Přejít na obsah

Proč mám rád quartzové hodinky.


rejan

Doporučené příspěvky

Kluci říkejte tomu třeba úlet, ale to nezmění nic na tom, že ty hodinky jsou v oficiální výbavě myslím Kanaďanů, stejně tak Američanů. Tohle info je dohledatelné na netu nebo tady na fóru o tom dost psal Petr_P. Když vidím, co dělá mráz s baterkama jenom v blbém teploměru, tak se vůbec nedivím, že pro extrémní podmínky volí mechaniky.

Myslím že i tady ve vojenském vláknu je dost fotek sice spíš oficírů v poušti s rolexkama a jinýma drahýma hodinkama.

Jestli jsou mechaniky konzumní nebo ne, neurčuje fakt, jestli lidi, co neví co s prachama, si je kupují. Ti by si koupili klidně i hodinky s vodotryskem, kdyby byly od správné a správně drahé značky. To nemá s použitým pohonem nic společného. Stačí se podívat na množství prodeje/výroby quartzových/mechanických strojků. Mechanika prostě nemůže být konzum už jenom z těhle čísel(ty čísla se tu na fóru probírala).

 

Je jasné, že mechanika jako taková v hodinkách je ve většině situací překonaná, to tu nikdo nepochybuje, jenomže o tom hodinky nejsou.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Rychle jsem si prošel tohle vlákno a můj vlastní postoj nejlépe vyjádřil asi ramon výše. Mechanika je pro nás nadšence krásný a lehce bizarní manýrismus, asi jako remake auta z třicátých let. Pro jiné je to demonstrace peněz (ergo moci).

 

Konkrétně u pilotů a vojáků vůbec jsou drahé, potažmo mechanické hodinky ultimátní blbost a akorát prezentace ega nebo příslušnosti k prestižní složce, protože jsou řádově háklivější na nárazy a zacházení. Nepřesnost na úrovni tepelné regulace nebo atmo tlaku je nepodstatná, armádní čas v globálu stejně jede podle GPS. O ceně hodinek a životnosti vojáčka asi netřeba polemizovat. Všichni čeští profíci, se kterými jsem mluvil, nosí na mise co nejlevnější digitálky nebo podobné (bonus: světýlko) a čtvrt kila vyleštěného železa v afghánských horách se jim moc nepozdávalo. US Army fasuje jakési Timexy či co za pár dolců a vojáci jsou rádi, že jsou lehounké, nelesknou se a vydrží.

 

Do letadla jsou mechaniky zrovna tak absurdní, když se kurtuju, pokaždé si dávám majzla, abych je o něco nevzal nebo neklepnul přezkou. A to jsem blbý civil! Lovit něco na mikroskopických subdialech nebo logaritmických pravítcích je taky trochu pohádka. Před sebou mám stejně ruské hodiny... Mimoto mi kluci létající akro říkali, že mechaniky i vyhlášených swiss značek se pod přetížením dočasně zpomalují až zastavují, leč bohužel nebyli to chronomagoři a nedokázali to lépe specifikovat. Afaik by mělo jít o ETY, tímto neduhem by z běžnějších neměla naopak trpět Lemania 5100. Pro vojáka opravdu terno.

 

Holt se smiřme s tím, že mechaniky jsou demonstrací záliby, preferovaných hodnot, stavovské příslušnosti a našich aspirací (s toolwočema budu hustej jako kosmonaut, jako bych se viděl) a platné nám jsou asi jako diversky potápěčovi s počítačem.

 

Sent using Tapatalk

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník hodinkus

"...tak se vůbec nedivím, že pro extrémní podmínky volí mechaniky..."

