Přejít na obsah

Kam na dovolenou - tipy


Doporučené příspěvky

Chlapi nemáte prosím nějaké tipy na maroko? Jedeme teď na 10 dní (bohužel drahá polovička je učitelka a bylo mi důrazně vysvětleno, že se pojede přes prázdniny)

Přemýšlím že bychom se zašili před horkem do hor, ale nevím nakolik je to reálné. Přilítáme do Marakese a pak zatím žádný větší program nemame. Jeden den bychom rádi vyzkouseli surfy ale když ne tak se svět taky nezbori.

Co se tyka auta tak tam jsem hodně na vážkách a moc se mi do půjčování nechce, ale určitě si nechám poradit od znalych.

Maroko autem nevím, ale taxiky jsou všude a za sympatickou cenu.. nebál bych se vyzkoušet. Zajeďte určitě v Marrakesi na náměstí mrtvých nejlépe v podvečer, pěkný je Fes ale tam uličkami jen s průvodcem. Byli jsme taky ve Vysokém Atlasu což bylo super, taky kasba ait ben hadou(natáčela se tam kupa filmu.. Honba za klenotem Nilu, Trója, atd. Je tam toho fakt hodně... krásný jsou(když je voda) vodopády ouzoud nebo soutěska Dades a tu druhou teď nevím..

 

Surfy neporadím .. vlny byly fakt velký, byl jsem tam na konci srpna a v září ale já měl souhrnně cca 1 měsíc pobytu..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Smlouva se tam furt, vsude a za vsechno. Taxiky i na vetsi vzdalenost. Na to maji bile Mergly. Po meste male auticka.

Do Fesu to budes mit daleko, na ten cas co tam budes. Par dnu Marakes, pak hory (taxikem) a pak Esaouira (nebo jak se to pise - tam jsou ty vlny a surfy).

Kazdopadne zajdi do knihkupectvi a kup si pruvodce. Ja mel Lonely Planet a pomohl dost.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já tam byl už dávno a spíš na severu a taxík je jasná volba. Naskladalo se nás tam víc i s cizími lidmi. Jeli jsme celkem daleko, že Ceuty až do Chefchauemu (105km) a stalo to pár korun. Pak jsme jeli autobusem s Chefchauenu do Fesu a to bylo peklo. Nikdy víc. Jinak ten sever byl super. Na moře nezbyl čas

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Na dlouhe cesty je fajn vlak...pokud tam jede. My jsme jeli vlakem postupne Tanger - Fes - Rabat - Cassablanca - Marakes a super. Esaouira pak z Marakese busem a to bylo utrpeni - strasny hic. Vlak tam nejede. Taxik nebude za levno, ale treba to pude...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kamarad se ted z Maroka vratil. Byli tam s rodinkou s dvema malyma(3 a 1 rok) klukama a pujcovali si auto. Jsou teda hodne aktivni, treky atd., takze to muze bejt specificky, ale kdyz se s nim potkam na kafe, poslu info. Ale co jsme si psali, tak si vubec nestezoval, jenom zaplatil jednu pokutu za rychlost. :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já jsem poměrně velký finofil, takže jednoznačně doporučuju Finsko. V Helsinkách si půjčit auto a udělat okruh dle libosti, dle času. V r. 2017 jsme jeli do Imatra, Kuusamo, Oulu, Tampere. Nejzajímavější jsou národní Parky a platí jednoduchá úměra, čím víc na sever, tím zajímavější. V parcích jsou chatky, které se dají rezervovat a nebo se dá využít volných přístřešků zdarma. V Kuusamu už běžně po silnici běhají sobi. Je třeba se připravit na hnusné točené pivo za 6?, takže to se řeší plechovkama. Večeře jsou velmi drahé, 20? - 30? je taková základní cena. Ale vždycky se dá najíst u vietnamců, nebo já si kupuji s oblibou chlazenou (nikoliv mraženou) pizzu za 1,5?. Světlé noci, klid, pěkná příroda, sem tam taky komáři, teploty okolo 25°C, občas i 30... pro mě ideál. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Říkám kamarádoj, pověz mi jedinou zemi v Evropě, kam by tě nenapadlo jet na dovolenou. Trefil na druhý pokus. Srbsko. Tak jsme jeli.  Tak příjemné pohostinné lidi jsem snad neviděl nikde, kde jsem zatím byl. Dál tuny super jídla, rakije, krásná příroda, do toho balkánská dechovka. Byl jsem z toho opravdu odvařenej. Syn, co byl s námi,  to samo. Jihozápad Srbska - národní parky Zlatar, Zlatibor a Tara a meandry řeky Uvac, kde ti nad hlavou krouží 10 bělohlavých supů, ty zážitky mě nabily baterky.

 

Pravidla pro komunikaci v Srbštině.

Rakiji chceš vždyky (od rána nalačno do večera), jídla mi dejte trošku (stejně se přežereš), první zjistit, jestli domácí fandí Crvene zvezde nebo Partizanu, u chlapa nad 50 let vždycky počkat, až začne mluvit sám  o náletech NATO a jestli byl někde s puškou a po krásných Srbkách vejrat jen přes sluneční brejle. A hlavně nikam nespěchat a užívat si to plnými doušky. Předtím odjezdem nakoukat Kusturicovy filmy povinné. S kamarádem jsme se rozhodli, že bychom za rok zajeli na skok na festival v městě Guča, ale byli jsme tochu nalitý, takže to musíme ještě zrevidovat. Poslední video.  Pro znalce ten most je ve Visegradu na Drině v Bosně. Tam jsme si jen odskočili.

