Přejít na obsah

Stavba domu (rady, tipy)


Doporučené příspěvky

Ahoj, pokracujeme se stavbou domu a cekaji nas v breznu exteriery. Mame atriovej dum a zvazoval jsem do atria terasu z WPC. Vjezd a vchod do domu bude z betonovy dlazby. A mam takovej napad dat tuhle dlazbu i na terasu do atria, zadny betonovani, jen ulozeni do sterkovyho loze. Terasa nebude zastresena, jen sezonne plachtama. Je to velka pitomost? Proc bych to nemel delat?

snad by to mohlo vypadat takhle

IMG_0024.jpeg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dělá tady někdo do rekuperací? Možná, že někdo již řešil podobné zařízení.... Firma, s kterou chci řešit energie do domu mi plánuje navrhnout komplexní řešení (aby to prošlo legislativou) a to rekuperační jednotku s nádobou na TUV vodu a dvěmi malými TČ, jedno na ohřev TUV a jedno na ohřev vzduchu. V domě chci elektrickou podlahovku, která by sloužila na komfortní přitápění, jinak vytápění krbem a teplým vzduchem pomocí rekuperace. Tato komplexní rekuperace je od rakouské firmy Pilcher, model PKOM4 classic. Zápor tohoto zařízení zatím vidím v provozních nákladech - potřebné 2 filtry stojí dohromady cca 3000 Kč - výměna 1x ročně. Původně jsem zamýšlel rekuperaci Atrea, ale Pilcher je mi sympatický z důvodu komplexního řešení "all in one", také chci usilovat o dotaci na nízkoenergetický dům a tohle by mohlo mít také velkou váhu v projektu. 

 Zámysl, proč jsem oslovil firmu, byl vynechat klasické TČ vzduch/voda  v rámci již schváleného projektu a nahradit jej pouze elektrickým vytápěním, s tím, že by se zainvestovalo do zateplení a celkového odladění domu do "pasivity" (lze získat dotaci až 530kKč). Energetik mi řekl, že jen elektrika a krb neprojde, proto jsem oslovil firmu Evora, která se zabývá výstavbou a komplexním řešení pasivních domů, aby se na projekt podívala a navrhla efektivnější řešení. 

Další, levnější variantou, co mě napadla je, že bych do domu instaloval klasickou rekuperaci Atrea, krb a klimatizaci + elektrika v podlaze, k tomu samozřejmě ještě bojler na elektro.

image.png.430773afde60f04d5e5b9cd1f620edd5.png

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dvě tepelná čerpadla, elektrická podlahovka, krb, rekuperace, akumulačka, topení vzduchem.. To zní, jako když Afrika zajde ke svému 'oblibenému hifi prodejci' a ten mu prodá cokoliv si zamane.

Dva filtry do rekuperace 3000,-. Škubou tě jak prodejce high end hifi voodoo kabelů kolemjdoucího hejla s plnou kešení.

Výměna filtru v rekuperaci jednou ročně.... No to je humus.

Celkově mi to zní, jako velmi, velmi, velmi špatný projekt.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 4 hodinami, Hasňa napsal:

Dvě tepelná čerpadla, elektrická podlahovka, krb, rekuperace, akumulačka, topení vzduchem..emoji2357.png To zní, jako když Afrika zajde ke svému 'oblibenému hifi prodejci' a ten mu prodá cokoliv si zamane.

Dva filtry do rekuperace 3000,-. emoji2357.png Škubou tě jak prodejce high end hifi voodoo kabelů kolemjdoucího hejla s plnou kešení.

Výměna filtru v rekuperaci jednou ročně.... emoji2357.png No to je humus.

Celkově mi to zní, jako velmi, velmi, velmi špatný projekt.
 

Ale mě nikdy hifi prodejce neprodal cokoli si zamanul, tak tady nekecej píčoviny...leda že by jsi měl na mysli jiného Afričana 🤨 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@moco Michale ! Jestli budu stavět další dům poradím se s tebou :) S tvým přístupem, nadšením a nasazením budeš chodící stavební encyklopedie ! .... nebo se dřív zblázníš 🤣

Dojdi raději na olomoucký sraz ! Leccos ke stavění ti u pifka vysvětlím 🤣

Upraveno uživatelem Jarett
překlep
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@Jarett 😄 tož, hledám možnosti a samozřejmě, každý koho se zeptám na radu, tak má svého favorita a osobité řešení na “srdce” domu. 
Rád si u pivka vyslechnu tvůj příběh 😄

