Přejít na obsah

Koronavirus a vše okolo...


Doporučené příspěvky

Toto mě zaujalo a požádal bych o vyjádření zkušenějších:

"Rychlotesty, které firma Lomina prodává, fungují na principu detekce protilátek. Vir tak v těle na rozdíl od laboratorních testů, které zkoumají přímo přítomnost viru v těle, nedokáží odhalit ihned potom, co se člověk nakazí, ale až po několika dnech, když imunitní systém začne vytvářet protilátky. Respektive poté, kdy se objeví klinické příznaky jako je teplota a stav podobný chřipce.

Lidem, kteří mají horečku, ovšem dokáží s poměrně velkou spolehlivostí říct, zda trpí nemocí Covid-19. Dle dokumentace, kterou Aktuálně.cz získalo, je na základě provedených hodnocení 95 procentní spolehlivost testu, pří měření mez 2 až 15 dnem od propuknutí prvních příznaků. Těmi je většinou právě zvýšená teplota. Stačí 2 kapky krve smíchat se speciálním reagentem antigenem a nakapat na testovací pásek.

Testují se přitom dva typy protilátek. Protilátky IgM začínají v těle vznikat v momentě, kdy se setká s novou neznámou infekcí. IgG je někdy označována jako imunologická paměť choroby. Její přítomnost v těle svědčí o tom, že člověk někdy v minulosti virovou infekci přestál."

Kdysi jsem prodělal infekční mononukleózu a tehdy mi sledovali tyto ukazatele, bylo mi řečeno, že v těle už navždy zůstanou IgG, znamená to, že tedy tento test by u mě ukazoval, že jsem Covid-19 prodělal, ale přitom by se jednalo o falešnou informaci?

P.S. Ne, nekoupil jsem si to :D .

Mas pravdu v tom, ze IgM se zacnou tvorit ihned po kontaktu s virem, v pripade ze se uchyti - problem je ale v tom, ze aby tento test umel ukazat pozitivitu, musi byt ty IgM v urcitem mnozstvi - a to je velmi individualni - cili muzes byt nakazen, muzes si test udelat treba 5. den, ale muze vyjit jako negativni, protoze hladina IgM nebude dostatecna na detekci testem. T yse bude povazovat za nenakazeneho, ackoliv nakazeny byt muzes - to je probhlem techto testu. Zjednodusene se da rict, ze IgG jsou pametove protilatky, ktere zustavaji v tele na porad -a jspu zpetne detekovatelne. Tx protilatky jsou ale specificke pro kazdou chorobu - pokud jsi tedy kdysi prodelal mononukleozu, budes mit IgG specificke pro nektery z viru pusobici IM, nikoliv IgG napriklad na coronavirus. Kdyby ti vysly pozitivni protilatky na IgG (a IgM negativni) u testu na koronavirus, je pravdepodobne ze jsi ho prodelal a nejsi aktualne nemocen. Neznamena to vsak, ze se nemuzes nakazit znova. Obecne plati, ze domaci serologicke testy (ale obecne vsechny serologie) je poterba brat vicemene jako orientacni, nebot v detekci protilatek hraje roli velke mnostvi promennych a jejich hladina se muze skutecne menit (plati to treba na tebou zminenou  mononukleozu).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vždyť ty roušky výborně splnily svůj účel! Lidi se doma nenudí, novináři mají o čem psát a nonstop máme všichni na očích vládní opatření proti nákaze. Winwinwin.

 

Jako jo.

 

Ono se s těma rouškama pořád polemizuje, ale já si myslím, že tam, kde se lidi potkávaj tváří v tvář měly být zavedeny jako první, zrovna jako nějaký odstup. Je to to nejjednodušší opatření hlavně teda kvůli těm, kteří případně ten virus už chytli, aby ho pokud možno neprskali okolo nebo aby to prskání bylo alespoň částečně dostupnými prostředky omezeno. Ale nejsem odborník. Nebo?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pro ty co by propadali depresi že u nás v dostatečném množství nic pro doktory produkovat nelze (a nebo že se jen zabíjí čas akademickýma omrdama typu 3d tisk), tak třeba tady už bych viděl světýlko na konci tunelu, jednoduchost sama. Uvidíme jestli autoři pustí ven i řezný plán... 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mas pravdu v tom, ze IgM se zacnou tvorit ihned po kontaktu s virem, v pripade ze se uchyti - problem je ale v tom, ze aby tento test umel ukazat pozitivitu, musi byt ty IgM v urcitem mnozstvi - a to je velmi individualni - cili muzes byt nakazen, muzes si test udelat treba 5. den, ale muze vyjit jako negativni, protoze hladina IgM nebude dostatecna na detekci testem. T yse bude povazovat za nenakazeneho, ackoliv nakazeny byt muzes - to je probhlem techto testu. Zjednodusene se da rict, ze IgG jsou pametove protilatky, ktere zustavaji v tele na porad -a jspu zpetne detekovatelne. Tx protilatky jsou ale specificke pro kazdou chorobu - pokud jsi tedy kdysi prodelal mononukleozu, budes mit IgG specificke pro nektery z viru pusobici IM, nikoliv IgG napriklad na coronavirus. Kdyby ti vysly pozitivni protilatky na IgG (a IgM negativni) u testu na koronavirus, je pravdepodobne ze jsi ho prodelal a nejsi aktualne nemocen. Neznamena to vsak, ze se nemuzes nakazit znova. Obecne plati, ze domaci serologicke testy (ale obecne vsechny serologie) je poterba brat vicemene jako orientacni, nebot v detekci protilatek hraje roli velke mnostvi promennych a jejich hladina se muze skutecne menit (plati to treba na tebou zminenou  mononukleozu).

