Přejít na obsah

Káva


Doporučené příspěvky

Panove odbornici, tento mlynek mi dnes pristal doma, tak trochu na zkousku. Ma to trifazovy motor vaha tak 15kg. Myslim ze je to stroj ktery drive staval v kazde samosce na mleti standartu. Tento kus je stary cca 40 let, ale byl v takovem malem bufetu, kde se delala kava jen pro par zamestnancu, takze toho urcite nema moc nabehano. Na co se kava z toho umleta hodi? Mele dosti jemne drive se pouze varil "turek". Muze z toho byt expreso nebo filtrovana, pripadne frenchpress? Dik za radud9938d56d8f517f3198212f11fb548d7.jpg5bba78b2c691ee1d2430df7180ce4fd9.jpg

 

Odesláno z mého SM-G935F pomocí Tapatalk

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Taky jsem tenhle mlynek nejakou dobu zvazoval. Je velice solidne postaveny a ma velke ploche kameny urcene na "filtr". Coz jsou predpoklady velmi kvalitniho mleti...POKUD je mleci ustroji v poradku, kameny v dobrem stavu a jsou dostatecne paralelne serizene. Kameny se daji sehnat nove, nechat nabrousit nebo s trochou sikovnosti a kamaradem soustruznikem predelat na neco modernejsiho (Mahlkoenig Guatemala apod).

Co bude vzdycky problem je serizovani hrubosti. Mlynek byl postaven tak, ze se hrubost nastavila a serizovaci sroub je schovany pod tou plastovou krytkou. Preci za komance nemohli dovolit, aby si kazdy mlel podle sebe jak nejaky hipik :-D Takze bez modifikaci jedine nastavit nejakou univerzalni hrubost na filtr a moc s tim nehybat. Urcite to neni na espresso.

 

Odesláno z mého SM-J530F pomocí Tapatalk

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja jen pridam trochu sveho know-how a zkusenosti - je velky rozdil mezi tim, co mlynek zvladne a na co je vhodny. Casto se to bere tak, ze ty "horsi" mlynky (treba Encore) zvladnou maximalne alternativy a ty lepsi (Super Jolly apod) zvladnou espresso a z definice tedy i alternativy. To je sice technicky pravda, ale rozhodne to neni tak jednoduche. A problem zdaleka neni v komplikovanem stelovani mezi ruznymi zpusoby pripravy. Je jen absolutni minimum mlynku, ktere jsou vhodne na vsechny druhy pripravy - typicky EK43 (a i tam to neni tak jednoznacne). Geometrie mlecich kamenu je u espresso mlynku dost odlišná a vysledna kava se na filtr moc nehodi. Proto tolik lidi pouziva ten Encore (nebo lepe Virtuoso) - je to mlynek skutecne vhodny na filtr a bude davat lepsi vysledky nez 10x drazsi SJ.

Takze pokud chces mlynek primarne na filtr, tak porid to nejlepsi na filtr, co ti prostorovy a financni rozpocet dovoli. Ja treba za litr koupil pouzity velkokapacitni mlynek na filtr (Santos No.4) a oproti SJ je to na filtru uplne jina liga. Jen to je velka krava. Skutecne dobre mlynky na filtr byvaji velke protoze vetsinou primarne slouzi k velkokapacitnimu mleti (batch brew nebo mleti kavy pro zakazniky) - dalsi duvod popularity Baratza mlynku.

 

Odesláno z mého SM-J530F pomocí Tapatalk

 

Tak tam mé vědomosti nesahají, jsem opravdu velmi úzce zaměřený pressař a šťastný, že mi to funguje....

 

 

Já teda u toho svého Mazzera musím štětcem vymést vysypávací otvor pro umleté kafe ... tedy mletí je pro mě:

 

- navážím kafe

- nasypu do násypky

- pomelu obsah násypky

- ometu násypku ... aby to co zůstane v ní nepometé spadlo ke kamenům

- vymetu vysypávací otvor

- pak jestě jenou spustím mletí na cca 2-3 vteřiny

- vymetu zbytek co se objeví ve vysypávacím otvoru 

 

a je hotovo.

 

Ano ... je to opruz, ale já to beru jako součást rituálu přípravy a retenci mám pak nula nula prd, tedy váha mi váží na desetiny gramu a co tam nasypu to umelu a vypadne do portafiltru. A kafe mám vždycky čerstvě umleté.

 

To máme stejné, déle vymetám, než melu :lol2:

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pánové, vybírám něco na outdoor připravu kávy (čundr,ryby a td). Takže volba mocca vs frenchpress. Doma jedu na Silvě, převážně espresso. Kafe z frenchpressu ani z mokka konvičky jsem nikdy nepil :)

Co by jste mi doporučili?

Díky

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

je i na 12V ale to základní je manuální. Je toho víc, Nanopresso, najdou se i neznačkové mašinky za pár peněz, na sypanou, pody i kapsle. Naláduješ kafe, naliješ horkou vodu a zapumpuješ. Ale jako základ do přírody bych bral džezvu. To jde udělat i v plechovým hrnku.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...