Přejít na obsah

Stavba domu (rady, tipy)


Doporučené příspěvky

Takže ten jeřáb nemusí stavět autojeřáb? Tak to je paráda. Dej fotky jak to vypadalo složený.

Nějaký zdvihací zařízení potřebuješ jen na umístění závaží, což jsem vyřešil Manitou. Ale dal by to i ten Liebherr nakladač. Modernější jeřáby téhle velikosti si ale už umí nandat závaží bez externí pomoci a nebo mají závaží dělené tak,že se dá jeřáb složit i bez demontáže. Foto v horizontální poloze bohužel nemam.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 5,3tis.
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Pánové,

určitě jste při stavbě domu řešili čím vytápět. Co vychází asi nejlépe? Plynový kotel, Elektrokotel, Tepelné čerpadlo, Rekuperace (nemusí se pořizovat klimatizace)?

Jedná se o malý dům s jedním patrem a podkrovím s podlahovou plochou cca. 110 m2. Děkuji mockrát za zkušenosti.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ja mam prizemni 200m2 a elektricky rohoze.

To vypadá zajímavě. Jak to vyjde cenově? Počáteční náklady + provoz? A čím se ohřívá voda?

Proč jsi v novostavbě nezvolil vodní podlahovku? Z dlouhobějšího hlediska mi to nedává moc smysl.

Ale aktuálně mě zajímají i ty náklady na elektrické rohože bo jdu rekonstruovat chalupu.

A čím máš tu vodu?

Upraveno uživatelem Muffik
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

vodu mam 200l bojler, rohoze staly 175, druhej rozvadec s projektem a rozvody k rohozim 40.

 

To už je docela dost, i když vzhledem velikosti podlahové plochy to není tak moc. Ale s takovou cenou se skoro dostanu i na tepelné čerpadlo včetně podlahového topení (počítám s dotací). I když dotace na TČ asi je jen pro výměnu a ne pro novostavbu, i když otázkou je, jak je to kontrolováno.

Upraveno uživatelem fide
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pánové,

určitě jste při stavbě domu řešili čím vytápět. Co vychází asi nejlépe? Plynový kotel, Elektrokotel, Tepelné čerpadlo, Rekuperace (nemusí se pořizovat klimatizace)?

Jedná se o malý dům s jedním patrem a podkrovím s podlahovou plochou cca. 110 m2. Děkuji mockrát za zkušenosti.

Jestli mas plyn, tak kondenzacni kotel, tam je navratnost nejrychlejsi.

 

Odesláno z mého SM-G973F pomocí Tapatalk

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Souhlas s tím, že ten kondenzační kotel má za určitých podmínek nejrychlejší návratnost. Ale chce to řešit jako celek a navrhnout systém tak, aby využil maximální účinnost kotle. Pokud nebude kvůli teplotnímu spadu docházet ke kondenzaci, účinnost takového řešení je nižší.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pánové,

určitě jste při stavbě domu řešili čím vytápět. Co vychází asi nejlépe? Plynový kotel, Elektrokotel, Tepelné čerpadlo, Rekuperace (nemusí se pořizovat klimatizace)?

Jedná se o malý dům s jedním patrem a podkrovím s podlahovou plochou cca. 110 m2. Děkuji mockrát za zkušenosti.

Málo informácií pre zmysluplnú odpoveď... dôležitá je tepelná strata objektu... Obyčajne platí vysoké obstarávacie náklady na zriadenie systému vykurovania - nízke prevádzkové a naopak...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pánové,

určitě jste při stavbě domu řešili čím vytápět. Co vychází asi nejlépe? Plynový kotel, Elektrokotel, Tepelné čerpadlo, Rekuperace (nemusí se pořizovat klimatizace)?

Jedná se o malý dům s jedním patrem a podkrovím s podlahovou plochou cca. 110 m2. Děkuji mockrát za zkušenosti.

 

V obecne rovine nejlepe asi vychazi plynovy kotel, kdybychom tedy vubec neuazovali dotace a NZU.. Za par kacek ohrev vody na umyvani i topeni a nakladove vyjde lepe proti elektrine. Nevyhoda ale je, ze plyn si jen tak do budoucna asi nevyrobis..  Zatimco elektrinu vyrabit kazdy v domaci FVE a pak uz bude sumak, jestli tim budes pohanet elektrokotel, el. podlahovku, pripadne TC atd.. Samozrejme cim mene energeticky narocne systemy, tim mensi spotreba, mensi naroky na FVE.  

Rekuperace s topenim nijak nesouvisi (temer).. Nekdo pouziva odpadni teplo v rekuperaci na dohrev vody, ale to uz se moc nevyplati, jen dalsi "kur_itko".. Rekuperace predevsim zlepsuje vnitrni klima domu, vetras stale s minimalnimi tepelnymi ztratami..

Jak tu ale uz padlo, celkove tepelne ztraty jsou zasadni.. U starych domu s velkymi ztratami se TC i bez dotaci muze rychle vratit.. Dneska se paradoxne cpe i do pasivnich/nulovych domu, ale je to jen z duvodu nastaveni dotacnich pravidel a splneni podminky na primarni/obnovitelne energie.  Samo o sobe TC je super napad, technologie, ale ceny se stale drzi vysoko, cemuz urcite vydatne pomahaji i prave dotace.. 

 

Jeste pridam dnesni ze stavby.. Cca pred 2 tydny jsem zacali, zakladova deska uz se pomalu rysuje..  :whistling:

IMG_2705.jpg?ver=0

Upraveno uživatelem Axel
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Neděle jak má být. Naše první společná. My dva, malá (s rukama za hlavou), pes a dvě kočky sedíme na terase....

Edit: cca příští týden sem budu moct napsat: vše na co jsem měl prachy je hotovo. Vlastně už chybí jen hromosvod a dodělat kousek dlažby na terase...

Edit 2: a vlastně teda ještě chybí cca 300k...ale to budu asi muset vyřešit nějakým inzerátem...

post-13450-0-67817400-1561901680_thumb.jpg

post-13450-0-56271900-1561901869_thumb.jpeg

Upraveno uživatelem mAra_
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Dlouho tu nikdo nic nenapsal... Za mě chybí opravdu už jen namalovat barák a hromosvod. Pak další kolo boje s úředníkem=kolaudace.

Ale jinak jsem šťastný jako blecha a po tří leté anabázi své rozhodnutí stavět hodnotím kladně. I když jsem si v průběhu vyřizování papírů a následné stavby nejednou rval zbytky vlasů... Už jich není pravda mnoho.

Teď už tu jen jezdím s kolečkama a rozsypávám zbylou hlínu. Pak plynule přejdu na dělání dřeva na zimu :-)

Jo, jsem spokojený.

A všem co jsem kdy psal, že se mají stavit na kafe - tak od teď to vlastně už jde.

 

Edit: jediné co mě trošku štve že nezbyly prachy na hodinky.... Budu s tím muset něco udělat.

post-13450-0-34461200-1562688744_thumb.jpeg

post-13450-0-87376800-1562688833_thumb.jpeg

Upraveno uživatelem mAra_
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...