Děkuji za vysvětlení, takže v tom případě, ten co prodělal např. SARS, tak mu to může ukazovat, že prodělal Covid-19? 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vždyť ty roušky výborně splnily svůj účel! Lidi se doma nenudí, novináři mají o čem psát a nonstop máme všichni na očích vládní opatření proti nákaze. Winwinwin.

 

Dokonce novináři ve Washingtonu, D.C. :)

 

https://www.washingtonpost.com/outlook/2020/03/28/masks-all-coronavirus/

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Proc odklad splatek vsem a plosne?

Argumentace o snížení administrativy je lichá, banky odklad splátek už nějakou dobu dělají a jsou procesně schopny to zvládat úplně v klidu.

Stačila jen dohoda s ČNB a registry, že tento odklad neznamená zápis protože nejde o delikvenci.

Cokoliv nad to je politika.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

 

Děkuji za vysvětlení, takže v tom případě, ten co prodělal např. SARS, tak mu to může ukazovat, že prodělal Covid-19?

Touto odpovedi si nejsem zcela jist, myslim ale ze ne. SARS je nazev onemocneni zpusobeneho coronaviry, ktery je ale mnoho specifickych druhu - tusim ze cca 7. Testy na coronaviry protilatky maji nizsi senzitivitu 70% (coz znamena ze nemoc nemusi vzdy zachytit - hlavne v pocatecnim stadiu kdy je protilatek mene), ale pomerne vysokou specifitu kolem 98% (to znamena ze pokud je vysledek pozitivni jde o jeden ten konkretni typ viru - na ostatni by mel test byt negativni). Takze pokud bys prodelal nektere z drivejsich infekci coronoviry (SARS, MERS) (nikoliv tim soucssnym kmenem), mel bys mit soucasny serologicky test negativni vcetne IgG.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Update

Druha noc za nami. Zase snezilo. Zima bude asi az do cervna. Nafutroval jsem kamna i sebe, takze jsem se vzbudil az v 6:30. Dostal jsem infarkt z hruzy, ze jsme zmrzli. Tri ruzove uhliky tam ale furt byly, tak jsem na ne hodil poleno a sel zpet do pelechu. Chlapci, bylo teplo! Slava! Vyhrali jsme! Malej si dokonce prelezl z teplejsiho spacaku do studenejsiho :D Zacinam videt svetlo na konci tunelu. Jestli dneska prijede ten vodar, budu moct okoupat

Útulné to tam máte, paráda :-) U nás taky sněhu přes noc tři prdele...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pro ty co by propadali depresi že u nás v dostatečném množství nic pro doktory produkovat nelze (a nebo že se jen zabíjí čas akademickýma omrdama typu 3d tisk), tak třeba tady už bych viděl světýlko na konci tunelu, jednoduchost sama. Uvidíme jestli autoři pustí ven i řezný plán... 

3D tisk zní jako omamné slůvko:) technologie už z 80 let určená především na prototypování nemůže v tuto chvíli sloužit jako nástroj hromadné výroby. I když je řezání laserem o mnoho produktivnější(aplikace štít) než 3D tisk plastu, tak klasickou metodu vstřikování plastu do formy tyto technologie nikdy nenahradí. Například ČVUT už jedná s firmou, která vyrábí formy a celý proces se pojede na vstřikolisu. 3D tisk jim ale umožnil urychlit vývoj a odladění konstrukce. Za pár let si budou schopni tu formu pro ten vstřikolis tisknout sami z kovu. 3D tisk kovu, bude vlastně taková malá revoluce ve výrobě součástí o malém počtu kusů, kde je požadavek na velice sofistikovaný tvar. Tiskne se tím dobře kousek chybějící lebky po nehodě stejně jako (když jsme na hodinkovém foru) pouzdro hodinek:)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To bude bolet... Jinak já upgradoval a dnes už pro balík do zásilkovny k roušce i cyklistické brýle s čirým sklem, cítím se jak nějaký ufoun :-) Už se nám to tady taky pěkně rozjelo, navíc každý víkend hafo lufťáků z velkoměst, takže se osobně cítím čím víc ohroženej, to je prostě v prdeli...a to mě čas od času zavolá i nějaká dementní rodina, že když je ubytuji, zaplatí víc, člověk jenom žasne. Na druhou stranu tedy chápu, že být zavřený někde v Praze ve 3+1 s dětmi je trochu sebevražedná kombinace, ale zdraví na prvním místě, přes to vlak nejede...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Proc odklad splatek vsem a plosne?

