Přejít na obsah

Káva


Doporučené příspěvky

Niečo na tom bude, keďže ľudská chamtivosť nepozná hraníc. :) Určite sú aj seriózni dodávatelia pravej cibetkovej, ale keby zberači dôkladne vyberali len najkrajšie a najzrelšie čerešne, výsledok bude podobný. Ak sa dáva v klietkach vyhladoveným cibetkám ľuďmi oberaná káva, tak sa stratil pôvodný účel. Tiež si nemyslím, že kávové zrno bude ovplyvnené tráviacim ústrojenstvom aj cez odolnú šupku.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Řada profíků tomu říká "coffe from A-h for A-h" já jednou ochutnal od kamaráda, kterej si dovezl balíček z dovolený z Bali. Nebylo to nijak zlý, zejména když uvážím, jak tmavě to bylo upražený, ale běžně kupuju zajímavější kafe za zlomek ceny cibetkový, takže opakovat asi nebudu a kupovat už vůbec ne.

Upraveno uživatelem Kytkosaurus
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No, někde jsem četl delší článek s někým, kdo to má pražírnu a když došlo na cibetkovou kávu, tak říkal (nějak celkem vtipně) něco jako "z prd*le to leze a jako z prd*ele to chutná"... Měl to někdo?

tak přirovnání vcelku vtipně,ale myslím si že chuť asi špatná nebude.....bohužel jsem taky ještě neochutnal

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

 

Něco o tom vím a v tom článku byl díl pravdy a velká kopa nesmyslů.

 

- Je pravda, že volně žijící cibetky opravdu vybírají jen ty nejkvalitnější plody a proto lze tvrdit, že i kvalita zrn tomu bude odpovídat. V reálu ale není přímá úměra mezi kvalitou plodu a kvalitou zrna.

 

- Samotné trávení neovlivní chuťovou skladbu zrna, ta je dána jinými faktory, které předcházejí konzumaci a trávení (teplota, vlhkost, nadmořská výška, odrůda, čas sklizně, atd.)

 

- Samotnou kvalitu kávového zrna mimo jiné ovlivní (a v případě cibetkové kávy je to ten rozhodující faktor) způsob čištění a odstranění několika vnějších obalů (velmi zjednodušeně: existují dva způsoby - suchý a mokry. Při suchém dochází k destrukci zrna, při mokrém dochází k nedokonalému očištění zrna). Cibetka svým trávením odstraní vše, co má být odstraněno a ponechá vše, co dělá chuť kávy.

 

- Je pravda, že ne vždy jsou cibetky např. v Indonésii chovány v korektních podmínkách a sám se podílím na tom, aby tyto systémy byly narušeny. Je to běh na dlouhou trať a věřím, že brzy budeme zavádět na trh cibetkovou kávu z korektních chovů, kde bude zajištěna jak kvalitní životní úroveň cibetek, tak zpracování zrn.

 

- Cibetková káva je chuťově opravdu někde jinde, než tradiční káva (tradiční kávu mám moc rád a velmi si vybírám), ale musí se umět vypražit (sám jsem zjistil, že standardní pražení není úplně ideální cesta... stálo mě to jednu celou várku :-( )  

Upraveno uživatelem Ohm-Aztec
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Řada profíků tomu říká "coffe from A-h for A-h" já jednou ochutnal od kamaráda, kterej si dovezl balíček z dovolený z Bali. Nebylo to nijak zlý, zejména když uvážím, jak tmavě to bylo upražený, ale běžně kupuju zajímavější kafe za zlomek ceny cibetkový, takže opakovat asi nebudu a kupovat už vůbec ne.

Jo, jo, to je ta hláška....:)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsíci...
  • po měsíci...

Nekdy na jare jsme s kolegy propadli kouzlu a chuti kavy. Po experimentech s filtrem jsme se ustalili na moka konvicce (doma) a frenchpressu (v kanclu)

Zacali jsme na tchibo exclusive a pres ruzne illy, lavazza, tchibo privat, mlete, i zrno, jsme tomu konecne uspesne a naprosto propadli :)

Kolega zjistil, ze jeho znamy provozuje prazirnu a takhle to u nas vypadalo minuly tyden :)

IMAG0074.jpg

 

Musim rict, ze kava je vyborna a pri priprave krasne voni a tou uzasnou linouci se vuni postupne infikujeme svou chorobou i dalsi kolegy...

 

ps. prazirna se jmenuje botacoffe a ted zaradil do nabidky i nejakou kenu, ale to az se prokousem tou etiopii.

Tak jsem od nich dnes objednal Kenya AA, už se na ní klepu :-) pak dám věděti, jak chutnala'

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 3 týdnech...

dnes jsem zkusil studenou kávu a musím říct že v tom vedru to přišlo k chuti jako máloco. Dokonce mám pocit že jsem pak ten hic nějak líp snášel. Normálně jsem včera dal do frenchpresu kafe do studené vody a do rána to nechal v ledničce. Dnes při kafepauze jsem jen zamáčk píst aby se to vycedilo a přelil do sklenice osvěžující dobrotu. Na zítra jsem si samozřejmě nachystal další.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

nevím jestli se vejdeš úplně do 500,-/kg, ale zase mi to kafe chutná mnohem více, prozkoumej nabídku La Boheme Cafe

a ještě jsem slyšel chválu na Frolíkovu kávu, ale vlastní zkušenost nemám

Upraveno uživatelem pebe
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

my bereme od boty

 

btw. pokud mas spotrebu pulkila na mesic, neber si kilove baleni, to ti vydrzi dva mesice a uz po ctrnacti dnech kava nema takove aroma, jako kdyz byla cerstva. my mame v kanclu podobnou spotrebu, bereme kafe po 250gr baleni, ktere vydrzi tech ctrnact dni, uz tak je poznat rozdil mezi cerstvou a ctrnact dni starou kavou... mesic "stara" kava (v porovnani s balenim ze supermarketu je to porad vicenez cerstve) uz skoro nevoni, zejmena pokud si otevres pytlik kafe, ktere bylo prazeno vcera :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...