Přejít na obsah

Digi fotaky, foceni a vsechno kolem toho..


odklizec

Doporučené příspěvky

Že jsem tak smělý, co je to za objektiv?

Pokud nemá mechanické ovládání clony kroužkem, obávám se ža si nepomůžeš. Navíc pokud nějakým způsobem zablokuješ clonu v pozici f8, tak budeš mít tmavý obraz v hledáčku/nebo displeji, je možné že bude hůře reagovat autofokus (pokud jej přes tu redukci máš), manuální ostření bude pravděpodobně nemožné. Abys měl představu jak to bude vypadat použij objektiv u kterého může ovládat clonu a přivři clonu na f8  za pomoci tlačítka na zrcadlovce. Nic moc podle mne.

Tak dela to u vsech objektivu, cili Nikkor 18-105 DX ED VR, Nikkor 35 DX, Tamron 70-300 AF. Tmaveho obrazu se nebojim, i na nejmensi clonu (kdyz je zavrena), cili f22-25 je sice tmavo, ale furt viditelno. Takze kdyz ji otevru nekde na cca f8 (bajvoko) to pujde. Jinak veskere foceni jedu na manual, takze neresim. Je to na foceni ze stativu nepohybujicich se predmetu.

Cili jedine, co mne trapi, je zavrena clona.

Vyresim pristi tyden, tenhle uz neni cas.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Co se týká provedení X-Pro1 má lepší tělo, průhledový hybridní hledáček s integrovaným LCD, větší možnosti nastavení, lepší ostření. X-E2 je menší, lehčí, větší rozlišení displeje a má integrovaný blesk. Oba fotáky, jsou stejně rychlé, stejný čip APS-C.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kdybys to porovnal s Xe2?  

X-Pro1 se již nedělá, momentálně je v prodeji X-Pro2 a X-T2. Obojí s novým senzorem s vyšším rozlišením a řadou dalších vylepšení. Jsou to v podstatě profi bezzrcadlovky a menším snímačem. Cena je ale ukrutná a pokud se prostřednictvím toho foťáku nebudeš živit, tak si troufnu tvrdit, že je až nesmyslná.

Sám mám již neprodávanou X-Pro1, která má stejný snímač jak XE2. Hybridní hledáček je výhoda na reportážní a street foto, pokud se s ním naučíš pracovat. Výhodu v tomto případě mají starci jako já, kteří dříve fotili s dálkoměrnými fotoaparáty - Leica ale i ruské deriváty Zorki a Fed. V tom případě se nic nemusíš učit a fotíš s tím tak, jak jsi byl v mládí zvyklý. Průhledový hledáček zobrazuje víc, než bude na výsledném snímku a tak máš přehled o tom, co se děje mimo vlastní záběr. To, co skutečně vyfotíš je zarámováno rámečkem, který je menší než zorné pole. To je určitá výhoda oproti zrcadlovce i proti elektronickému hledáčku - proto tolik reportérů fotí Leicou.

Za velkou výhodu Fuji považuji emulaci filmů. V podstatě jsem přestal fotit do RAWu a upravovat fotky, ale já jsem amatér a fotím pro svoji zábavu. Profesionálové na to budou mít jiný názor, ale já tím šetřím spoustu času a dosahuji relativně pěkných výsledků.

Očekávám, že v dohledné době Fuji představí nástupce XE2 s novým snímačem (stejným, jak mají současné X-Pro2 a X-T2) a většinou vylepšení současných X-Pro2 a X-T2. Nicméně, pokud chceš nový fotoaparát hned, tak s XE2 chybu neuděláš. Jenom je potřeba koupit nějaký rozumný set, protože za samostatné objektivy si Fuji nechá dobře zaplatit.

Doporučuji nebrat základní setové objektivy se světelností začínající na 3,5 a jít rovnou na objektivy řady XF. Rozumná volba je 18-55/2,8 - 4, delší pak 55 - 200/3,5 - 4,8. Tyto dva  Ti pokryjí prakticky vše, co budeš fotografovat. Síla Fuji je ale v objektivech s pevnou ohniskovou vzdáleností a vysokou světelností. Já mám 23/1,4, 35/1,4 a 56/1,2. Díky vysoké světelnosti si můžeš hrát s ostrostí a taky fotit bez blesku tam, kde jiní nemůžou. Ale to jsme již u setu v ceně nových Rolexek.

Dál pak taky můžeš s pomocí adaptérů používat staré objektivy se závitem M42 (Praktica) nebo M39 (Leica), protože Fuji (X-Pro, X-T i XE) Ti dovolí v elektronickém hledáčku stiskem jednoho ovladače zvětšit obraz a případně ještě zvýraznit kontury tohoto zvětšného obrazu, takže i manuální ostření je poměrně snadné a spolehlivé.

Pro mne bylo Fuji návrat ke kořenům, protože s dálkoměrným Zorki 4K jsem začínal, přes dálkoměrnou Minoltu Hi-matic, pak zrcadlovou Prakticu MTL3 a pak několik digitálních Canonů (G3, G11, EOS 350, 5D) jsem došel až k Fuji.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak jeste navrat k tomu objektivu z Nikon DX na Nikon 1...

