Přejít na obsah

Stavba domu (rady, tipy)


Doporučené příspěvky

  • Odpovědi 5,3tis.
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Prosím nějaký tip na firmu,co dělá zahradní domky na ten bordel jako nářadí,sekačky, kola, lyže atp...Nechci kupovanou chatou z OBI. Zatím jsem koukal na nějakou firmu z Ostravy... modernígaraze.cz nebo tak nějak. U nich vyjde domek 4x3m na skoro 100k bez základové desky. Proto sháním i další nápady. Předem díky...

Upraveno uživatelem Gustaf
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Prosím nějaký tip na firmu,co dělá zahradní domky na ten bordel jako nářadí,sekačky, kola, lyže atp...Nechci kupovanou chatou z OBI. Zatím jsem koukal na nějakou firmu z Ostravy... modernígaraze.cz nebo tak nějak. U nich vyjde domek 4x3m na skoro 100k bez základové desky. Proto sháním i další nápady. Předem díky...

 

To zvládneš po chvilkách sám.

Já stavil "kůlničku" 10 x 5 m a kromě sestavení kostry z trámů, jsem to dělal cca 4 měsíce o víkendech sám. Samozřejmě ne každý víkend. Někdy bylo špatné počasí, jindy jsem musel dělat něco jiného, mezi tím jsme byli dvakrát týden na dovolené atd. Celkové náklady cca 100 000. 

Ručně (nedostane se mi tam žádná větší mechanizace a půjčovat si minibagr by byl taky opruz - půjčovna daleko, musíš - alespoň u nás - objednávat dopředu, pak se udělá blbé počasí a nic neuděláš atd.) jsem odkopal a odvezl ornici, udělal jsem 8 patek cca 30 x 30 cm do hloubky asi 60 cm (v rozích, cca uprostřed delší strany a v místech futer vrat a dveří, jo a vím, že nezámrzná hloubka je min 80 cm, ale na kůlnu by těch 60 cm mělo stačit), propojil je základovým pásem, musíš dobře měřit, aby se ti potom dovniř vešla dlažba ideálně i s potřebnou spárou a bez dořezávání, spodek základu jsem srovnal šotolinou cca 16 - 32, na to jsem vyrovnal ztracené bednění, do drážek v něm dal výztuž - roxory si 10 mm v průměru a zabetonoval jsem to do roviny s horním okrajem toho bednění. Tobě by stačily pouze ty patky nebo zemní vruty a dokola obrubník. Pak jsem dovnitř roztáhl geotextilii, nasypal po vrstvách zase tu šotolinu, přejel půjčenou vibrační deskou, do hloubky cca 2 - 3 cm pod dlažbu, na to jsem nasypal drobné kamenivo tuším frakce 4 - 8, zase pojezdil deskou a vyrovnat přesně na sílu dlažby pod okraj základu, přesněji tak, aby mi pak ta zámkovka přesahovala o cca půl cm nad okraj a vyskládal zámkovku. Spáry jsem zasypal křemičitým pískem, přejel znovu vibrační deskou s takovou gumou naspodu a týden se snažil spáry úplně vyplnit tím pískem. Mám to na téměř rovném terénu, takže na jedné straně je dlažba těsně nad úrovní terénu - tam parkuji zahradní techniku a mám tam vrata pro vjezd, na druhé straně je podlaha cca 10 - 15 cm nad terénem.

Pak jsem si nakreslil konstrukci, spočítal jaké trámy a kolik budu potřebovat - to by jsi mohl udělat podle nějakého návodu na pergolu. Do patek jsem si rozměřit středy svislých trámů, vyvrtat díry pro koupené patky pro danou velikost trámů a přesně je tam zalepil chemickou kotvou.

Potom následovala práce s pomocníkem - řezali jsme trámy, trochu je hoblovali a brousili, řezali a dlabali čepování na nich a sestavili celou kostru. Byli jsme ta to tři, z toho jeden truhlář, jeden kutil amatér (já) a jeden síše překážející přidržovač a trvalo to celou sobotu.

Pak jsem natíral kostru a střešní latě, rozměřil laťování, položil pálené tašky, dořezal krajové, osadil koupené háky a rýny, zavolal klempíře na oplechování krajů střechy, a měl jsem to pod střechou. Vodu z rýn vedu do dvou kubíkových nádrží a případný přebytek nechávám vsakovat.

Na hotovou zámkovku jsem si roztáhl silnější malířské folie a překryl to geotextilií, aby se po tom dalo chodit a nepokapal jsem to lazurou a následovalo řezání, natírání a šroubování palubek, výroba vrat a dveří, osazení polykarbonátových dutinkových desek, které mám na prosvětlení.

Nakonec jsem použil vykopanou ornici na úpravu terénu kolem kůlny a zbytek jsem rozvezl po zahradě na vyrovnání drobných nerovností terénu pro snadnější sečení.

