Přejít na obsah

Stavba domu (rady, tipy)


Doporučené příspěvky

To zdivo je 50 cm Heluz, takže proto to zapuštění, které se může zdát hluboko. Ta okna ale jsou víceméně ne středu. A ta pěna? A jak jinak se utěsňují vsazená okna? Teď už jsou špalety oblepené 2 cm polystyrenem (zatím bez fasády) a z vnitřní strany je omítka, takže je pěna utopená a nejde vidět. A ten tepelný most by mohl být kde? Překlady jsou přerušené taky polystyrenem v úrovni okna. Pochopitelně, nejsem odborník, ale v letošní (první) zimě se nestalo, že by byl někde problém.

 

Nejsem zadnej profik, spise pouceny laik, mam za sebou i nejaky ten kurz (pro projektanty) a podobne, at mi kazdy nemuze cokoliv navykladat.. I tak ale ve finale se proste musi investor na nekoho spolehnout, pac ty rady i od "profiku" jsou casto diametralne odlisne. Co se tyce okna, tak co dobre pamatuji, drive se usazovala okna do konstrukce, pak na okraj konstrukce a dnes se davaji na kompozitni kotvy s prerusenim tepelneho postu primo do izolace. Pena se nepouziva, pac se casem odlepuje a netesni, misto toho se doporucuje pouzivat specialni izolacni pasky (samolepici paska pro vzduchotěsný spoj)..  

Tady obrazek ze skript 

file-14.jpg?ver=0

 

Takovych detailu je vice, zrovna ale u tech oken se usazeni nijak do nakladu nepromitne a pritom clovek uspori energii a vyhne se do budoucna problemum s kondenzaci u ramu okna.. Na druhou stranu se najdou taci, co usazeni do izolace nedoporucuji. Zalezi na realizacni firme, co umi a jake ma zkusenosti. 

Uprimne pak obdivuji ty, co jdu do stavby svepomoci, take jsem to zvazoval, ale je toho tolik, na co se musi dat pozotz, ze bych prisel o nervy.. :D Ani firma neni jistota, jasny, ale bohuzel jsem za svuj zivot slozil maximalne nekolik modelu letadel a auticek  ^_^

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 5,3tis.
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Okno sa samozrejme nemusi osadzat takto. Je to ale najjednoduchsie riesenie, no pri 45cm mure to uz moze byt hodne neziaduce. Bud sa vyrobia alebo kupia tehly (dosad si znacku) s vybranym miestom ktore je zaizolovane, do ktoreho sa osadza okno. Samozrejme ze nie priamo na tehlu (a par cm peny), to proste nestaci.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Takže, k žaluziím, mám všude, Somfy motory a ovládání, 90 mm, Z profil s gumovou páskou. Vítr hlídá meteostanice, na jakou rychlost větru je nastavený trigger nevím. IMHO jdnoznačně lepší, než vnější rolety, s jednou nevýhodou, a to je bezpečnostní bariéra. Tu žaluzie neposkytují. U pasivního domu jsou žaluzie při takových létech, jako to letošní, de facto nutností. Ad zateplení, jsou dvě hlavní myšlenky, široké zdivo s integrovanou izolací, polystyren, nebo vata, nebo široký Ytong. Má to své výhody, velké, a nevýhody, velké. Stejné to je u druhé filosofie, co nejtenčí zdivo s čistě nosnou funkcí, nesnažící se trapně i izolovat a na tom izolační peřina, nesnažící se trapně něco nést. Tahle filosofie je mi bližší, rosný bod je nějakých 25 čísel od zdi v izolaci. Ale taky to má samozřejmě nevýhody. Hlavní je ta, že je šílená nouze o lidi, kteří to umí i s detaily udělat dobře. Partu na fasádu jsem měnil třikrát, jedné vůbec nezaplatil a málem to nestihl před zimou, lepidlo se natahovalo s prvním sněhem a já jsem málem začal chlastat. Pokud si to ale někdo má čas a schopností udělat sám, a tedy v super kvalitě, tak není o čem. Já neměl čas ani schopnosti. 180 m2 (100 v 1NP plus 80 v 2NP), tepelné čerpadlo země voda s plošným kolektorem (asi 200 m) pro topení i TUV, žádný krb ani kamna, žádný komín, velká okna, řízené větrání s rekuperací, dlouhá zima, vevnitř konstantně 21stupňů ložnice, 24 všude jinde a 25 v koupelnách, pracka a sušička denně (dvě děti), ČOV, vrt, a první rok provozu, ještě si to sedá. Za komplet elektřinu 7/17 -7/18 jsem teď platil 24k Kč. Zatím tedy podle projekčních výpočtů. Uvidíme dále. Detaily usazení oken se skrytým rámem (Slavona Progression, předsazená montáž) a kastlíků pro žaluzie, jak to máme my, přikládám pro inspiraci přímo z projekční dokumentace. Největší průser celé stavby byla právě fasáda, protože jsem se ulakomil, ušetřil kilo, které by si vzala dobrá firma navíc, a pak jsem toho velice litoval. Vybojovali jsme to, ale bylo to o nervy. e92605eea850435c8c662016aff70f6c.jpg44553022a821b23e914f934eb8067397.jpg63bf87ea7090016f978efdfd5fe850f1.jpg16086feb384406d8e974e6a2ec4c114b.jpg

Upraveno uživatelem Hasňa
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Filip.J: rozhodně to sem patří! Tím věncem myslí, že bude nad stropem jeden nebo dva šáry, aby nevznikal tepelný most po celém obvodu stropu, kde by na ytong navazoval beton.