 

To snad ani nemyslíš vážně... :DDD

 

Tohle se mě líbí víc než vozubený kolečka:

http://forums.watchu...ches-78559.html

 

Jo, a ukaž už konečně ty Kanaďany. Tahle informace je tak stará jak moje děravý gatě... :DD

 

 

Upraveno uživatelem hodinkus
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Extrémní teplotně, nevím, co je na tom nepochopitelného. No a ohledně toho, že žádný jouda v uniformě by si nevzal mechaniky, natož drahé : http://forums.watchuseek.com/f7/military-personal-what-watch-you-wearing-568583.html

Nebudu hledat fotky vojáků s Marathonama na ruce, zas takový fanda do military hodinek nejsem, ale informace jsou i zde na chronomagu k dostání, tak stačí hledat:

Výška hodinek je necelých 14 mm. Je to stejné jak pro automaty, tak i quartz. Výška je dána hlavně velikostí mechanického strojku (tato verze vznikla jako první), výškou potřebnou nad a mezi ručičkami s GTLS trubičkami a zejména robustností pouzdra, dýnka a plochého skla, které musí odolat zkušebním tlakům 37,5 atmosféry - jsou to profi-divery s ISO 6425 certifikací 300 m.

 

Původně vznikly pro potřeby kanadských vojenských záchranných sil. V angličtině se označují jako Search and Rescue (SAR). Z této zkratky pochází základ označení hodinek SAR. Protože Kanaďané operují i v arktických podmínkách (na zemi i ve vodě), tak standardně požadují u potápek mechanický strojek (vzhledem k náchylnosti na nepřesnost oscilací quartzových krystalů za velmi nízkých teplot). Takže v kanadských ozbrojených silách je dominantní automat.

 

Na následujícím videu jsou vidět uživatelé těchto hodinek (jsou to ti chlapíci v oranžových kombinézách ? SAR Technicians) a rozhodně je nešetří.

 

http://www.youtube.com/watch?v=0qAxPS4mPNQ

Ozbrojené síly USA se přidaly později, ale v mnohem větších počtech. Pro USA vznikla quartzová verze (TSAR) a byly to oni, kdo požadoval tritiový GTLS osvit. Zavedly ale do výstroje i verzi s automatem (GSAR), což jsou podle všeho první hodinky s automatem, které kdy ozbrojené síly USA oficiálně zavedly. Dnes slouží mix obou typů. Přesně poměr nevím.

 

Co se týče odolnosti, tak ISO 6425 je přísná na voděodolnost, korozivzdornost, noční čitelnosti, ochranu na magnetické pole a také na celkovou mechanickou odolnost hodinek - pevnost řemenu/tahu. Testuje se i odolnost na pád (z 1 metru na tvrdou podlahu), což bývá někdy slabina mechanik s rotorem samonátahu. Quartz prošel stejnými testy, ale bude z principu přeci jen o něco odolnější na šokové nárazy a bude menší riziko stržení závitu na šroubovací korunce (což se bohužel už několika vlastníkům ve světě podařilo).

 

Jak vidíš, rozhodně to nejsou žádné tuctové hodinky a v obou verzích rozhodně neprohloupíš. Pochopitelně za tu odolnost se platí více než za běžné Trasery/Luminoxy, ale rozhodně méně než za podobně dimenzované hodinky od mnohem známějších firem.

 

P.S. jak už jsme psal, spoustu dalších informací najdeš na v tomto vlákně o hodinkách Marathon

 

http://forum.chronomag.cz/index.php?/topic/11091-marathon-watch/

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jedine pole kde baterka neprekonala (zatial) pruzinu je extremny mraz (extremisti pridaju este silny EMP pulz). Inak je to IMO ciste o vkuse. Napriklad ja som presiel pokial ide o quartz od obdibia totalnej ignoracie, cez obdobie akceptacie, az po to ze medzi quartzom a automatom v sektore beznej konfekcie povedzme do 50K nevidim velky rozdiel a snazim sa sustredit skor na design a vymazlenost puzdra.