 

post-1551-0-10773500-1562005876_thumb.jpeg

 

post-1551-0-13272000-1562005891_thumb.jpeg

 

post-1551-0-93198500-1562005901_thumb.jpeg

 

post-1551-0-57671400-1562005910_thumb.jpeg

 

post-1551-0-82344400-1562005919_thumb.jpeg

 

post-1551-0-23725700-1562005926_thumb.jpeg

 

post-1551-0-02237200-1562005936_thumb.jpeg

 

post-1551-0-93736200-1562005941_thumb.jpeg

 

Upraveno uživatelem Roman I.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zalezi kdy pojedes. Ja se zasadne vyhybam noci z patku na sobotu a cestou zpet ze soboty na nedeli a je to v klidu. A kdyz je maras, tak je na vsech branach... Cenu to imho ma, jen kdyz jezdis fakt casto a nebavi te tahat kartu, jinak ne.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Chci se optat, zda se vyplatí při cestě do Chorvatska (celkem dolů, na Pelješac) pořizovat ENC? Jedna věc je nějaká úspora, která asi bude při první cestě diskutabilní, jiná věc je rychlejší průjezd mýtnými branami.

Na Pelješac jezdím vždy přes vnitrozemí ( Karlovac- Plitvičky- Sinj- Split ), super silnice, průměrná rychlost se dá držet naprosto vpoho 100 km/h a hlavně, je to naprosto prázdný ( brány ENC jsou rychlejší, ale i tam je ve špičce taková fronta, že tě to cca 2 hodky zdrží ).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Na Pelješac jezdím vždy přes vnitrozemí ( Karlovac- Plitvičky- Sinj- Split ), super silnice, průměrná rychlost se dá držet naprosto vpoho 100 km/h a hlavně, je to naprosto prázdný ( brány ENC jsou rychlejší, ale i tam je ve špičce taková fronta, že tě to cca 2 hodky zdrží ).

Díky oběma, takže krabička je zjevně zbytečná. Jen ještě upřesnění "Sinj" mělo být "Slunj"? Nejde mi o to tě opravovat, ale aby nedošlo k mýlce. Jinak my bohužel jedem v pátek, jinak to nešlo. Sice ráno a nikoli na noc, ale i tak to asi nebude žádná výhra. Jo, a pokud jsem se v rychlosti díval,  je ta tvá trasa v Chorvatsku zčásti po dálnici, tedy se jim nevyhejbáš zcela? Slovinsko asi když člověk spěchá nemá cenu řešit.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky oběma, takže krabička je zjevně zbytečná. Jen ještě upřesnění "Sinj" mělo být "Slunj"? Nejde mi o to tě opravovat, ale aby nedošlo k mýlce. Jinak my bohužel jedem v pátek, jinak to nešlo. Sice ráno a nikoli na noc, ale i tak to asi nebude žádná výhra. Jo, a pokud jsem se v rychlosti díval,  je ta tvá trasa v Chorvatsku zčásti po dálnici, tedy se jim nevyhejbáš zcela? Slovinsko asi když člověk spěchá nemá cenu řešit.

V poho- jezdím -Čakovec- Varaždin- Zagreb - Karlovac po dálnici ( tam není moc dobrá okreska, krajina nic moc ) - Slunj- Plitvická jezera- Grabovac- Udbina- Knin- Vrlika ( tam se koupem )- Sinj - a pak podle nálady- buď Split a magistrála nebo Trilj - Cista provo- Ploče- Ston- Trpanj ( to, když se chci kochat přírodou- trochu horší cesta, plno zatáček ). Z Prahy mě to koštuje 14 hodin ale dost zastavuju, vozím psa. Slovinsko mám najetý trochu jinak, nebo jedu přes Madarsko bez dálnic ( což je ale hrozná nuda ).  

Mám to tedy zkreslený trochu tím, že jezdím až v září a zpět už jedu skoro sám celou cestu :-)) a že nerad jezdím po dálnici, zvlášt ta Chorvatská je pro mě extra nudná.

Upraveno uživatelem kuncák7
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jak říkám, v pátek jsem nejel už asi 15 let ;) Dopoledne by mohlo ještě být jakž takž, těžko hádat. Na krabičkové bráně bude fronta určitě menší, ale... Když dojíždíš k mýtnici a budou zácpy, tak stejně ztvrdneš v koloně se všema a až kousek před bránami si najdeš tu ENC. Neumím to asi úplně zhodnotit, nakolik to bude rychlejší. Já teda jezdím každý rok, takže bych to asi uživil, ale jsem línej si to obstarat :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jj díky. Tož jsem zvědav, naposledy jsem tam byl přes několika lety a to jsme jeli taky přes Maďarsko a pak přes Bosnu. Jinak od tý doby jsme byli spíš obytňákem, což implikuje trochu jiný preference výběru silnic. Každpádně se těším, snad se Žuljana za těch pár let moc nezměnila.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...