Přejít na obsah

Můj život s PHEV a další racionální diskuse o EL autech


safi

Doporučené příspěvky

V 16. 8. 2023 v 7:43, safi napsal:

Na Číně už závislí jsme třeba hromadou léků nebo surovin pro ně. A to je možná ještě větší problém, než EL auta. 

Mně zaráží, jak se politicky vymezujeme proti číně, ale stát tu vypíše mld dotace na soláry, které jsou z 99% z číny. wtf. Tak tu pokřivenou dotační politiku aspoň dělejme pořádně a řekněme si, že dotace nebudeme posílat do číny.

Mně třeba čína není moc sympatická, takže dražší věci typu auto nebo FVE prostě ze zásady z číny nechci, a to i za cenu toho, že to pro mě bude finančně méně výhodné.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jinak k tématu: Do teď jsem byl zarytý petrolhead, který musel mít v garáži roadstery, supersedany, veterány, offroady .. a podléhal stereotypům jako že to nikam nedojede, je to blbost apod. Ale když jsem si řekl, že tomu dám šanci a koupil EV, tak jsem zjistil, že mě to vlastně nijak výrazně neomezuje.

Je to samozřejmě daný tím, že teď nejezdím single roadtripy po evropě a s malým prckem člověk musí dělat zastávky, ale delší tripy u mě jsou teď jen cca 80% nájezdu, zbytek jsou šmrdlačky 50-300km a tam je podle mě EV snad i lepší bez spalovák. Přitom pořizovací cena je už cca stejná a o nákladech na provoz se snad ani nemusíme bavit..

A k té ztrátě času při nabíjení: Ano, při cestě na jih "tankuju" déle než bych tankoval s benzíňákem. Ale zas každé ráno vyrážím z domova s dobitým autem, takže ušetřím plno 5min zastávek na čerpačkách. Tedy ve výsledku mi čas strávený "tankováním" vychází u EV i spalováků cca stejně.

Jediný výrazný rozdíl je v rychlosti cestování. Jezdil jsem vždy dost svižně, což s EV nejde, když chce člověk dojet někam dál. Paradoxně je pro rychlejší příjezd občas lepší zpomalit, což je pro hlavu fakt těžký.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Absolvoval jsem cestu Praha Hannover Praha v Enyaqu s pohonem dvou kol. Cestovní rychlost 110-120 na tachometru, vevnitř 22 stupňů a spotřeba cca 19-20kWh na 100km. Venku 15-22 stupňů. Hromada práce na dálnici a objížděk na Německé straně. Nabíjení jen jednou na cca 20 min při kapacitě pod 10 procent.

Super!

Upraveno uživatelem safi
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mě se ten manyaq hrozně líbí a teď jsem se krátce svezl s tím "bezkufrovým" RS (či jak se to zove) a je to fakt pecka. Trochu nelogické ty pádla, ale to jen drobnost, do ruky to padlo hned... Někde proběhlo, že do Enyaqka dávájí větší baterky s dojezdem 560 +- což je asi fajn....  Na druhou stranu prý se to moc neprodává, přišlo mi jich na Sautu v nabídce celkem dost 🤔 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pak taky nesmí foukat, mrznout atd…
Já hodně zvažoval Teslu a teď mám takové divočiny že by mě elektro docela dost omezovalo, tak jsem objednal benzín.
Zas manželce to u mě nemá smysl - má svoji Kiu za 550k ze které je nadšená, ale jak ty ceny lezou pomaličku dolu tak o tom bude přemýšlet pořád více lidí. I nové Volvo EX30 nevypadá blbě a v základu za 800 s daní

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...