovana na ukor ostatnich zdroju energie (i tech ekologickych) a pribyva spekulantu, kteri stavi FV elektrarny pro investicni hry ve velkem namisto "prosteho" pokryti nakladu na vlastni spotrebu + pripadne ziskani neceho malo navic, o coz jde predpokladam v prve rade Alessiovi - vzhledem k tomu, ze se pta na domaci zarizeni.

To je dost neudrzitelna situace, hlavne proto, ze vykupni cena tehle energie je dotovana mj. lehce zvysenou prodejni cenou "standardni" energie, protoze zelena energie je sice drazsi nez obyc, ale porad neni cena tak vysoka jako vykup FVE, navic odberatelu zelene energie je dost malo...

(Pro jistotu: tohle neni snaha vyvolat flame ani hodnoceni cehokoliv, proste popis situace ;) )

 

Ano, přesně o to mi jde. Mám prostě docela velkou střechu na jih a láká mě ta představa, že mi sluníčko i "vydělává". Počítám s náklady tak 300 tisíc (ta návratnost 10 let je pro mne v pořádku), ale nevím jak je to s případnými dotacemi a rozměry (typy) těch panelů. Zkrátka nic velkého, ale když už se to bude dělat (co nejmenší zásahy do střechy jsou podmínkou), tak ať to má nějaký efekt. Nebo to lze pořídit i levněji? Jak říkám, moc se v tom neorientuji a jediná společnost kterou znám je Photon Energy, kterou jsem viděl v TV...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ano, přesně o to mi jde. Mám prostě docela velkou střechu na jih a láká mě ta představa, že mi sluníčko i "vydělává". Počítám s náklady tak 300 tisíc (ta návratnost 10 let je pro mne v pořádku), ale nevím jak je to s případnými dotacemi a rozměry (typy) těch panelů. Zkrátka nic velkého, ale když už se to bude dělat (co nejmenší zásahy do střechy jsou podmínkou), tak ať to má nějaký efekt. Nebo to lze pořídit i levněji? Jak říkám, moc se v tom neorientuji a jediná společnost kterou znám je Photon Energy, kterou jsem viděl v TV...

 

Ze stavebního hlediska, musíš mít souhlas stavebního úřadu. Uzavřít si smlouvu s odběratelem (v Praze s PRE), který sice ze zákona musí el. odebírat, ale má to jednu podmínku, že tvá přípojka bude dostatečná pro zpětný odběr. Jiank co se týká plochy střechy, tak kolega si ji dal na střechu a je na max. 3,7 KWh. Cena je sice dnes garantovaná na výkup cca 13 kč, ale každý rok se bude snižovat. V případě, že si ji pořídíš až po novele zákona již to pro tebe nebude tak výhodné. Investice je určitě přes 300tis, zásah do střechy je pouze v ukotzvení a následný rozvod do tvé rozvodové skříně, kde bude stykač( přepínač) na obousměrný proud. Pokud by jsi chtl technologii, kzterou má kolega, tak není problém Ti to naskenovat a poslat mailem.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Po letech...

Bracha si nechal dělat od ČEZ a po 4 měsících to stále není funkční.
Montovali to vždy jiní lidé a pokaždé přijeli nepripraveni. Materiály neměli skladem
Místo nenápadneho racku na baterie v garáži mu vyrostla nesmyslná veliká bedna protože neměli skladem a chtěli uzavrit zakázku.
Osobně hledám jiného dodavatele Technologie a montáže.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

já jsem zkoušel SolidSun, kteří jsou jednou z největších instalačních firem v ČR (250 zaměstnanců, instalují stovky elektráren měsíčně). Zatím mi FVE nedoporučili, protože mám malou spotřebu (3,5MWh/rok). Ale líbí se mi, že umí jako jedni z mála udělat FVE bezpečnou. Umí zapojit k panelům odpojovače tak, aby jsi neměl v případě požáru na střeše 600V, ale něco bezpečnějšího, co se dá hasit. To nebývá standardem (ani u nich, nabízí to sice na webu, ale musíš si o to při objednávce říci)

Pohlídej si, abys měl dostatečně dimezovaný měnič (jestli máš 3f v domě, tak 3f měnič s 10kW), hlavně s režimem backupu, protože mi přijde hloupé mít veškeré vybavení na výrobu elektřiny, "zásobník" elektřiny (baterie)  a v případě výpadku sítě být po tmě taky. Spousta měničů potřebuje mít pro svůj běh síť, resp. kmitočet z ní, neumí se pak přifázovat zpátky. Pohlídej si, aby doba přepnutí na/z backupu byla <10ms, ať ti nevypadávají počítače, NAS atp. 

Hlavně se vyvaruj blbostí jako je virtuální baterie. Aby byl systém ekonomický, musíš ideálně vše spotřebovat. Odprodej je víceméně jen takový bonus ekologii, že někde v uhelce přiloží o lopatku uhlí méně. 

Pouvažuj nad novým dotačním programem, kdy se za souběh více dotačních akcí vyplácí bonusy. Ale pravidla nejsou ještě úplně známa, resp. jen to, co je na webu https://2030.novazelenausporam.cz

 

PS: na ČEZ a E.On bych se vyprdl, z mého pohledu je nic nenutí to navrhnout a zapojit pro zákazníka správně, pro ně je benefitem, když jim to za pár šupů všechno odteče do sítě a můžou to prodat za násobky sousedovi. Ale jak píši, tohle je můj osobní názor, nemám s nimi zkušenosti. 

