Přejít na obsah

Káva


Doporučené příspěvky

tak nevím jestli jste ho tou hóch kafařinou nevyděsili. Přechod z turka bažiňáka jihlavanky na cokoliv jiného bývá nelehký, pro spoustu lidí je to jediná možná varianta a kafe bez pilin v hubě si nedovedou představit, o chuti nemluvě. Jak to má jinou chuť než hořkou a nesmrdí to asfaltem jak silniční válec, tak to není kafe.

 

Pro začátek bych nestrašil s mlýnkama za tisíce. Skoro bych řek že jakýkoliv mlýnek je lepší než nic. Mlýnek, tedy s mlecími kameny, ne ta věc s vrtulí. Jasněže ty mlýnky za pár korun nebudou mlít jedno zrníčko jako druhý ale obrovským pokrokem je už to že čerstvě mleté je úplně o něčem jiném než kilo zvětralé jihlavanky.

 

A na přípravu bych doporučil frenchpress. Pořídí se to za stovku skoro všude a příprava je silně podobná tradičnímu bažiňáku. Jen s tím rozdílem že se dá extrakce ve správnou chvíli zarazit a nemáčet tam ty pachutě.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vyděsili

No, predstav si ze si chces kupit hodinky. Uz si si takmer vybral, ale nevies sa este rozhodnut medzi znackami q&q a mpm. A objavis forum o hodinkach, tak sa opytas... .

Ale vazne. Ak odmietas vobec uvazovat o inej pruprave kavy tak je to skoro jedno, kup prve seiko (mlyncek Hario, ci Porlex ci nieco podobne) a uz sa nic nepytaj. A ak o tom uvazovat ochotny si, tak vitaj :). Kup mlyncek a zacni podla tych rad vyssie, od najlacnejsich metod (frenchpress, dripper). V Ikea kupis pouzitelny frenchpress asi za 5?. V kazdom pripade kavu cerstvo prazenu, rataj s cenou od cca 30?/kg az do nekonecna.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kafe ako som pisal - praziarni najdes v dnesnej dobe vela, treba si najst to svoje. Ale na turka by som kludne skusil nejaku zmes od primacafe.cz, urcite chybu neurobis. Alebo od RedAce666, aj ked neviem ci pri turkovi hra az tak rolu stupen prazenia a konkretna odroda/krajina povodu. Preto by som asi skusil najprv zmes, napr. od primacafe, oproti jednodruhovym kavam este usetris.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mám ruční mlýnek Lodos, takový mosazný válec - z nostalgie, stejný měl děda, dělají je pořád, tak jsem si pořídil stejný...

Co v něm melu a jak to piju, to radši v tomhle vlákně vůbec nebudu vytahovat... Ano, mám rád "kafe hustý jako tér".

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dobra cerstve prazena kava neni nikdy zbytecna bez ohledu na zpusob pripravy a kvalitu vybaveni. Naopak je vzdycky lepsi zacit s kvalitnejsi surovinou nez kupovat stejnou kavu a cekat, ze ji pozvednu na vyssi uroven mlynkem/kavovarem.

 

Odesláno z mého SM-J530F pomocí Tapatalk

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dobra cerstve prazena kava neni nikdy zbytecna bez ohledu na zpusob pripravy a kvalitu vybaveni. Naopak je vzdycky lepsi zacit s kvalitnejsi surovinou nez kupovat stejnou kavu a cekat, ze ji pozvednu na vyssi uroven mlynkem/kavovarem.

Já rád vyzkouším různé druhy kávy, ale paradoxně ty kvalitní čerstvě pražené mi chutnají nejhůř - zkoušel jsem brát přímo od nějakého nadšence v Karlíně, myslím, že už zkrachoval. Z těch lepších obchoďákových mi jede Carte Noir, tu si občas zrnkovou koupím.

 

Edit: Aby to nevypadalo, že trollím: Chápu fajnšmekry, já to prostě piju hlavně kvůli tomu kofeinu. A ta "plná" asfaltová chuť mi prostě sedí, jsem holt kávový primitiv, uvědomuju si to.

Upraveno uživatelem Filip.J
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Otec si koupil ještě za komunistů tady ten mlýnek Gorenje, a mele s tím dodnes. To je špatnej mlýn? Připadá mi, že to pomele docela fajn.

To nieje mlyncek ale sekacik na lad. Nie, vazne, s tym sa kava (nic) mliet neda, pretoze to nemelie. Chybaju tomu mlecie kamene... .

Ak si aj odmyslim rovnomernost "pomleteho produktu" tak tam nastava problem so zohrievanim a spalenim kavy. Ale zbytocne o tom diskutovat, tymto sa naozaj kava mliet neda. Ak chces vidiet ako vyzera mlyncek, vyhladaj si napr. Mazer Super Jolly.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

pokusím se vysvětlit ten mlýnek. Tyhle "mlýnky" s vrtulí se nazývají tříštivé, prostě se v tom ty zrna tak dloouho pronásledují dokola ostřím vrtule, rozbíjí a sekají, až obsluze připadá že už to je hotový. Část toho je na prach, část kdovíjak. A teď z té všehochuti udělej něco definovatelného.

Mlýnek "kamenový" drtí zrna mezi drážkovanýma takzvanýma kamenama z kovu nebo keramiky. Nastavením mezery mezi nima se ladí hrubost mletí. Prostě až jsou ty drobky menší než je nastavená mezera, propadnou a dál se nedrtí, takže výsledek má víceméně stejnou hrubost, stejnou velikost zrníček. Takže pak při přípravě se každé to zrníčko stejně namočí a extrahuje.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

 

Při tom mletí kameny se ta zrnka přece taky "tříští" na různě velké kousky, menší i větší, a je tam akorát jistota, že ty největší kusy nebudou větší jak velikost štěrbiny, ne?

Ani nie. Naozaj kvalitny mlyn (s ostrymi kamenmi) zomelie kavu na rovnonerne zrna. Nerdvi, reze na vymedzenu velkost pomocou ostrych hran na kamenoch.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...