Přejít na obsah

Stavba domu (rady, tipy)


Doporučené příspěvky

Tak koukám na tu dotaci na novostavbu - pro těch cca 500k to musí být Pasiv+ (nestačí jen klasifikační třída A) , je tam podmínka měrná spotřeba tepla na vytápění méně než 15 kWh/m2/rok. 

Já teď mám dle PENB 48 kWh/m2/rok - je to bez rekuperace. Tu tam budu dávat, ale nevěřím, že se dostanu na třetinu současné hodnoty. 

Takže tím to mám jasné, dotace holt nebude. 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 10 hodinami, P_P napsal:

Tak koukám na tu dotaci na novostavbu - pro těch cca 500k to musí být Pasiv+ (nestačí jen klasifikační třída A) , je tam podmínka měrná spotřeba tepla na vytápění méně než 15 kWh/m2/rok. 

Já teď mám dle PENB 48 kWh/m2/rok - je to bez rekuperace. Tu tam budu dávat, ale nevěřím, že se dostanu na třetinu současné hodnoty. 

Takže tím to mám jasné, dotace holt nebude. 

 

Mě to řeší auditor, takže do toho až tak nevidím, ale tady v tabulce jsou potřebné parametry pro dosažení dotace.

Parametry jsem poslal energetikovi a on podle toho přepracoval PENB. 

Pokud máš B 73, tak ty změny by byly nákladnější. 

image.png.571ec15847a8e492168beb9095a2d856.pngimage.png.c92ffb92b5a79e680f1186c4bdae97a7.png

Upraveno uživatelem moco
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak těch 500k by stálo za to, ale náklady navíc to možná i předčí, takže to pro mne nemá význam. A těch 180k za to asi také nestojí za to. Takže dotace nebudu řešit. 

Jinak příští týden mám schůzku s projektantkou a stavební firmou a chceme finalizovat projekt a hned pak podat žádost o stavební povolení. Držte mi palce, aby se do konce června vyřešilo, rád bych od 7/2024 začal stavět. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Finišuji projekt a jelikož je pozemek svažitý příčně i podélně, tak je trochu problém s usazením domu. 

Nakonec jako schůdné řešení je mít podlahu garáže 70 cm pod úrovní silnice, od které je vjezd do garáže vzdálen 8 metrů. To převýšení není asi až tak moc, dnes mám cca podobně na 6 metrech, ale opačně, garáž je nad komunikací. 

Tak se chci zeptat, kdo máte vjezd (vstup) do domu pod úrovní komunikace, jak to berete, je to OK? Trochu se s tím mentálně peru, prostě jsem zvyklý na přesně opačnou situaci. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nech si prostor na spád zpevněné plochy před vstupem a vjezdem od domu. 

Samozřejmě existujou lepší podmínky ale i horší.

8 M vzdálenost do komunikace na těch 70 cm převýšení je řešitelných.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Až ve finiši se řeší usazení do terénu? Spád je tedy 8,8% (sklon 5°), to asi není na výškové řešení takový problém. U takového řešení je potřeba dobře vyřešit vodu z komunikace. Asfaltová komunikace má velký splach vody a záleží, jak dobře je odvodněna a i tak může dojít k nějakému přívalu vody, kterej odvodnění nepobere (stačí vydatnější letní bouřka). Krom toho, že se musí voda někam odvést (vpustit/vsáknout), naplavuje taky nečistotu.

Upraveno uživatelem geometr
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Byl tam problém s návrhem komunikace, musel se na to dělat nový projekt, takže až teď máme podklady a doladilo se to  výškově. Jasně, bude tam od vrat protispád, kanálek asi 25 cm široky, silnice je nová osazená kanalizací. 

Nevidím ani tak problém v technickém řešení, spíš mne zajímalo, kdo má takto domek "pod silnicí" , jak to vnímáte pocitově. Já celý život žil v domech, které byly "nad silnicí", toto je změna a nějak mi to trochu pocitově vadí. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Před hodinou, cityfly napsal:

Mate prosim doporuceni pripadne zkusenost s firmou zabyvajici se proverenim novostavby pred prevzetim? Na webu jsem narazil napr. na nemoinspekt.cz, bytecheck.cz

predem dekuji

Ahoj, mám zkušenost s tou druhou zmíněnou firmou. Měl jsem je objednané, když jsem přebíral novostavbu od developera. Zkušenost to byla spíše pozitivní, na jejímž konci byl protokol se zjištěnými nedostatky, který mi pak posloužil jako základ pro protokol s developerem. Na druhou stranu jsem později objevil další vady, u kterých přemýšlím, zdali je mohli/měli odhalit během té kontroly (např. střecha a fasáda).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Chlapi rozhodujem sa čím zatepliť podkrovie medzi krokvami a pod krokvami. Na čo si dať pozor pri výbere? Oplatí sa priplatiť si za lepšiu izoláciu napr. Isover Unirol Profi príp. kamenú vlnu od Rockwool?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Za mě určitě si připlatit za lepší (nižší "lambda"). Ty materiály jsou kvalitnější (tužší, lépe se řeže, netrhá se, stabilnější, lépe drží mezi krokvemi). Isover Uniroll Profi je podle mě nejlepší poměr cena/výkon. 

Kdybych zateploval mezi a pod krokvemi, tak to udělám takto: 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Nějaký čas nás zdržel nemocný statik, ale úpravu a řezání do panelu nám schválil tak, jak jsme potřebovali a napsal k tomu potřebný papíry. Kdo jste někdy řezali panel, tak asi víte, jaká je to chuťovka. Stavitel mi půjčil 230 flexu, předřezával jsem si to 125 z práce. Brýle, respirátor, vysavač, stejně byla okamžitě v místnosti bílá tma. Dnes přišla osvědčená parta zedníko-instaletéro-obkladačů a začalo to růst. Kuchyň je objednaná, podlaha koupená, dveře přijdou zaměřit příští týden.

 

IMG_0813.jpeg

IMG_0814.jpeg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pánové, po výměně oken bych potřeboval už jen zatmelit spáry mezi rámem okna a zdivem (omítkou). Máte tip na nějaký tmel/silikon/fix, který nepracuje a třeba po roce/dvou nepopraská, jako ten na fotce?

Předem díky moc za tipy🙏

IMG_3912.jpg

IMG_3913.jpg

Upraveno uživatelem Petr77
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...