Přejít na obsah

kam investovať???


Doporučené příspěvky

před 17 minutami, honza71 napsal:

Tohle vlakno uz je take vic o "gamlerstvi" jako to bitcoinove :)

Starost s investici v radu jednotek milionu je asi ta nejhorsi. Uz to nejsou drobne, u kterych to jeden proste riskne. Je to sice spousta penez, ale ne dost na to, aby byl clovek dlouhodobe "za vodou". Tohle chce doporuceni od nekoho, komu veris, kdo ma s tim, co bude doporucovat osobni dolozitelnou zkusenost atd. Accolade ma nadstandardni vysledky, do znacne miry tvorene pravidelnym precenovanim hodnoty nemovitosti, a tak je otazka, kolik let to takhle jeste muze fungovat. Za me je spis cas u nich vybrat zisky, ne tam nyni zacit davat. Vltavu neznam, ale tech prognoz na pad akcii v pristim roce je uz tolik, ze bych do akcioveho fondu rozhodne nedaval "vsechno". 

A pak je jeste otazka, na jak dlouho ty penize muzes nechat "pracovat" ? Predpokladas, ze je budes vybirat za x let najednou vcetne zhodnoceni, nebo preferujes pravidelne vyplaceni vynosu po dobu investice ? 

Je to tak. Pro někoho jsou i ty jednotky milionu "drobné", ale pro modelovej příklad je to přesně taková ta pitomá hodnota - je to spousta peněz, moc na to nasypat to jednorázově někam sám, málo na nemovitost bez páky (nebo když nemovitost proste už nechceš zase řešit, aktuálně řeším druhej apartmán na horách a už asi naposledy). Nejvíc se mi asi libí ta myšlenka nějakých start upovych fondu, osobně třeba dost věřím novým příležitostem v nových potravinách - náhražky masa, cvrčci atd. Možná recyklace a likvidace baterií... 

Otázka na jak dlouho je asi vůbec nejhorší:-D Já vůbec nevím. Netuším jak se mi budou vyvíjet příjmy, kdy třeba padnu na hubu, jestli budu chtít dětem zajistit bydlení nebo ať se taky postarají... Čím víc o tom budu přemýšlet, tak si asi pronajmu nějaký hezký auto, koupím další hodinky, nový kolo a seru na to:-D

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 29 minutami, xcmaniax napsal:

... Čím víc o tom budu přemýšlet, tak si asi pronajmu nějaký hezký auto, koupím další hodinky, nový kolo a seru na to:-D

 

Nejlepsi reseni 😀

Jeste je tu jako moznost neinstitucionalni spoluinvestovani. Skupina lidi nasype volnej cash do projektu, o kterej se aktivne stara nekdo z nich nebo najatej profik. Je to efektivnejsi, nez se "drbat" s malym projektem, ktery ve finale sezere stejnej cas a energii, jako projekt vetsi.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 8 hodinami, xcmaniax napsal:

Netuším jak se mi budou vyvíjet příjmy, kdy třeba padnu na hubu, jestli budu chtít dětem zajistit bydlení nebo ať se taky postarají...

 

A presne toto je najväčšie “nešťastie” dnešnej doby…”zaistiť bývanie svojim deťom”. Žiadna iná generácia to neriešila tak ako ta naša a svetu div sa, sme tu. Mame kde bývať, mame čo jest, mame pekne hodinky na rukách, väčšina z nás mame nejakú rezervu na účtoch, pripadne v nejakých tých investíciách. Tak k…. prečo stále podceňujeme vlastne deti? Osobne som si povedal že im dam lásku, pocit istoty, domova,  vzdelanie a ak sa bude dať tak niečo na štart do samostatného života. Ale prečo im mám zabezpečovať “bývanie”? A budú vlastne o to “bývanie” na ktoré musím v súčastnosti drieť v budúcnosti stat? 

