Přejít na obsah

Doporučené příspěvky

před 14 minutami, petr_cha napsal:

Da se to pit ten Profesor ? Nedavno mi to nekdo prines a krci se to ve skrini.. abych nebyl taky potlacnej :-))

 Mám radši Republiku, ale nebyla v akci tak náhrada Professore, ale přijde mi že má rychlejší nástup ožrání😃.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 4 hodinami, Tom4 napsal:

Zcela vážně, rakety krátkého doletu mají přesnost cca 300 metrů.

Jako, že spadne do okruhu 300 metrů od vytyčeného cíle. A tomuto se už říká vysoce přesná raketa. Balistická.

 

Neplést s naváděnými raketami (například voják označí laserem cíl, a na tento terč se navede raketa vypuštěná z letadla X km daleko) tam se bavíme o přesnosti v řádu max. metrů.

V branné výchově v roce 1979 nám říkal učitel, bývalý vojak, že raketa s plochou drahou letu proletí ženské mezi nohama, když čurá. A víte jak ženské čuraji.. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To je teda asi otázka na @Tom4:

Jakou technologií se ty rakety s přesností 300m přivedou k cíli? "Zamíří" se při odpalu nebo se cestou nějakou technologií koriguje trasa nebo kombinace? Nikdy jsem se o to nezajímal, asi si o tom zkusím něco najít, ale když tu máme študovaného člověka v oboru... Vím něco o navigaci letadel, ale ta raketa je přecejen trochu jiná rychlost pohybu.

Upraveno uživatelem geometr
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tady jsou nejake informace o typech raket, jinak je toho plna wikipedie. Presnost nekterych typu je v jednotkach metru.

https://www.army.cz/scripts/detail.php?id=754

Upraveno uživatelem Prochy68
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Rozdělíme si je na balistické a řízené.

Balistická je (velmi, velmi zjednodušeně) jako když na někoho vystřelíš puškou - projektil / střela letí po balistické dráze. Tu umíme vypočítat jak pro projektil pušky tak pro raketu. Proto taková odchylka, resp. tzv. kruhová přesnost apod., ty pojmy se různí.

Třeba u raket dlouhého doletu je přesnost 500m úplně jedno, jelikož jsou projektovány na jadernou hlavici se smrtícím účinkem třeba 100km . . . 

Tedy balistická raketa se pohybuje po předem vypočítané balistické dráze a odchylku způsobuje několik faktorů, většinou vnějších, meteorologických, protože rychlost, váhu a další parametry rakety jako takové známe přesně, protože jsme ji vyrobili.

 

Řízené rakety, jiná liga. Samonaváděcí střely používají několik způsobů jak zaměřit a strefit cíl. Sledovat umí teplo, světlo, laser, zvuk, reagovat na výšku, resp. tlak atd., nicméně jsou povětšinou velmi krátkého doletu a obranné, najdeme tady protiletadlové systémy, protilodní, atd.. Odchylky se korigují za letu. Další možnost je řídit střelu na dálku, viz. třeba dnešní sebevražedné drony. Každopádně řízená střela sleduje pomocí X zadaný cíl. A nemusí to být nutně na krátkou vzdálenost. Nebo se dá řídit ručně, viz. japonský Kaiten 1 za války, vyrobili jich několik stovek . . . 

Řízená střela je tedy výrazně dražší, musí mít naváděcí technologie, řídící systém. Nebo, ve vší své absurditě, pilota.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Čím dále se domnívám,že ze současné krize jsou jen dvě možnosti a jedna horší než druhá. Buď mírová jednání s Rusem nebo jaderný konflikt

Upraveno uživatelem Conrad
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Co to jsou mírová jednání? Co jsem slyšel jakejkoli názor různejch analytiků a politologů, tak se celkem shodujou na tom, že "mírová jednání" si vyloží ten jejich debil jako slabost a že bohužel nebude slyšet na nic jinýho než sílu (což nemusí nutně znamenat přímej konflikt). A že když se bude "jednat" zase jako v případě Krymu, za deset let to tady může jít do hajzlu ještě víc.

 Mírová jednání jo, ale stylem "vraťte všechny ilegálně anektovaný území a vypadněte dom", na což nepřistoupí.

Upraveno uživatelem Micey
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já se obávám, že mírová jednání obecně nejsou nic jiného, než výhrůžky. Vyser se na to, nebo... A u toho je potřeba ukázat svou sílu, co nejvíc nafouknutou. Druhá strana musí dostat dostatečný strach, aby ustoupila. Pardon, podepsala mírovou dohodu. A to si nejsem jistej, jestli Západ dokáže. Skoro bych se nedivil, kdyby se USA, Francie, Británie, Německo dohodli a vrátili se do pozic z před roku 89´. Nakonec co z nás vlastně mají, jenom problémy.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 12 minutami, Conrad napsal:

Čím dále se domnívám,že ze současné krize jsou jen dvě možnosti a jedna horší než druhá. Buď mírová jednání s Rusem nebo jaderný konflikt

Je to zvláštní, píšeš jedná je horší než druhá. A není ta první možnost lepší? Ja chápu, že hodně lidí v rusku se nemá dobře, že hodně lidí v rusku žije 50let nazpět, že ten systém tam není ideální, ale cokoliv nàs dokáže vrátit zpět do doby před válkou, do doby kdy každý český důchodce ( nebo i sociálně slabší čech ) se nemusel bát jestli bude mít na elektřinu, plyn nebo chleba bude skvělé. Tak to prostě je, že né každý člověk na každém místě na světě se mà stejně dobře, toto vždy bylo , je a bude. Já osobně si myslím, že jsou jen dvě možnosti, diplomatická dohoda s kompromisy nebo III. světová a pokud někdo obě tyto dvě možnosti staví do jedné roviny tak tomu nerozumím. P.S. nejsem komouš, můj otec nebyl komouš a ani děda nebyl komouš😉

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 13 minutami, M3maniac napsal:

Je to zvláštní, píšeš jedná je horší než druhá. A není ta první možnost lepší? Ja chápu, že hodně lidí v rusku se nemá dobře, že hodně lidí v rusku žije 50let nazpět, že ten systém tam není ideální, ale cokoliv nàs dokáže vrátit zpět do doby před válkou, do doby kdy každý český důchodce ( nebo i sociálně slabší čech ) se nemusel bát jestli bude mít na elektřinu, plyn nebo chleba bude skvělé. Tak to prostě je, že né každý člověk na každém místě na světě se mà stejně dobře, toto vždy bylo , je a bude. Já osobně si myslím, že jsou jen dvě možnosti, diplomatická dohoda s kompromisy nebo III. světová a pokud někdo obě tyto dvě možnosti staví do jedné roviny tak tomu nerozumím. P.S. nejsem komouš, můj otec nebyl komouš a ani děda nebyl komouš😉

Omlouvám se, špatně jsem se vyjádřil ,tedy z té první nejsem nadšený, ale zdá se mi jedině možná , té druhé se obávám :cheers:

Upraveno uživatelem Conrad
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...