Přejít na obsah

Katalogizace Primek


Doporučené příspěvky

  • Odpovědi 77
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Berte, tohle při tom množství kusů a údajů (z nichž některé jsou pak pro různé hodinky společné - strojek, barva cifru, materiál pouzdra atp.) je na nějakou databázi, pokud to má opravdu za něco stát, ne na excel a už vůbec ne na ten googlovskej (to je při tak obrovským množství údajů strašná mrdka). Excel je v tomhle případě podle mě zcela nouzový řešení. S tou databází, když se dobře navrhne (viz vaše debata, co a jak katalogizovat), se pak daj dělat daleko lepší kouzla než s nějakým excelem. Včetně třeba prezentace na webu apod.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Před časem jsem primkařil a kromě zde uvedených kategorií mě napadají další.

 

- Typ pouzdra (např. "Padesátkové 32mm s fazetkami na nožkách","pospartak" apod.)

 

Zdánlivě je tahle informace zbytečná, protože Prim bible a dokumentace z NMnM to má zmapované a "všechno, co není v bibli je bastl" ale v reálu se mi opakovaně dostaly do ruky hodinky od původních (prvních) majitelů, obyčejných lidí, kteŕí neměli důvod lhát a často za hodinky nic nechtěli... A jednalo se o přechodové typy s jiným typovým označením strojku nebo v předchozím/následujícím pouzdru. A s tím přímo souvisí další tři kategorie.

 

- Typ setrvačky (počet ramen, etc)

- Typ odpružení setrvačky

- Věrohodnost zdroje A/N (v podstatě cokoliv mimo prvního majitele s dobrou pamětí a pořádkem v papírech je v kategorii N)

- Rok ukončení výroby typu/modelu. To je často zajímavý údaj, byť se k němu není snadné propracovat. Některé typy se vyráběly krátce, jiné roky. Údaj může vypovídat o dobové oblíbenosti, počtu vyrobených kusů i o sběratelské ceně.

Upraveno uživatelem martar
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak třeba Access... Ale já taky nejsem IT expert. Ale když si s tím chceš dát práci, opravdu bych to zvážil a tu databázi si nechal od někoho udělat a pak jí jenom plnil. Pro představu (to bys třeba mohl znát) si vem, jak funguje třeba evidence majetku v účetním SW (postavenym samozřejmě na databázi). Najdeš si pak věci třeba podle stáří / umístění / ceny atd atd. Klíčový je mít vymyšlený co všechno evidovat a tu databázi si podle toho nechat udělat. Já bych to tak udělal. Tohle, když budeš mít vůli dotáhnout (nacpat někam tu hromadu dat), může bejt fakt parádní.

 

Edit: Jinak teda databáze pujde daty z excelu určitě naplnit taky.

Upraveno uživatelem geometr
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jo a ještě kategorie, které navazují na zprovoznění nebo naopak ukončení některých technologií v NMnM. Třeba:

- Typ (F, Ch, CZ) a tloušťka zlacení pouzdra

- Povrchová úprava číselníku (lak; pískování+stříbření; dostředné kartáčování+stříbření; ražba reliefu+pískování+stříbření; atd. Asi zkratky).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Evidence sbírek se provádí buď v MS Access - hotové programy Demus a Bach, popř. na nějakém principu SQL databáze.

 

Nevím jak do hloubky se chceš evidencí vlastní sbírky zabývat, ale většina podrobných údajů, zde uvedených patří, na "kartu" sbírkového exponátu. Evidence začíná organizací sbírky na funkční podsbírky. Těmito kolonkami bych začal, spolu s přírůstkovým číslem na základě přírůstkové knihy, kde eviduješ datum, okolnosti, způsob nabytí, cenu apod.

