Přejít na obsah

Dalekohled


Doporučené příspěvky

  • Odpovědi 654
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Ahoj ,

tak sem si to tu tak nějak projel a zjistil sem, že můj původní dojem lehkého výběru dalekohledu se mi díky vám rozplynul jak pára nad hrncem. Chtěl bych pořídit něco na občasné výletu s dětma nebo i jen pozorování okolí z balkonu. Cenově bych se ale rád vešel do 1500,- (což tady některé kousky jsou pro mě úplně mimo). Jestli binokulární nebo monokulární je mi celkem jedno. Váhu spíš menší. Máte tip na nějaké favority nebo v téhle cenové hladině je to jedno a vzít prostě to nejdražsí?
Díky za každou radu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Monokulár a binokulár je velký rozdíl a v případě low end dalekohledů doporučuji zajít do prodejny a vyzkoušet. Nejde totiž jen o kvalitu obrazu (kterou nedokážeš úplně posoudit), ale o to, jak se dalekohled bude dobře držet, jak vyhovuje povrch dalekohledu, velikost a váha, jak se do nějak bude koukat, protože někomu kvůli očím vadí některé typy dalekohledů a očnic, nebo vzdálenost výstupní pupily a každý to má trochu jinak. Tady je nějaké čtení pro představu, na co se zaměřit.

Jak vybrat a porovnat binokuláry

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 1 hodinou, Josef01 napsal:

Monokulár a binokulár je velký rozdíl a v případě low end dalekohledů doporučuji zajít do prodejny a vyzkoušet. Nejde totiž jen o kvalitu obrazu (kterou nedokážeš úplně posoudit), ale o to, jak se dalekohled bude dobře držet, jak vyhovuje povrch dalekohledu, velikost a váha, jak se do nějak bude koukat, protože někomu kvůli očím vadí některé typy dalekohledů a očnic, nebo vzdálenost výstupní pupily a každý to má trochu jinak. Tady je nějaké čtení pro představu, na co se zaměřit.

Jak vybrat a porovnat binokuláry

Odkaz nefunguje. 

 

Josefe ještě bych si dovolil oponovat, ale právě kvalitu obrazu u dalekohledu podle mne dokáže posoudit úplně každý - třeba i naprostý lajk. Třeba to nedokáže popsat, proč a jak, ale subjektivně ten rozdíl prost rě člověk vidí.

Fordíku, musím říct, že zázraky se nedějí a s tímhle rozpočtem to budeš mít dost omezené.  :unsure:

Olympus 8x40 DPS I nebyl špatný. Klasické porro prisma s 3D obrazem. Zvětšení i hmotnost v pohodě zvládnou udržet i děcka. Nedostaneš vodotěsnost nebo nebo BaK4 prismy a další vychytávky, ale když si ohlídáš že kousek který kupuješ bude mít dobrou kolimaci, tak v rámci ceny budeš spokojený.

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Po pravdě řečeno si myslím, že dalekohled za 1500 jsou úplně vyhozené peníze. Pokud to teda nebude třeba něco slušného z nějakého bazaru, to by možná bylo finanční řešení. A jak se tu už mnohokrát psalo, chce to vidět na živo.

A pokud má jít o levný dalekohled, myslím, že i to se dá, ale tak do 4000 za nový, 1500 fakt ne.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tady je ten odkaz, netuším proč nefungoval. 

http://www.supra-dalekohledy.cz/clanky/vady-binokularu/

Samozřejmě pocitově je každý schopen porovnáním dalekohledů rozlišit rozdíly, nicméně posoudit detailněji kvalitu optiky je úplně jiná věc. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Super téma, sháním nějaký monokulár (dotyčný je "slepý" na jedno oko) pro tchána, který sedí na vrátnici a sleduje, co se kde šustne. Nějakou dobu měl monokulár Yukon 20-50x50, než mu ho ukradli. Přes den byl spokojený, ale za horších světelných podmínek už nikoliv, byť je objekt osvětlen. Nemáte nějaký tip s dobrým přiblížením na 50m do 5tis?

Díky moc. 🙂

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 7 minutami, gloom napsal:

Super téma, sháním nějaký monokulár (dotyčný je "slepý" na jedno oko) pro tchána, který sedí na vrátnici a sleduje, co se kde šustne. Nějakou dobu měl monokulár Yukon 20-50x50, než mu ho ukradli. Přes den byl spokojený, ale za horších světelných podmínek už nikoliv, byť je objekt osvětlen. Nemáte nějaký tip s dobrým přiblížením na 50m do 5tis?

Díky moc. 

Nehledej nějaký světelný dalekohled, starší člověk už lepší světelnost dalekohledu nevyužije. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky chlapi za rady.

Kapo, tchán to měl na stolku na malém stativu, takže s tím problém nebyl. Kdyby mi to nebylo blbé, tak bych objednal pár kousků a jeden z nich bych nechal, ale je mi proti srsti si něco objednat, rozbalit to, vyzkoušet a pak to vrátit. Byť je to v dnešní době normální. 🙂

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 11 hodinami, Zlý Jabko napsal:

Prosím majitele - případně bývalé majitele - Celestron Skymaster 15x70, na takové to domácí koukání po ptactvu, hvězdičce a do kraje, je OK?

Já měl Skymaster 25x100, což samozřejmě bylo jen omezeně použitelný na koukání v ruce, a na stativ jsem si pak pořídil ještě o kousek větší a tenhle prodal. Pokud si vzpomínám, měl BaK4 skla. Poměr cena/kvalita byl dle mě slušný, opticky byl fajn, takže bych řekl, že ta menší verze, na kterou se ptáš, bude taky v pohodě, nebál bych se toho.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 2. 4. 2022 v 20:05, petr_cha napsal:

Vůbec si to nedovedu představit jak ISS dokázal s takhle silným teleskopem sledovat, to muselo být jak jít s dalekohledem na dálnici...

Borec

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj,

chtěl bych si koupit úhlový pozorovák, páč mi už 10x bino nedostačuje. Bude to na takové to domácí žvýkání - od všeho trochu: sportovní střelba, výhledy z terasy + pozorování zvěře a ptactva, trochu toho vesmíru pro zajímavost (měsíček a tak...)

Je mi jasné, že při mém rozpočtu v řádu tisíců než deseti tisíců to nebude žádná hitparáda, ale nemám problém s něčím z  druhé ruky. Zaujal mne tento číňan:

https://www.bestbinocularsreviews.com/spotting-scopes/review.php?id=12&scope=Vanguard-Endeavor-HD-82A-20-60x82

Nemáte s ním někdo zkušenosti? Případně napadá vás něco dalšího? Nějakou dobu sleduju aukce na Ebay, ale narážím na neochotu posílat do CZ. 

 

 

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 2 hodinami, klobadysek napsal:

Vůbec si to nedovedu představit jak ISS dokázal s takhle silným teleskopem sledovat, to muselo být jak jít s dalekohledem na dálnici...

Borec

Není to takový problém, buď je rychlá montáž, řízená počítačem a přesně sleduje satelit po celé jeho dráze a zároveň ji fotí, našli se i borci, co to umí ručně, tedy sledují ji v hledáčku a ručně otáčí dalekohledem. Kamarád před 12 lety dělal projekt Kyklop, který by založen na matematickém zpracování obrazu pro zvýšení detailů (k pořízení bylo využito 11 paralelně řízených amatérských dalekohledů umístěných vedle sebe) a takto dopadlo. Dá se to fotit i z dalekohledu v ceně 15 tis. Kč ručně naváděného, není to už tak kvalitní, ale jde to.

kyklop2_ISS.gif

4 ISS 19.3.2022.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...