 

Filip.J: pri bungalove so sedlovou strechou je mozne vynechat zlozite riesenie (prakticky nevyriesitelne bez chyb) zateplenia venca tak, ze sa dom zdvihne o jeden rad tehal a veniec je az nad zateplenim...

Ah, rozumím, díky! Tak to u mě bude taky věnec mimo dům, na půdě je nad podlahou ještě půl metru zídky a ten věnec má přijít na ní. Až ji teda dozdím, teď má tloušťku 15 (1 cihla) a pozednice se podél ní prohýbají mezi sloupky - je to tam celé takové děravé. Teď se tam snažím dostat statika, tak je zde ještě ta možnost, že po jeho návštěvě se sem přijdu zeptat na levnou demolici a nějaký ten ytong :-D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

K zaluziam mozno este tolko. Ak clovek planuje wireless ovladanie tak motory urcite Somfy IO Homecontroll a nie stary Somfy RTS (predpotopna technologia). IO je standard a nieje nutne kupovat predrazene Somfy ovladace (fakt sialene ceny). Za zlomok sa da kupit kompatibilna 16kanalova jednotka, programovatelna, napr. od Velux. Prakticky za cenu jedneho Somfy nastenneho 1kanaloveho ovladaca.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

K tématu žaluzie/rolety (oboje vnější). Moje pani žaluzie zavrhla po zkušenosti z domu který koupila na pronajímání. Na současném domě máme rolety,na koupeném nájemním jsou žaluzie. Z čistě jejího pohledu a tady ji musím dát za pravdu, jsou žaluzie oser na čištění. V loni kdy bylo všudy halda toho žlutýho lepkavýho hnusu z kytek,tak byla ze žaluzií hotová jak byly zaprasený a zaprášený. Rolety pustila dolu otřela a bylo. Žaluzie- každou lamelu zvlášť otřít. Oba jsme docela puntičkáři,pucoval jsem taky a točilo mi to teda neskutečně. Tak to je čistě čistící pohled na věc.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

K tématu žaluzie/rolety (oboje vnější). Moje pani žaluzie zavrhla po zkušenosti z domu který koupila na pronajímání. Na současném domě máme rolety,na koupeném nájemním jsou žaluzie. Z čistě jejího pohledu a tady ji musím dát za pravdu, jsou žaluzie oser na čištění. V loni kdy bylo všudy halda toho žlutýho lepkavýho hnusu z kytek,tak byla ze žaluzií hotová jak byly zaprasený a zaprášený. Rolety pustila dolu otřela a bylo. Žaluzie- každou lamelu zvlášť otřít. Oba jsme docela puntičkáři,pucoval jsem taky a točilo mi to teda neskutečně. Tak to je čistě čistící pohled na věc.

 

a když máš okno v patře, tak aby sis na to stavěl lešení. U rolety stačí žebřík

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No vidíš, to mi třeba vůbec nenapadlo, protože všechny oknama jsou přístupný z balkonů nebo terasy nebo ploché střechy garáže.

 

to my máme zase asi 5 oken ve 4 metrech a je to oser už s roletou a skleněnou zástěnou u oken až k podlaze. Ale ze žebříku to ještě jde.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Axel: hodit to sem můžeš, třeba se někdo nechá inspirovat. Podle toho co jsi psal, tak jsem pochopil, že stavíš dům v pasivním standardu, takže tam budeš mít i zateplení. Já bych chtěl vědět, jak usadit správně okno do lambdy 450 bez zateplení, abych mohl potom dělat chytráka.  :lol2:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

K tématu žaluzie/rolety (oboje vnější). Moje pani žaluzie zavrhla po zkušenosti z domu který koupila na pronajímání. Na současném domě máme rolety,na koupeném nájemním jsou žaluzie. Z čistě jejího pohledu a tady ji musím dát za pravdu, jsou žaluzie oser na čištění. V loni kdy bylo všudy halda toho žlutýho lepkavýho hnusu z kytek,tak byla ze žaluzií hotová jak byly zaprasený a zaprášený. Rolety pustila dolu otřela a bylo. Žaluzie- každou lamelu zvlášť otřít. Oba jsme docela puntičkáři,pucoval jsem taky a točilo mi to teda neskutečně. Tak to je čistě čistící pohled na věc.

Mám žaluzie otočný jen jedním směrem, zavřu lamely a ocaknu to hadici.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mám žaluzie otočný jen jedním směrem, zavřu lamely a ocaknu to hadici.

 

každá hospodyňka by ti řekla, že když to "ocákneš hadicí" tak to není čisté ale mokré :)

 

teda ta moje by to řekla určitě :D

Upraveno uživatelem pebe
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hasňa: ty obrázky s detaily uložení oken jsou super. Nemáš něco takového i na ytong 450? :clap:

Bohužel. To je z mé projektové dokumentace a já stavěl z VPC Ale principielně by ta skladba a logika měla být asi podobná.

 

Edit: Jo ty stavíš z hrubé zdi bez zateplení, tak to pak nic. Tam ty izotermy a logika bude všechna jinak.

Upraveno uživatelem Hasňa
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...