Dnes je tam dřevo do krbu, kolečka a další nářadí na zhradu, sekačka, zahradní traktorek, tera s příslušenstvím a na půdičce jsou uložené nádoby na kvas.

Když to budeš mít cca čtvrtinové, tak to opravdu můžeš udělat kromě konstrukce sám. Na to sestavení trámové konstrukce je alespoň jeden pomocník potřeba.

No a taky je potřeba mít nějaké nářadí - minimálně vrtačku nebo vrtací kladivo (díry do patek), dobrý aku šroubovák, řetězovou pilu, mafl, případně kmitací pilu a dobrá je taky vibrační bruska. Na položení obrubníků nebo zabetonování patek by v nouzi stačila i dobrá vrtačka s míchadlem, ale míchačka bude lepší.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

 

Ahoj. třeba to bude mimo, ale zvaž výstavbu svépomocí. Dřevo bude za hubičku a nic na tom není. Na základ bych se vyprdnul a postavil to na zemní vruty

já pravé nechci dřevěnej. Chci něco ve stylu jako sem poptával u tý firmy. Cena je včetně dopravy a montáže. Jen bych musel připravit tu desku. Sám si na to to stavět netroufam. To sem moc velká lama.

 

tady Upraveno uživatelem Gustaf
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jo to chápu - ono dřevo se nechá taky omítnout a je to takové bytelnější. To z videa mi přijde trochu forové - trapézová střecha bez zavětrování, bez izolace a ještě černá....tam bude v létě 60 stupňů :-D Jako jasně, šopa se asi nemusí přehánět, ale zas za 100k ....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

poklikal jsem si v konfigurátoru a včetně pergoly jsem byl hodně přes kilo (3x4m) a je to bez práce a montáže. deska bude dalších 20-30k. Za to bych asi chtěl lepčejší užitné vlastnosti 

 

BTW desku 20cm na rostlý terén? to je blbost ne? tam budou muset být patky tak či tak

Upraveno uživatelem exBURN
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

poklikal jsem si v konfigurátoru a včetně pergoly jsem byl hodně přes kilo (3x4m) a je to bez práce a montáže. deska bude dalších 20-30k. Za to bych asi chtěl lepčejší užitné vlastnosti

 

BTW desku 20cm na rostlý terén? to je blbost ne? tam budou muset být patky tak či tak

pod tím ještě 30cm štěrk...Já vím,že je to dost,proto se ptám jestli ještě někdo neví o nějaký firmě. No já když to naklikaval,tak sem byl na 75k. Poslal jsem poptávku a vylezlo to s dopravou a montážní na těch 95k asi cca. Bude to jen zahradní domek. Pergola bude u baráku. Upraveno uživatelem Gustaf
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Aha, a tu zahradní boudu třeba nepřilepíš k baráku? Jsem koukal na FB tak v této fázi výstavby by to asi bylo super jednoduchý, zároveň s barákem a zmáknou to stavebníci za rozumnej obnos?

Upraveno uživatelem Tom4
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

 

Aha, a tu zahradní boudu třeba nepřilepíš k baráku? Jsem koukal na FB tak v této fázi výstavby by to asi bylo super jednoduchý, zároveň s barákem a zmáknou to stavebníci za rozumnej obnos?

no tam bude skoro po celé délce pergola 6x3m a někdy v blízkém budoucnosti bazén, takže domek bude někde v rohu zahrady sólo.

 

Jako taký jsem přemýšlel o zděným,ale to by bylo asi ještě dražší... nevím.

Upraveno uživatelem Gustaf
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To je blbý - není to v projektu, takže to asi už jen tak nepůjde dostavět k baráku. 

Já právě myslel, že to chceš aj s pergolou - jestli to má být jen domek na nářadí, tak to už bych vůbec nehrotil a nebo si promysly si kde pak bude bazen a nadimenzuj to i pro uskladnění přísluška pro něj, plus by v něm mohly být i technologie. Zděnej bude přes kilo taky, ale jiný level - v tomhle rozměru můžeš postavit i bez stavebního povolení. Nezapomeň na elektriku

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To je blbý - není to v projektu, takže to asi už jen tak nepůjde dostavět k baráku.

Já právě myslel, že to chceš aj s pergolou - jestli to má být jen domek na nářadí, tak to už bych vůbec nehrotil a nebo si promysly si kde pak bude bazen a nadimenzuj to i pro uskladnění přísluška pro něj, plus by v něm mohly být i technologie. Zděnej bude přes kilo taky, ale jiný level - v tomhle rozměru můžeš postavit i bez stavebního povolení. Nezapomeň na elektriku

no, nářadí,kola, zahradní technika... prostě vše,co doteď mám ve sklepě. Jj, vím,že do 25m2 stavebko netřeba. Zkusím se zeptat firmy,co mě to staví, jestli mi neudělají rozpočet na zdenej. S elektrikou počítámm. Tu si tam nechám připravit hned.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...