 

Vzniklé logické celky - podsbírky - Ti pomohou s ujasněním a zjednodušením pro dílčí sbírkotvorný plán, jako dobrý zdroj při publikování a výstavní činnosti a hlavně z toho vyplynou všechny dílčí parametry a kolonky na kartě jednotlivých exponátů. Nemá cenu to tu lovit ze vzduchoprázdna, logicky k tomu dojdeš.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přesně tak. Tady je totiž nejdůležitější si přesně, než začneš, rozmyslet, co všechno evidovat a jakým způsobem. Tohle je potřeba mít fakt důkladně promyšlený na začátku a věnovat tomu chvíli času, než někam začít bezhlavě cpát hromady dat, jak Ti přijdou pod ruku. Jak píše azeppelin - každý hodinky pak budou mít svojí jakousi kartu / katalogový list se všemi příslušnými údaji včetně fotky třeba. A pak nebude problém třeba vyjet všechny hodinky se strojkem xx / ciferníkem yy nebo se strojkem xx + ciferníkem yy atp. Případně se třeba u všech hodinek se strojkem xx krom jejich fotky ukáže i fotka strojku xx. Opravdu se s tím pak dá pracovat uplně jinak, než s excelem.

 

Edit takže: Opravdu katalog X seznam

Upraveno uživatelem geometr
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Berte,

ten Access bude lepší. Azeppelin to naznačuje správně.

A jedna věcná, já jsem setkal v poslední době s tím, že v Primbibli nejsou k hodinkám obrázky dýnek, tedy ciferník a k tomu pohled zezadu. Dost často  to vede k dohadům a není k tomu kontrola - tedy následuje bastlení a "aukrování na divoko". To bych snad viděl docela rád někde pohromadě. Těch dýnek a provedení není zase tak moc a je to v rámci sledovaných modelů a roků výroby velmi podstatné. Díky a ať se daří.  :notworthy:

Upraveno uživatelem eloga
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přátelé, děkuji za podnětné příspěvky. Děkuji i těm, kteří, pokud neměli co říci, se zdrželi pitomých komentářů, třeba o tom, že je Primky nezajímají. Původní 2 otázky zůstávají, změny jsou však v odpovědích ...

 

V ČEM?

Se změnilo z excelu na MS ACCESS s nástavbou Demus.

 

CO?

Se ku-evsky rozšířilo, a vypadá nyní takto:

 

Pořadové číslo

Typové označení

Původní typové označení

Rok vzniku

Velikost pouzdra

Materiál pouzdra

Barva pouzdra

Rozteč nožek

Barva číselníku č. 1

Barva číselníku č. 2

Indexy (tištěné, plastické)

Umístění datumovky

Ručky (rovné, šípové, cibulka)

Dýnko (šroubovací, naklapávací, prachotěsné)

Luneta

Poznámka

Datum uvedení na trh

Datum pořízení

Datum prodeje (čistě pro evidenci že Ti to někdy prošlo rukama)

Cena RSP (původní při uvedení)

Cena RSP dnešní(původní při uvedení přepočtená na dnešní peníze)

Cena pořizovací

Cena tržní 

Typ řemenu / tahu

Materiál řemenu / tahu

Barva řemenu / tahu

Rozměr řemenu / tahu

Sériové číslo řemenu / tahu

Typové označení řemenu / tahu

Vodotěsnost

vžitý název

Strojek

Stav

Funkčnost

Servis

Odchylka od originálního stavu

Typ pouzdra

Typ setrvačky (počet ramen, etc)
Typ odpružení setrvačky
Věrohodnost zdroje A/N

Rok ukončení výroby typu/modelu


 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

myslím, že ať už to dostaneš do jakékoliv tabulkové podoby, vždy už to půjde exportovat a transformovat do libovolné moderní platformy.

doplňování a údržba číselníků už pak bude jen otázka dané platformy.

já jsem na podobný projekt zvažoval google sheets a v budoucnu možnost číst/zapisovat přes API (přes google app scripts nebo jak se to jmenuje)

 

tím, že je to jen pro primky, není potřeba zavádět obecné číselníky jako výčet komplikací, ale stejně bych doplnil k umístění datumovky i možnost daydate

ciferník pak nedefinuj jen barvou, ale i povrchovou úpravou - sunburst, ražba, televize tuším měly ciferník ze dvou kusů?

krom indexů a různých tvarů pak jsou čísla - a to čísla všechny, nebo jen sudé, nebo jen 3-6-9-12, nebo jen 6-12...

barva a materiál ruček?

lumi?

lumi na cifru a lumi na ručkách...