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dělá tady někdo do rekuperací? Možná, že někdo již řešil podobné zařízení.... Firma, s kterou chci řešit energie do domu mi plánuje navrhnout komplexní řešení (aby to prošlo legislativou) a to rekuperační jednotku s nádobou na TUV vodu a dvěmi malými TČ, jedno na ohřev TUV a jedno na ohřev vzduchu. V domě chci elektrickou podlahovku, která by sloužila na komfortní přitápění, jinak vytápění krbem a teplým vzduchem pomocí rekuperace. Tato komplexní rekuperace je od rakouské firmy Pilcher, model PKOM4 classic. Zápor tohoto zařízení zatím vidím v provozních nákladech - potřebné 2 filtry stojí dohromady cca 3000 Kč - výměna 1x ročně. Původně jsem zamýšlel rekuperaci Atrea, ale Pilcher je mi sympatický z důvodu komplexního řešení "all in one", také chci usilovat o dotaci na nízkoenergetický dům a tohle by mohlo mít také velkou váhu v projektu. 
 Zámysl, proč jsem oslovil firmu, byl vynechat klasické TČ vzduch/voda  v rámci již schváleného projektu a nahradit jej pouze elektrickým vytápěním, s tím, že by se zainvestovalo do zateplení a celkového odladění domu do "pasivity" (lze získat dotaci až 530kKč). Energetik mi řekl, že jen elektrika a krb neprojde, proto jsem oslovil firmu Evora, která se zabývá výstavbou a komplexním řešení pasivních domů, aby se na projekt podívala a navrhla efektivnější řešení. 
Další, levnější variantou, co mě napadla je, že bych do domu instaloval klasickou rekuperaci Atrea, krb a klimatizaci + elektrika v podlaze, k tomu samozřejmě ještě bojler na elektro.
image.png.430773afde60f04d5e5b9cd1f620edd5.png

Ntvl,není to málo

Hele každé ti poradí to svý. My máme třeba tepelko+krbovou vložku,bez klimatizace a spokojenost. Rekuperaci nemáme, a můj názor je popravdě smíšený
Dům je zateplený,bez patra,venkovní žaluzie a co jsem zatím vypozoroval,tak se teplota drží v zimě i v létě na 22(pokud nepritopime)

Nevím jak ostatní,ale já bych v první podtaz bral to jak ten dům bude obyvany(budete doma až odpoledne /večer a víkendy)
Nebo tam stále někdo bude (náš případ)
Podle toho bych volil možnosti topení,větrání a klimatizace.
Pokud je dům na patro,tak klimu určitě do patra.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

no, řeknu vám, dnes stavět, tak by bylo sakra těžké rozhodování, jakou cestou jít.

rekuperaci bych bral jako základ a k tomu přidat to, co nejvíc odpovídá velikosti a použitému materiálu stavby.

jen dotaz ohledně podlahovky - je velký rozdíl v pracnosti při realizaci topný kabely vs. teplovodní trubky?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 14. 2. 2024 v 13:51, Koci napsal:

Dělá to více firem, např. Nilan. U VP18 se dají filtry stříhat z metráže:

https://nilan.cz/vp18/

https://nilan.cz/ohrev-vody-2/

Pročetl jsem pár diskuzí a ten Nilan vypadá na favorita, pro mé účely bych šel do modelu Compact. 

Díky za tip.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 15 hodinami, filo-boxer napsal:

Já mám pasivní rekuperaci skrze stará, křivá okna. Pořád čerstvý vzduch, ideální vlhkost vzduchu. Bezúdržbová. 😜

Na takový luxus při dnešních normách, bohužel, nedosáhnu. 🙂

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zvažuju u baráku hodně prosklené obytné patro (obývák, kuchyně, ložnice/pracovna) s orientaci sever/západ/jih a trochu se bojím přehřívání (počítám i s vnějšími žaluziemi). Dává smysl mít k teplovodní podlahovce a rekuperaci ještě doplňkovou klimatizaci (cca 1-2 ks na patře - 1x ložnice a 1x obytný prostor)na občasné dochlazení v létě? Není to blbost (technicky/funkčně/ekonomicky)?

Upraveno uživatelem xbraj19
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 24 minutami, xbraj19 napsal:

Zvažuju u baráku hodně prosklené obytné patro (obývák, kuchyně, ložnice/pracovna) s orientaci sever/západ/jih a trochu se bojím přehřívání (počítám i s vnějšími žaluziemi). Dává smysl mít k teplovodní podlahovce a rekuperaci ještě doplňkovou klimatizaci (cca 1-2 ks na patře - 1x ložnice a 1x obytný prostor)na občasné dochlazení v létě? Není to blbost (technicky/funkčně/ekonomicky)?

Já bych řekl, že to je nutnost.

Máme prosklený roh na jiho-západ, venkovní rolety a pod zasklenou střechou terasy hadrovou roletu a stejně v létě, když jsou třicítky více dnů po sobě, tak klimatizaci pouštíme. Máme cca 10m čtverečních oken.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...