Upraveno uživatelem eLzyx
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

jo a ještě mne napadlo ... jestli máš členitější střechu, kde může docházet k zástinu panelů (vikýř, stožár, komín, strom před barákem, ale třeba odlišný sklon na střeše), tak se neobejdeš bez tzv. optimizérů. To taky instaluje málo firem. Jde o to, že pokud máš X zapojených panelů do serie, tak je výkon násobkem produkce toho zastíněného. Tedy 450W+450W+50W+450W = 200W bez optimizérů, s optimizéry by to mělo být 1400W. Sakra rozdíl. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 21. 8. 2021 v 10:30, stampee napsal:

Bracha si nechal dělat od ČEZ a po 4 měsících to stále není funkční.
Montovali to vždy jiní lidé a pokaždé přijeli nepripraveni. Materiály neměli skladem
Místo nenápadneho racku na baterie v garáži mu vyrostla nesmyslná veliká bedna protože neměli skladem a chtěli uzavrit zakázku.
Osobně hledám jiného dodavatele Technologie a montáže.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Díky, něčeho takového jsem se obával...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 23. 8. 2021 v 9:31, eLzyx napsal:

já jsem zkoušel SolidSun, kteří jsou jednou z největších instalačních firem v ČR (250 zaměstnanců, instalují stovky elektráren měsíčně). Zatím mi FVE nedoporučili, protože mám malou spotřebu (3,5MWh/rok). Ale líbí se mi, že umí jako jedni z mála udělat FVE bezpečnou. Umí zapojit k panelům odpojovače tak, aby jsi neměl v případě požáru na střeše 600V, ale něco bezpečnějšího, co se dá hasit. To nebývá standardem (ani u nich, nabízí to sice na webu, ale musíš si o to při objednávce říci)

Pohlídej si, abys měl dostatečně dimezovaný měnič (jestli máš 3f v domě, tak 3f měnič s 10kW), hlavně s režimem backupu, protože mi přijde hloupé mít veškeré vybavení na výrobu elektřiny, "zásobník" elektřiny (baterie)  a v případě výpadku sítě být po tmě taky. Spousta měničů potřebuje mít pro svůj běh síť, resp. kmitočet z ní, neumí se pak přifázovat zpátky. Pohlídej si, aby doba přepnutí na/z backupu byla <10ms, ať ti nevypadávají počítače, NAS atp. 

Hlavně se vyvaruj blbostí jako je virtuální baterie. Aby byl systém ekonomický, musíš ideálně vše spotřebovat. Odprodej je víceméně jen takový bonus ekologii, že někde v uhelce přiloží o lopatku uhlí méně. 

Pouvažuj nad novým dotačním programem, kdy se za souběh více dotačních akcí vyplácí bonusy. Ale pravidla nejsou ještě úplně známa, resp. jen to, co je na webu https://2030.novazelenausporam.cz

 

PS: na ČEZ a E.On bych se vyprdl, z mého pohledu je nic nenutí to navrhnout a zapojit pro zákazníka správně, pro ně je benefitem, když jim to za pár šupů všechno odteče do sítě a můžou to prodat za násobky sousedovi. Ale jak píši, tohle je můj osobní názor, nemám s nimi zkušenosti. 

Díky, mrknu na SolidSun.

Docel mě zaráží, že je diskuze na tohle téma taková vlažná. Čekal bych, že to bude řešit víc lidí.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

jo, taky mne to překvapuje. Prachy tu lidi mají, takže bych očekával, že budou mít ty své vilky, které generují poměrně značné účty za elektriku, což se vyplatí ponížit FVE. A pak si z úspor kupovat více tikajícího štěstí. 

Ale ono se tomu není co divit. Spousta lidí to chápe tak, že FVE jsou špatné, protože najednou mají problémy s recyklací, přírodou, těžbou vzácných kovů atp. Ale to, že mají doma hromadu elektroniky, co je až na FV panely vlastně ekologicky stejná, to je nevzrušuje. Je tu i ta velká černá kaňka ve smyslu "solární baroni". 

Rozumím tomu, když má někdo odpor k dotacím, tak se tohoto nechce účastnit. 

 

Z mého pohledu je vhodné se tím zabývat a to z několika důvodů. 

1. snížení nákladů na provoz domácnosti, což se bude hodit zejména v pozdějším věku, kdy ty příjmy nebudou takové

2. méně mne budou štvát zprávy typu "zdražení elektriky na dvojnásobek, připravte si peněženky". 

3. v budoucnu bych neočekával současnou stabilitu sítě. Vlastně docela očekávám, že si v brzké době užijeme celoevropské blackouty. 

4. vlastní FVE mi pomůže snížit i stále rostoucí náklady na provoz auta, kdy mé další auto bude již elektromobil. Na ekoideologii kašlu, ale finančně a časově mi to dává smysl (pro mě). Navíc - benzín si nevyrobím, elektriku ano. Klidně ty FVE postavím dvě. Jednu pro barák, druhou na garáž

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Neumím si představit co dělat s přebytkem energie od května do září ? Vytápět bazén na 29st, vířivku na 40st, klimatizovat pasivní dům na 22st ? Nabíjet elektromobil - ten je u běžné domácnosti celý den mimo garáž a cpát do baterky z baterky to je trochu o ničem.

Na topení jde drtivá většina el. energie, a topná sezóna je reálně konec září až konec dubna, ohřev vody je plus/mínus stabilní, ale to je minoritní část spotřeby.

Nehledal jsem to, ale určitě si už někdo pohrál s excelem a naházel tam data - prostě by mě zajímal výsledek kdy člověk nejdříve nevytvoří velkou spotřebu, aby jí pak sanoval přes FVE 🙂

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já o tom dost přemýšlel, ale nakonec jsem rád, že jsem to neudělal. Investice obrovská a při naší spotřebě za rok (2.9MWh) bych nevěděl v létě co s přebytky. Každopádně se mi líbí myšlenka být nezávislý na dodavateli el.energie mít svůj ostrovní systém.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...