Ako si napísal, ja “seriem” na to už posledných pár rokov…hodinky ktoré som chcel mám nakúpené a niektoré objednané, bicykle mám parádne a stále má to baví, darčeky na Vianoce nachystane a snáď všetci budú šťastní…proste, žijeme len raz ;) 

Upraveno uživatelem matt81
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 8. 12. 2021 v 14:52, Hector napsal:

Ahoj, pomohli jste mi tady s různými věcmi a chci se zeptat protože jsem uplny lajk.

Rád bych začal investovat do akcií, vybral jsem si 

https://cs.wikipedia.org/wiki/S%26P_500

posílal bych tam třeba 1000 měsíčně. Omlouvám se za hloupý dotaz ale jak na to? Stáhnout si nějakou apku, najít si tam tento index a nastavit trvalý příkaz? nebo to mám nějak hlídat a dělat to jinak?

Díky moc za rady

Já navážu na dotaz Hectora. Kde nakupujete ETF? Když si vezmu, že bych chtěl koupit každý měsíc a to po desítky let, tak si říkám, u koho tak činit, aby to bylo bezpečné a aby mě to nesežralo na poplatcích? V prvních letech je to asi fuk, ale po dlouhých letech už ta vložená částka může být v milionech a to už začínám váhat, jestli chci mít takové peníze jen v appce v mobilu, nebo platit 1 % poplatek u Portu apod.

Z hlediska bezpečnosti je mi sympatické FIO, ale fixní poplatek za jeden nákup to zabíjí. Leda bych nakoupil za vysší částku třeba jen 2x za rok. 
 
Naopak třeba Degiro vychází dobře poplatkově, ale co bezpečnost? 
 

Patria, fondee, portu s fixním poplatkem z investované částky. Nevím. 

S tím se pojí i dotaz, zda je možné portfolio převádět mezi jednotlivými brokery? Nebo musím vše vybrat a nakoupit znova (už za aktuální ceny) u někoho jiného?
 

Jak to teda děláte vy?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@petr10 Já začal přes Portu, se závazkem k nevýběru prostředků po dobu 15 let se poplatek snižuje na 0,6 %, což je pro mě snesitelné. Záleží ale jak dlouhý máš investiční horizont.

Upraveno uživatelem exell
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 14. 12. 2021 v 10:00, petr10 napsal:

Já navážu na dotaz Hectora. Kde nakupujete ETF? Když si vezmu, že bych chtěl koupit každý měsíc a to po desítky let, tak si říkám, u koho tak činit, aby to bylo bezpečné a aby mě to nesežralo na poplatcích? V prvních letech je to asi fuk, ale po dlouhých letech už ta vložená částka může být v milionech a to už začínám váhat, jestli chci mít takové peníze jen v appce v mobilu, nebo platit 1 % poplatek u Portu apod.

Z hlediska bezpečnosti je mi sympatické FIO, ale fixní poplatek za jeden nákup to zabíjí. Leda bych nakoupil za vysší částku třeba jen 2x za rok. 
 
Naopak třeba Degiro vychází dobře poplatkově, ale co bezpečnost? 
 

Patria, fondee, portu s fixním poplatkem z investované částky. Nevím. 

S tím se pojí i dotaz, zda je možné portfolio převádět mezi jednotlivými brokery? Nebo musím vše vybrat a nakoupit znova (už za aktuální ceny) u někoho jiného?
 

Jak to teda děláte vy?

přesně tuhle otázku bezpečnosti majetku v apce řeším, když se snažím dceru nějak přitáhnout k pravidelnému investování (do ETF)

já používám FIO, ale nakupuju párkrát do roka větší částky, na malé měsíční nákupy FIO fakt není, stejně jako Patria apod. poplatky ten výnos z dlouhodobého hlediska dost zabíjí

eToro ma 1x měsíčně ETF zdarma (ty hlavní), takže super, ale po x letech už tam fakt bude dost

eToro Europe podléhá regulaci ze strany Kyperské komise pro cenné papíry a burzu (CySEC) - hmm, to mi moc neřekne