 

Moje sukromne hodnotenie:

Cena: 1:0 pre baterku bez debaty

Servis: nerozhodne, priemerne baterkace vydrzia v pohode 3-4 roky a to je doba za ktoru by sa aj najlepsie automaty mali tiez ukazat v servise, ked uz nie koli mazaniu, tak koli tesneniam

Vychytavky: 2:0 pre baterku bez debaty

Trvacnost: 2:1 Mechanika pri dobrom skladovani casom nedegraduje ani trochu v baterkacoch odidu casom kondiky

Odolnost: nerozhodne..... baterka pravda neznasa mraz a vysoke teploty ale zas je mechanicky odolnejsia

Frajerina + Luxus : 2:2 Mechanicke hodinky su proste viac cool navyse este stale aspon trochu plati, ze ich nemoze vyrabat hociko inak sa to na funkcnosti rychlo a okato prejavi.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

S tou běžnou konfekcí do 50t to není až tak jednoznačné. Tady má quartz podle mě navrch. Grand Seiko quartz s ručně sestavenýmy kalibry 9Fxx jsou lepší volbou, než cokoliv mechanického v této cenové kategotii. Jednou za pět let výměna baterie, těsnění a zkoušky vodotěsnosti (tzn. práce na počkání) a první servisní interval po 50 letech. Naprosto precizně vyrobený hodinky s vynikajícím kalibrem, byť quartzovým.

 

no dobre ale su (pokial viem) jedini svojho druhu a navyse sa (pokial viem) GS u nas oficialne ani moc nepredava,..... a ja som sa snazil zobecnovat
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já myslím, že je to naprosto jasné. všichni co jsme tady tjsme tak nějak dospěli k tomu, že mechnické hodinky mají to "něco navíc", ale ne pro každého je to volba pro denní nošení. Na denní nošení je prostě quartz ideální volba.

1. Přesnost - jednou za rok sřídím, u měsíců, kde je méně dnů jednou za měsíc nastvím datumku

2. Funkční vybavenost. U hodinek na denní nošení jsem na anlogu a přitom na alarmu, což v dostupné cenové hladině nabízí jedině quartz, Pokud zvolíte kombinaci s digitálkami, máte spoutu funkcí navíc (timery, různé světové časy, měření teploty, podsvícení a spustu dalších blbostí, které se prostě sem tam hodí

3. Bezůdržbovost - jednou za dva roky vyměním baterku za 50 kč

4. Cenová dostupnost. I velmi luxusně vypadající qurtzky seženete do destei tisíc. když se Vám rozbijí, někdo vám je ukradne atd, tak to prostě tak nebolí. 99% lidí nepozná, že ty luxusně vypadající hodinky, co máte na zápěstí jsou quartzky a nakonec když se Vám líbí, tak proč ne?

5. Odolnost- ještě jsem nikdy žádné quartzky nezničil při sebehorším zacházení (pády z kola, štípání dříví, atd,(, třeba jsem přetrhl řemínek odřel pouzdro nebo sklíčko, ale pořád šly) to co vydrží quartzky, by fakt žádné mechaniky nedaly.

 

Quartzky mají rozhodně zcela oprávněně a nezastupitelné místo ve světě hodinek a nemyslím si, že by měly být nějak opovrhované, nebo méněcenné. Já je mám rád, a mají hodně předností, ale řekněme si zas na rovinu, že duši mechanik nikdy mít nebudou. Všechno má zkrátka svá pro a proti.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Taková šílenost - existují nějaké mechaniky s osvětlením ve stylu illuminator? Uznávám tritiové trubičky, ale na elektronické osvětlení podle mě nemá. Jinak quartz je prostě vývojově nad mechanikou. Takové srdce Grand Seiko na baterku je opravdu hezké. Je to další krok ve vývoji. Ale ne všechno novější je lepší. Takže mechanika má stále svoje místo. Jako věc která tě dokáže potěšit, rád se na ně podíváš i když nepotřebuješ vědět kolik je hodin.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tohle vlákno se jmenuje "Proč mám rád quartzové hodinky", tak bych asi neměl přispívat :)

 

Preferuji mechaniku, je výjimečná. Proto ji lidé sbírají a diskutují o ní.

