Přejít na obsah

Stavba domu (rady, tipy)


Doporučené příspěvky

Úplně mimo diskuzi, jen jsem narazil na vlákno a dávám k dobru radu a tip ohledně stavby domu, přesně dle názvu vlákna :)

 

Moje rada pro individuální vlastnoruční stavebníky (jaroon apod.): chlapi, když si děláte sami cokoli, co ve finále nebude vidět (rozvody vody, elektřiny, topení (zejména podlahového), slaboproudu, kanalizace, závlahy...), foťte a kreslete si to. Prostě si za pochodu tvořte reálnej prováděcí projekt se všemi stavebními detaily. Včetně záznamů o použitém materiálu (světlost trubek, radius kolen, průřez drátů, typ kabelů (cyky, cykylo...) atd atd. Jednou si za to s obdivem upřímně poděkujete. Nedělejte stejnou pitchovinu jako já, kterej si v mnoha případech řekl "tvl dělám si to sám, to nemůžu nikdy zapomenout, nejsem přece blbej!" No, uplynulo dvanáct let od kolaudace a já si pamatuju naprostý prd. Ale i kdybych si všechno pamatoval, odejde to se mnou do penálu a příští uživatel domu z řad mého potomstva bude v loji.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 5,3tis.
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Diky, no, tot otazka.

Mel jsem na mysli vnitrni, ale trochu jsi me rozhodil.

S venkovnimi mame zkusenosti z dlouhodobeho pobytu v zahranici, tam to byl navic "bezpecnostni" prvek.

Co mas zevnitr?

V nasem pripade se jedna o 3 loznice v podkrovi, prizemi neresim. Coz by asi ale vypadalo z venku blbe....

Zevnitř nemam nic. Jen zvenku žaluzie, naklápěcí lamely, ovládání motor. Rolety se dají uzamknout, žaluzie nedaj. Jestli ti na sklo peče slunko přímo, volil bych venkovní stineni, rozpálená tabule skla funguje jako radiátor. Vnitřní žaluzie a rolety jsou max proti cumilum.

post-13546-0-65003500-1534595653_thumb.jpg

Upraveno uživatelem financ
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Fotím poctivě každý den. Překresluji v pracovní verzi plánů a dělám poznámky na okraj. Už jsem pár domů postavil (ne pro sebe...) a vždy se vyplatilo mít všechno na papíře. I když já mám na toto sloní paměť a ještě i teď, po 8 letech se mi občas ozve bývalý majitel, zda bych nechtěl skočit na kafe a je mi v tu chvíli jasné, že potřebuje poradit, co jde a jak se dělalo :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zdravím všechny stavitele i raditele. Chystáme se taky stavět, zděná stavba,ale v německu, okres Freyung- Grafenau. Je problém tady sehnat zedníky i firmu. Neměl by jste někdo tip na 2-3 šikovný zedníky který by mi pomohli vyhnat hrubotu? Barák 13,5x 13,5 přízemí plus patro a garáž 20x8.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak to ti přeji fakt hodně štěstí. Já jsem byl svědkem, když kamarád dával dokopy partu zedníků do Německa a když jsem viděl, jaká kopyta se mu hlásí, tak jsem se tehdy rozhodl začít zdít sám vlastníma rukama...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To je právě ten průser. Ty co znam a jsou fakt šikovný a dovedou při práci používat i hlavu jsou zabukovaný už na celej příští rok no a ti co se ozvali, tak ty maj v hlavě jen rovnici Německo = kopice peněz ale nemají ani vlastní vodováhu a když mu ukážeš plány, tak se ptá která zeď je nosná. Na to fakt nemam nervy. Taky to budu muset postavit vlastníma rukama, ale zedníky bych uvítal. Tlačí nás čas.

Tak to ti přeji fakt hodně štěstí. Já jsem byl svědkem, když kamarád dával dokopy partu zedníků do Německa a když jsem viděl, jaká kopyta se mu hlásí, tak jsem se tehdy rozhodl začít zdít sám vlastníma rukama...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já se přiznám, že jsem tam nejraději sám. Momentálně podbíjím stavební otvory pod první věnec. Měl jsem tam souseda, kterému jsem normálně platil. Na nošení cihel byl dobrý. Ale teď...

Na každý otvor potřebuji 12 velkých a 4 malé vruty. Když se mě potřetí zeptal, kolik budu chtít vrutů na další okno, tak jsem myslel, že vyskočím z kůže. Nemám prostě nervy na lidi, co nejen neumí u toho přemýšlet, ale ani nemají snahu cokoliv udělat bez toho, abych si o to řekl. Opakovat pořád: "přines mi prna, připrav mi vruty, uřízni mi dvě 30cm prkýnka, ...", mě fakt nebaví...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jo, a pár postřehů ze života:

 

- pokud to jde, vyhněte se žlutým vrutům. Praskají, lámou se a část z nich zůstává ve dřevě. Pokud ho chcete používat opakovaně (jako že určitě ano), tak pak trpí motorová pila. Používejte bílé nebo černé, s těmi se mi to ještě nestalo.

- pokud možno, kupujte vruty s koncovkou na hvězdičku. Je to lepší, člověk nemusí na vrut tlačit a méně se opotřebují bity. Bity vždy mějte do zásoby, ať kvůli takové prkotině nemusíte běžet do krámu a přerušit práci.

- mějte vždy alespoň 2 náhradní řetězy na motorovou pilu a k tomu kvalitní kulatý pilník, aby jste si případně mohli řetěz nabrousit. Mám dřevo na šalování půjčené od dodavatele cihel - párkrát už použité se žlutými vruty. Co vám budu povídat, už jsem ztupil i ty tři řetězy v jeden den...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Další rada:

 

Vybírejte si nářadí!

 

post-33556-0-49420400-1534685441_thumb.jpg

 

Na obrázku jsou dve téměř stejné vodováhy. Ta horní kupovaná v DE, ta spodní pochází z Anglie a je kupovaná někde v hobby marketu. Ta horní má frezované plochy na spodní straně a přesnost je dokonalá. Ta spodní je jen ohýbáný plech a hodí se na jediné - dělání čar při řezání cihel.

A tak je to úplně se vším. Měl jsem půjčený laserový nivelák na založení základního pásu cihel. Když mi při měření ukázal na 17 metrech nejdelší strany domu rozdíl 11cm, tak jsem téměř vyskočil z kůže. Byl jsem si jistý, že největší rozdíl je "jen" 6,5cm. Tak jsem zajel do krámu, pořídil vodní vodováhu, neboli šlaufku a ta mi skutečně ukázala 6,5cm. Takže pozor na to, čím pracujete a měříte. Pokud to máte z půjčovny, máte jen jednu jistotu - pracoval s tím před vámi kdokoliv a nevíte, jak se k nářadí choval...

Upraveno uživatelem JaRooN
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...