jinak většinou převést akcie od jednoho brokera k jinému je, pokud vím, skoro nemožné, výjimky asi jsou

takže taky se pídím

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Online brokeři působící v EU budou mít ty "pojistky" asi plus mínus stejný. Hotovost co ti leží přímo na obchodním účtu máš pojištěnou do 20 000 EUR. Peníze, který už máš zainvestovaný v akciích a ETF nijak pojištěný nejsou, ale jsou vedený odděleně od majetku brokera u nějaký banky na samostatných účtech. Takže teoreticky by zainvestovaný peníze měly být v bezpečí pokud: 1) nedojde u brokera k nějakýmu vytunelování, kdy by vybral samostatně vedený účty, 2) nedojde k zhroucení banky, u který jsou zainvestovaný peníze vedený. Je to dost ubohý...

 

Taky se o to zajímám a tohle jsem zatím vyzkoumal. Sám v tom ale jasno úplně nemám, takže je možný že v textu výše jsou uvedený nesmysly. :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 16 hodinami, Muffik napsal:

přesně tuhle otázku bezpečnosti majetku v apce řeším, když se snažím dceru nějak přitáhnout k pravidelnému investování (do ETF)

Já za hlavní riziko "appek" vidím v nemožnosti okamžité transakce, když by byl zrovna nějaký výpadek apod. (což je pro mě výměnou za minimální / nulové poplatky dobrý deal, v objemu, který tam mám). O ta aktiva samotná se až tak nebojím.

před 16 hodinami, Muffik napsal:

jinak většinou převést akcie od jednoho brokera k jinému je, pokud vím, skoro nemožné, výjimky asi jsou

Xtb ten převod pokud vím umožňuje.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 3 týdnech...

Uvažuju že bych uložil nějaké kačky do akcií ČEZu a holdoval. Koukám, že cena je momentálně vysoko. Co myslíte, má cenu čekat na pokles (na jakou cenu?), bebo vzhledem k situaci na energetickém trhu, to pojede dál vzhůru?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 15 minutami, Beet napsal:

Uvažuju že bych uložil nějaké kačky do akcií ČEZu a holdoval. Koukám, že cena je momentálně vysoko. Co myslíte, má cenu čekat na pokles (na jakou cenu?), bebo vzhledem k situaci na energetickém trhu, to pojede dál vzhůru?

Vzhledem ke green dealu a ostatním vlivům si nemyslím, že dojde k poklesu cen elektřiny. Cena akcie je taky pořád pod target price analytiků. I tak je to ale křišťálová koule. Co je ale blízko jistotě je dividendová politika kvůli majoritnímu akcionáři - z tohoto pohledu dlouhodobé držení smysl má. Že to bude taková jízda jako letos ale pochybuji. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Než to začnu víc studovat, tak možná tu dostanu rychlou odpověď. Umí Fio e-brooker udělat "na jedno kliknutí" nějaký roční podklad k daňovému přiznání, kde bych měl jen výsledek, který bych zadal do kalkulace daní a přiložil k přiznání?  Nebo je to na ruční výpočet?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 1 hodinou, Prochy68 napsal:

Ted jsem si byl vyzvednout dividendy z komercky, dan 35% wtf?

Tak to se tam máte ještě hej. Mě když loni přišly dividendy z CEZ tak jsem cestou potratil 48%. A to ten zbytek ještě musím dát do daňového přiznání :-(((

už se nedivím, že se Uli (Bayern M) dostal do báně

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 53 minutami, Ajaj napsal:

Tak to se tam máte ještě hej. Mě když loni přišly dividendy z CEZ tak jsem cestou potratil 48%. A to ten zbytek ještě musím dát do daňového přiznání :-(((

už se nedivím, že se Uli (Bayern M) dostal do báně

Ja mam ve Fiu vyplaceno uz po danich a co jsem pochopil tak dividendy uz do danoveho priznani tedy davat nebudu (?) 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...