Jasně, sbírat se dá cokoliv, ale diskutovat dlouhé hodiny o tom, jakou máme sbírku flash pamětí, myší k počítači či mobilních telefonů, by asi nikoho nebavilo.

 

Osobně mi quartz nevadí, ale přijde mi takovej obyčejnej. Pokud chce člověk kvalitní hodinky na úrovni, tak v quartzu moc na výběr není.

Mechanika je brána jako něco luxusního a zpracování hodinek tomu odpovídá. V quartzu je člověk dost omezen při výběru, pokud chce něco skutečně kvalitně a luxusně zpracovaného, v quartzu si toho moc nevybere.

 

Z quartzu bych si jednou rád koupil něco od firmy Campanola. Třeba model Cosmo Sign je úžasnej. Je kvalitně zpracovaný, zvláštní a nemá ho na ruce každej, ten by mě bavil dlouho. Po jiných quartzkách netoužím. (možná ještě nějaký extrémní potápky od Sinnu bych snesl)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník hodinkus

Že není na poli kvarcu výběr? Chlape nech toho, neboť se z toho fakt pochčiju.:DD Já si myslím opak, že u mechaniky je to pořád vo tom stejným. Už jenom, kdybych si teď chtěl vybrat high-end kvarc, tak nevím kde začít a který hoďky si koupit, takovej je výběr. Viděl si he brejtle za 3500 dolkú? Hned bych je koupil, kdybych na ně měl a na mechaniku bych ani nepomyslel. Já osobně považuji kvarc za div a umění. Nechápu, jak múže někdo nosit hodinky, kde jsou nějaký hrkotající pružiny, péra a kolečka. A že pár prominentú vojáčkú nosí Rolexky? Ty nosej pouze ti, kteří na to maj a chtějí se ukázat. Nemají je proto, že jsou lepší, odolnější a podobně, pouze jako frajeřina. Takže hodně hodně slabej argument. Normální voják, hasič, záchranář nebo zálesák nosí kvarc.

Upraveno uživatelem hodinkus
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Že není na poli kvarcu výběr? Chlape nech toho, neboť se z toho fakt pochčiju.:DD Já si myslím opak, že u mechaniky je to pořád vo tom stejným. Už jenom, kdybych si teď chtěl vybrat high-end kvarc, tak nevím kde začít a který hoďky si koupit, takovej je výběr. Viděl si he brejtle za 3500 dolkú? Hned bych je koupil, kdybych na ně měl a na mechaniku bych ani nepomyslel. Já osobně považuji kvarc za div a umění. Nechápu, jak múže někdo nosit hodinky, kde jsou nějaký hrkotající pružiny, péra a kolečka. A že pár prominentú vojáčkú nosí Rolexky? Ty nosej pouze ti, kteří na to maj a chtějí se ukázat. Nemají je proto, že jsou lepší, odolnější a podobně, pouze jako frajeřina. Takže hodně hodně slabej argument. Normální voják, hasič, záchranář nebo zálesák nosí kvarc.

 

Kde jsi spapinkal ten rozum? Předpokládám, že někde v bufetu kde bylo na výběr i spousta jiných věcí..

Netrefil jsi misku ;)

Upraveno uživatelem gougy
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Že není na poli kvarcu výběr? Chlape nech toho, neboť se z toho fakt pochčiju.:DD Já si myslím opak, že u mechaniky je to pořád vo tom stejným. Už jenom, kdybych si teď chtěl vybrat high-end kvarc, tak nevím kde začít a který hoďky si koupit, takovej je výběr. Viděl si he brejtle za 3500 dolkú? Hned bych je koupil, kdybych na ně měl a na mechaniku bych ani nepomyslel. Já osobně považuji kvarc za div a umění. Nechápu, jak múže někdo nosit hodinky, kde jsou nějaký hrkotající pružiny, péra a kolečka. A že pár prominentú vojáčkú nosí Rolexky? Ty nosej pouze ti, kteří na to maj a chtějí se ukázat. Nemají je proto, že jsou lepší, odolnější a podobně, pouze jako frajeřina. Takže hodně hodně slabej argument. Normální voják, hasič, záchranář nebo zálesák nosí kvarc.