Zastupci bank dle meho nazoru prichazi s dobrym resenim - proste odklad jen tem, kteri to potrebuji z aktualniho duvodu.

Kdo dal muze splacet, at splaci! Vzdyt vladni navrh je zase jen plosny odklad problemu. At se alespon nejaky prachy toci, ne?

https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/odklad-splatek-hypoteky-pujcky-koronavirus.A200330_092228_ekonomika_fih

 

Dostal jsem z kacelare AS zpravu priblizne v tomhle zneni- Vsem plosne.A pokud mam prostredky a chci dostat svym zavazkum,mam se domluvit s bankou a pak muzu splacet....Tak pujdu asi hypotecku pozadat,ze chci platit dal dle dohody a kdyz banka rekne ne,tak se dost pobavim. Upraveno uživatelem svijanskymaz
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dostal jsem z kacelare AS zpravu priblizne v tomhle zneni- Vsem plosne.A pokud mam prostredky a chci dostat svym zavazkum,mam se domluvit s bankou a pak muzu splacet....Tak pujdu asi hypotecku pozadat,ze chci platit dal dle dohody a kdyz banka rekne ne,tak se dost pobavim.

 

 

Zitra s tim snad jde pani ministryne na vladu, tak uvidime. Je to ale cypovina, myslim.

A pokud to schvali, budeme to muset davat do strozoku a zkusit pak nejakou jednorazovou splatku, nebo nevim.

Musim se podivat, jak to vlastne mam.

Ale na datum posledni splatky se uz leta tesim tak, ze si nedokazu predstavit posun byt jen o mesic :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nickolas, máme podobnou chatu a napůl chalupu a řešení je tam v zimě nejezdit. Jo a "zima" v tomto smyslu končí někdy v květnu :-)

 

Jinak co vydrží hořet skoro přes noc je uhlí. Před spaním kamna pěkně nafutrovat. Akorát jestli ty kamna berou i uhlí... Dneska už řada lidí z "peter" upgradovalo na eko bio kamna jen na dřevo. Pak dát tvrdé dřevo (buk, dub), vydrží dýl.

A taky bacha ať se neotrávíte. Na cizí chatě, kde neznám stav komína, bych se uhlí trochu bál.

jo kamna "petry" na uhlí, to byla věc. Kdysi jsme je ve starým baráku používali, byl to typ se vzduchovou klapkou i v horních dvířkách, což mělo tu výhodu že šly použít ve stáložárném režimu bez přikládání. Kamna se nasypaly plný uhlí a na tom uhlí nahoře se rozdělal oheň. Pak se laděním horního a dolního vzduchu vyladilo hoření, ono si to postupně odhořívalo a vydrželo to hořet bez obsluhy celou noc. Ráno tam bylo půl lopatky popela. Pak jsem ty zkušenosti využil na vojně. Byla děsná zima, bydleli jsme v papundeklovým baráku kde fičelo škvírama, naštěstí nikdo neprudil se zhášením kamen. Ty kamna sice neměly tu horní klapku na vzduch ale měly prasklou plotýnku, takže se vzduch dal ladit tou mezerou. Naládoval jsem reaktor, zážeh, za chvíli kamna hučely, pak burácely, kamna rudý, roura žlutá, pak někdo přišel z venku, prý čím to topíme, že z komína jde plamen jak z MIGu, no tak jsme to trošku přivřeli :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Byla tady debata o testech tohle je aktuální

Varování ČLK - Limitace použití tzv. rychlotestu
 

Limitace použití tzv. rychlotestu

Princip tzv. rychlotestu spočívá v průkazu přítomnosti protilátek třídy IgM a IgG proti viru SARS-CoV-2 (vyvolavatel onemocnění COVID-19); nejde tedy o průkaz přítomnosti viru (přítomnost viru se stanovuje v materiálu z nazofaryngeálního stěru pomocí polymerázové řetězové reakce v reálném čase ? RT-PCR). 

Sérologický test je obvykle do 7. dne onemocnění COVID-19 negativní (je o tzv. sérologické okno), a proto je vhodné test provádět po delší době od počátku klinických příznaků infekce - optimálně 10. až 14. den. V případě testování osob bezpříznakových nebo pacientů s minimálními klinickými příznaky může být výsledek testu negativní i po 14 dnech od stanovení diagnózy COVID-19. Negativní test tedy u osob bez příznaků nebo s mírným průběhem COVID-19 infekci nevylučuje (test může být falešně negativní, nemá spolehlivou senzitivitu).

Pozitivní výsledek rychlotestu je třeba ověřit vyšetřením na přítomnost viru pomocí RT-PCR. V případě pozitivity RT-PCR je pacient infekční. Negativita RT-PCR testu a pozitivita protilátkového rychlotestu může svědčit pro prodělanou infekci, nicméně existuje riziko falešné pozitivity (test není 100% specifický)

prof. MUDr. Michal Holub, Ph.D.

profesor infekčního lékařství Univerzity Karlovy

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...