Přejít na obsah

KULINÁRIUM Chronomagicum


Doporučené příspěvky

Místo lněného semínka jsem dal slunečnicové (viz. pokus první pár stran zpět).
Psyllia méně. Přidal jsem dvě lžíce majonézy, pár kapek olivového oleje a dvě lžíce kokosové mouky.

Množstevní poměry takle nějak:
— 3 vejce XL / 4 M
— 140g řeckého jogurtu
— 90g slunečnicového semínka (rozmixováno do hladka)
— 10g Psyllia
— 15g kokosové mouky
— 2 lžíce mayo
— 1 lžíce oliváče
— 1 sáček prdopeč
— jemná sůl do základu, plus hrubší na bochánek před pečením

Výsledek je násobně lepší, než origo recept.
Chleba je vláčný, měkký uvnitř s pevnou kůrkou.
Chuťově vynikající. Synátor zbaštil hned tři krajíce jen tak.

Ja si teda troufnu tvrdit, ze to je o ingrediencich tak ze 30%. Neskutecnej rozdil dela technika a (ne)trpelivost.
Chces-li vlacny chleba miti, prackama se drapej v riti. A nech to vodpocivat mezi chmatanim! :)
Jinak dik, zkusim.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Včera jsem konečně objevil ta správná předkrmová vejce. Přes kanál Food Wishes ke mně doputovaly vajíčkové obláčky. Základní princip je jednoduchý, vejce se rozdělí na žloutek a bílek, bílky se vyšlehají s trochou octa (citrónu) a špetkou soli, přičemž vzniklý sníh by neměl být takový ten úplně pevný, ale ještě trochu vláčný. Sníh se rozdělí na máslem potřený plech do formy obláčku/hnízda s důlkem na žloutek uprostřed a peče se v troubě na 190 asi 5 minut do mírně zlatava. Pak se plech vytáhne, do důlku se uplacíruje žloutek a nechá další cca 3 min v troubě zatáhnout. Podávat lze samotné na toustu s máslem.

Já jsem si s tím trochu vyhrál, na toust šlo napřed gervais s dijonskou hořčicí, na to lžíce na proužky nakrájeného ledového salátu naloženého na chvilku v lehké zálivce z bílého vinného octa (který šel i do bílků - cca kávová lžička na 4 vejce) a oliváče, následováno uzeným lososem a navrch přistály obláčky. Dozdobeno pažitkovou kládou a hráškovými klíčky a zakápnuto balsamikovou omajdou. Vizuální efekt super, chuťově výborné. Příště udělám obláčky kompaktnější a důlky trochu menší, napoprvé jsem se bál, aby se mi nezatáhly, tak jsem tam udělal pořádné krátery a tím se mi i obláček poněkud rozlezl.

Jedna podstatná výhoda této úpravy vajíček spočívá ve spojení tekutého žloutku jako je například u pošírovaných vajec, poměrně efektního vzezření a možnosti přípravy několika kusů najednou. Čas se investuje dopředu do oddělování vajíček a šlehání bílků, ale pak, když je potřeba podávat 4, 6, 8 porcí předkrmů, tak to jde udělat a servírovat na rozdíl od těch pošírovaných vajec naráz.

20200505_221004.thumb.jpg.375a29727d85b9ffdcd14247bdd29f1b.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...