 

tak sem dej tu spoustu modelů kde nevíš kde začít :whistle: rád se nechám inspirovat
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mechanika je brána jako něco luxusního a zpracování hodinek tomu odpovídá. V quartzu je člověk dost omezen při výběru, pokud chce něco skutečně kvalitně a luxusně zpracovaného, v quartzu si toho moc nevybere.

 

Mám obavu že ohledně toho zpracování se mýlíš. Jsem v oblasti mechanických hodinek úplný zelenáč a řeším své první mechaniky. Zalíbil se mi jeden z mnoha remaků Pojot Strela. Pravda, tyhle sice patří mezi ty levnější mechaniky, ale i tak už jsem byl varován před několika problémy co se zpracování a kvality týká (např odpadávajícími indexy na cifru), což by se prostě u hodinek, které se tváří jako něco víc, než jen běžná konfekce asi stávat nemělo. Četl jsem tu na foru i dost kritiky například na naše Primky, které taky nejsou zrovna zbožím pro lidové vrstvy, takže jak je to s tou kvalitou a zpracováním? Řekl bych, že je to dost rozkolísané? Řekl bych, že masově produkované kvartzky mají díky způsobu jakým jsou vyráběny mnohem lepší výstupní kontrolu (třeba automatizovanou) a kvalita bude mnohem méně rozkolísaná. Co se týká výběru z kvartzek i z těch luxusních, tak to už tu zmiňoval někdo jiný.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Bohužel, je to tak, navíc, design GS s kalibrem 9Fxx nevyhovuje každému. Je to velká škoda, že si tento kalibr nechává Seiko jen pro pár modelů, designově velice podobných. Ještě zde máme kalibr Seiko 7C46, který je podle mě vynikající a raději právě tento quartz kalibr, než obyčejnou 2824 či 6R15. Bohužel, zase je osazován snad jen do Tuňáků. :crying_anim:

 

Máš pravdu Aldo, kdyby GS SBGF021 měly 41mm, jsou to pro mě naprosto dokonalé hodinky. Ideální design, špičkový stroj. Jen jsou prostě na japonský 15cm zápěstí.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chce člověk kvalitní hodinky na úrovni, tak v quartzu moc na výběr není.

 

 

Ono taky záleží na tom co myslíš tou kvalitou. Já jako technik to vnímám tak, že úkolem hodinek je měřit čas a to co možná nejpřesněji. tady quartz jednoznačně vede. Co se týká zpracování, pouzdra, cifru atd, tady není jedný důvod a jediná překážka aby měly kvartzové hodinky stejně luxusní zpracování jako mechaniky. A co se týká designu, tady platí to samé co v předchozí větě, tj. qurtzky mohou mít a mají stejně kvalitní designy. Takže když to shrnu a podtrhnu, tak z tohoto pohledu je vlastně kvalitnějším zbožím kvartz. Slovy kvartzáka s ohledem na to, že na hodinkách se cení jejich přesnost bych tedy mohl parafrázovat tvůj výrok: Pokud chce člověk kvalitní hodinky (rozuměj mimo jiné i opravdu přesné) tak v mechanikách moc na výběr není.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já opravdu nechápu, jak někdo může vyzdvihovat výhody mechanik. Hodinky jsou od toho, aby měřily čas, a to pokud možno co nejpřesněji. Nebudu si přece kupovat starou a ještě k tomu předraženou technologii? A je jedno u jakéhokoliv zboží. To mi přijde jako zhovadilost dost postavenou na hlavu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...