S hruzou sem dnes odpoledne zjistil, ze uplnek uz je, takze sem to vyresil kouskem izolacky a funguje to. Jen to nastaveni clony neni nijak zvlast citlive  :lol2:

Ostrost fotek neni nic moc, ale to spuise prisuzuju levnemu objektivu. Az bude cas, prubnu udelat nejaka normalni fota lepsim objektivem a stejnym systemem nastaveni clony.

post-39943-0-50732900-1479148910_thumb.jpg

Budu tomu rikat "Marlboro man focus system" (je to stejny typ izolacky, kterou pouzil Don Johnson (aka Marlboro man) na opravu svych "kozacek, ktery by byly dobry my mámě")

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak co, kdo fotil úplněk? Já to zkusil z terasy, o stativ jsme se tahali s Drákulou. Mám Sony A77II + prastarou Minoltu 70-300 Big Bearcan, Drákula levnou nikoní x-300 na Nikonu D5200. Nevyšlo to, jsme nešikovní amatéři, bylo to dost rozmazané, přestože mám kvalitní stativ, fotil jsem samospouští a Sony je polozrcátko, které se nesklápí. Přemýšlím, čím to je, protože když jsem vloni cvaknul měsíc v noci z okna Masarykovy chaty v Orlických horách, bylo to lepší, i když taky žádný zázrak, byl jsem na to pyšný, dokud jsem neviděl FAKT pěkné fotky lidí, co to umí:-). Tak si říkám, v čem byl rozdíl, technika byla stejná. A napadá mne, že tehdy byla všude opravdu tma a svítil jen měsíc a druhá věc, že tehdy na horách byl dokonale čistý, suchý vzduch, bez oparu a hlavně smogu, protože včera jsem to fotil v nížině a v okolí jsou města. Co vy na to, máte nějaké jiné vysvětlení? Samozřejmě pomíjím, že moje technika má jen určité možnosti a vyloženě na focení měsíce bych se měl vybavit jinak, za to mi to ale nestojí, fotíme si pro radost. Tohle je ten loňský cvak, bez stativu, s oporou o okenní parapet.

post-3283-0-75807900-1479206378_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Prosím o stručnou radu - nechce se mi k tomu nic dlouze studovat.

Má smysl pořídit kompakt řekněme za 3.000,- Kč nebo obdobnou službu zastane i mobil do 6.000,- Kč?

Nejsem foto maniak (jak už asi plyne ze samotného dotazu), ale občas si chci vyfotit něco na cestách nebo momentky ze života, a následně třeba vytisknout. Moje Lumia 532 fotí tragicky. Díky

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hoj,

dcerka (13) chce od Ježucha nějakou akční kameru. Uvažuju, že za to dám tak trojku, máte nějaké tipy? Zatím mi padla do oka SJCam M20, páč má gyro stabilizaci, Wifi a je to barevný drobeček. Použití - lyže, kolo, šnorchlování, (no a já si to občas taky půjčím jako black box, příp. moto :goof: )

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsíci...

Ja nastesti nejsem sberatel ale uzivatel, takze prubezne stridam a dlouho jsem nemel vic, nez tri fotaky najednou. :D
Ted sem zcela zmenil plany a vypada to na vymenu Mamiya 645 AFD2 za Fuji GA645zi (oboji 6x4.5 format ale to je asi jasne). Za doplatek koupim Fuji X100T a jeste mozna vezmu ten Ricoh GR1 na kinofilm... Strasna magorina... :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja nastesti nejsem sberatel ale uzivatel, takze prubezne stridam a dlouho jsem nemel vic, nez tri fotaky najednou. :D

Ted sem zcela zmenil plany a vypada to na vymenu Mamiya 645 AFD2 za Fuji GA645zi (oboji 6x4.5 format ale to je asi jasne). Za doplatek koupim Fuji X100T a jeste mozna vezmu ten Ricoh GR1 na kinofilm... Strasna magorina... :)

 

Fuji GA645zi mě vždy lákalo, ale byly vždy docela drahé na to, abych to riskl (přece je je to elektronika). Jinak pokud ti vyhovuje hledáčková fotografie a nezkusil jsi Mamiya 7 tak vřele doporučuju. Pro mne, ze středního formátu, nej foťák co jsem měl. 6x7 je nádhera pohledět + optiky jsou špica. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nechci, abych vypadal jako blbec, ale potřebuji poradit. :helpsmilie: Jak přetáhnu fotky fotky z mého nového nikonu do PC? Stáhnul jsem si doporučovaný viewNX-i, ale nevím jak dál. U mého dřívějšího pentaxu to bylo tak. že při zapojení k PC přes USB se mi zobrazil jako externí disk, takže s nahráním fotek nebyl problém. Díky za radu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsíci...

Nechci, abych vypadal jako blbec, ale potřebuji poradit. :helpsmilie: Jak přetáhnu fotky fotky z mého nového nikonu do PC? Stáhnul jsem si doporučovaný viewNX-i, ale nevím jak dál. U mého dřívějšího pentaxu to bylo tak. že při zapojení k PC přes USB se mi zobrazil jako externí disk, takže s nahráním fotek nebyl problém. Díky za radu.

Já vždy vytáhnu kartu z foťáku a dám do slotu notebooku, jednak se v comanderu ukáže jako nový disk a přenos je rychlejší než přes kablík.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...