 

já jsem nad tím katalogem vždy uvažoval tak, abych v něm mohl jednoduše vyhledávat - když by přišel ke katalogu s informací, že hledám hodinky ve zlaceném/zlatém pouzdře, které měly sunburst dial, zlaté šípové ručky, mimostředku, indexy a číslo na 12... uměl bych dohledat pár kandidátů :)

 

edit. nevýhoda excelu je, že nad tím uvažuješ jako nad jednou tabulkou, tedy máš tam sloupečky barva 1, barva 2. databáze ti dá možnost udělat vazbu třeba na deset barev.

Upraveno uživatelem Anela
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Databazovej program typu access jsem mel na mysli ve svem prispevku vyse. Ale mozna je opravdu jednodussi to na zacatku namlatit do excelu a z nej to pred serioznejsi praci prevest jinam. Jakmile to budes mit elektronicky, tak uz ta prostupnost je celkem velka.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nemůžu si pomoct, musím Ti do toho ješte kafrat...

 

Pořád mi tam chybí popis stroje - např. poznámka typu "třetišroubek".

Taky by se do toho vešel popis nestandardního provedení

(chybějící nebo přeznačené označení kalibru, použití dílů z jiných kalibrů...)

 

Položku "Umístnění datumovky" bych přejmenoval na "Datumovka" a měla by pokrývat

přítomnost datumu, umístnění datumu a barvu tisku.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jaké bude propojení databáze s fyzickými kousky?

Bude kolonka pořadové číslo a číslo krabice? Když vytáhnu 50 kousků,

jaká je pravděpodobnost že je při fyzickém ukládání dám zpět špatně?

Každé hodinky by měly mít ideálně visačku s číslem, nebo čárovým kódem.

Upraveno uživatelem Tom4
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak musím říct, že mně teprve toto vláknu snad začalo léčit z chronobundusu - do fáze stovek kusů, s tabulkou o 25 sloupcích a krabicemi s hodinkami s visačkou to nechci dotáhnout.... :notworthy:  mám doma cca 70ks v bedně od starých hodin a dvou hodinkovnicích. V tom se ještě dá orientovat bez buzoly :-) počet kusů už navyšovat nebudu, budu se snažit jen zvyšovat kvalitu...  :photo:

Upraveno uživatelem Snekofon
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

OROL:

 

Pořád mi tam chybí popis stroje - např. poznámka typu "třetišroubek".

Taky by se do toho vešel popis nestandardního provedení

(chybějící nebo přeznačené označení kalibru, použití dílů z jiných kalibrů...)

 

..... tohle je tak málo časté, a složitě zachytitelné, roztříditelné, že bych to nechal pod poznámkou .

 

Položku "Umístnění datumovky" bych přejmenoval na "Datumovka" a měla by pokrývat

přítomnost datumu, umístnění datumu a barvu tisku.

 

HARWEY

 

na to mnozstvo by uz QR kod bol asi fajn

 

..... viz výše

 

..... imho jsou to DVĚ pole: Umístění datumovky a barva tisku

 

TOM4

 

aké bude propojení databáze s fyzickými kousky?
Bude kolonka pořadové číslo a číslo krabice? Když vytáhnu 50 kousků,
jaká je pravděpodobnost že je při fyzickém ukládání dám zpět špatně?
Každé hodinky by měly mít ideálně visačku s číslem, nebo čárovým kódem.

 

..... ano, každé hodinky visačku. na qr nebo čáry se asi vykašlu, příliš hamatné, to hodinkám nesluší. Vystačím si s 00001 atd ... Umístění v daném místě indikováno v databázi číslicí (s třídníkem)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...